Producenci

Co warto wiedzieć na temat monitoringu temperatury w transporcie?

Zachowanie najwyższej jakości przewożonych towarów stanowi jedno z największych wyzwań globalnej logistyki. Jak bezpiecznie transportować żywność, leki, kosmetyki bądź surowce chemiczne? Kluczową rolę w łańcuchach chłodniczych odgrywa monitoring temperatury. Na czym on polega i dlaczego jest tak ważny? Poznajmy odpowiedzi.

Rola monitoringu temperatury w łańcuchach dostaw

W wielu branżach kontrola temperatur transportowanych towarów jest rutynowym obowiązkiem. Wynika on m.in. z przepisów prawa, wdrożonych w zakładach standardów HACCP, zasad GHP i GMP. Jakie znaczenie ma stała obserwacja temperatury wewnątrz pojazdów i magazynów? To właśnie dzięki niej przewoźnicy i producenci są w stanie utrzymać optymalną jakość produktów, trafiających na lokalne lub zagraniczne rynki. Utrzymanie odpowiedniej temperatury otoczenia wewnątrz pojazdów dostawczych wpływa też decydująco na bezpieczeństwo żywności, leków itd.

Stała kontrola temperatur w łańcuchach dostaw eliminuje ryzyko strat w towarze. Prawidłowo przewożone produkty zachowują bowiem swoje właściwości odżywcze, lecznicze, walory smakowe lub zapachowe. Przewóz wrażliwych na ciepło towarów w warunkach niekontrolowanych jest działaniem szkodliwym, które może nawet zagrażać zdrowiu konsumentów.

Rejestratory temperatury w transporcie: główne rodzaje

Do monitorowania temperatury w transporcie służy specjalistyczna aparatura pomiarowa. Są to różnego rodzaju urządzenia stacjonarne lub przenośne:

  • systemy czujników trwale wbudowanych w pojazdy-chłodnie lub mroźnie,
  • rejestratory bezprzewodowe wielorazowe,
  • rejestratory jednorazowego użytku.

Ze względu na funkcje, urządzenia te dzielą się również na inne grupy produktowe, w tym:

  • rejestratory, przeznaczone wyłącznie do pomiaru temperatury,
  • rejestratory uniwersalne, do pomiarów temperatury oraz innych parametrów, na przykład wilgotności.

Większość mierników temperatur i termohigrometrów, wykorzystywanych we współczesnych pojazdach dostawczych, wyróżnia specjalna konstrukcja. Wiele modeli ma zwykle wodoszczelne obudowy. Na rynku dostępne są także rejestratory bryzgoszczelne, stosowane w trudnych warunkach chłodni i mobilnych magazynów.

Czujniki mogą pracować niezależnie – wówczas dane pomiarowe można odczytać wyłącznie na wyświetlaczu. W branży logistycznej coraz częściej mierniki punktowe zastępuje aparatura pomiarowa, z aplikacją na urządzenia mobilne.

Na czym polega monitoring temperatur w transporcie?

Każdy producent leków, żywności itd. określa szczegółowo warunki, w jakich należy przewozić dany produkt. Monitoring temperatur w transporcie zaczyna się zaś już w chwili załadunku towaru. Komory chłodzenia powinny zaś mieć temperaturę dostosowaną do specyfiki produktów. Analizie podlega wówczas zarówno temperatura żywności czy leków, jak i warunki, panujące wewnątrz mobilnych chłodni.

Szczegółowe wytyczne, mówiące na temat metodologii monitorowania temperatur w transporcie, zawierają m.in. standardy HACCP, GHP, BDA czy FDA. Zgodnie ze standardami, przyjętymi w danym zakładzie, pomiary temperatur prowadzone są w systemie ciągłym lub doraźnie, na przykład w chwili startu. W pojazdach, wyposażonych w nowoczesną aparaturę pomiarową, wartości temperatur zostają zapisane w chmurze. Pomiary tradycyjne oznaczają zaś manualny odczyt licznika i zapis informacji na papierowej karcie kontrolnej.

Czym jest inteligentny pomiar temperatury w transporcie?

Wielu właścicieli firm transportujących towary nietrwałe stosuje inteligentną aparaturę pomiarową. Są to mierniki temperatury (opcjonalnie: wilgotności, oświetlenia itd.), z których dane można odczytać w aplikacji na urządzeniu mobilnym. Urządzenia pomiarowe, stosowane w łańcuchach dostaw, mają różne funkcje – m.in.:

  • autozapis danych (do kilkuset tysięcy rekordów),
  • całodobowy dostęp do precyzyjnych danych pomiarowych,
  • wysyłkę automatycznych powiadomień w sytuacjach kryzysowych (SMS, e-mail),
  • powiadomienia o niskim stanie baterii czujnika,
  • opcje eksportu danych na smartfon, tablet, drukarkę itd.
  • geolokalizację urządzenia w momencie rozpoczęcia podróży produktów.

Inteligentne rejestratory temperatury w transporcie wykorzystywane są w chłodniach i w mroźniach, a także w lodówkach i zamrażarkach. To aparatura, którą można dowolnie skonfigurować według indywidualnych potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl