Producenci

Czujnik temperatury NTC 10k – charakterystyka

Czujniki typu NTC znajdują szerokie zastosowania w przemyśle i gospodarstwach domowych. Te niewielkie urządzenia umożliwiają stałe i precyzyjne monitorowanie temperatur w instalacjach grzewczych oraz klimatyzacyjnych. Co wyróżnia czujniki NTC? Charakterystyka modelu NTC 10k to temat niniejszego artykułu. Oto najważniejsze informacje.

Czym są czujniki typu NTC?

Na początku odpowiedzmy na podstawowe pytanie: co to są czujniki NTC? Serwisanci i instalatorzy znają je dobrze, jednak dla laika pojęcie: NTC mówi niewiele. Skrót Negative Temperature Coefficient w tłumaczeniu dosłownym oznacza: Ujemny Współczynnik Temperaturowy. Jak to rozumieć? W rezystorach NTC wzrost temperatury powoduje spadek rezystancji i odwrotnie – gdy temperatura spada, rezystancja wzrasta.

Czujniki NTC należą do grupy termistorów, półprzewodnikowych rezystorów, których działanie jest ściśle powiązane z temperaturą. Urządzenia tego typu po raz pierwszy skonstruowali Amerykanie już w połowie lat 40. ubiegłego wieku. Modele NTC są obecnie jednymi z najczęściej stosowanych na świecie typów termistorów.

Czujnik NTC 10k – co to jest?

Jedną z podkategorii czujników NTC stanowią termistory NTC 10k, osadzone w cylindrycznej sondzie, połączonej z wysokiej jakości przewodem. Te przetworniki sprawdzają się zwykle w temperaturach od -30°C do +150°C (niektóre modele mają bardziej ograniczony zakres roboczy od -20°C do +120°C).

Do produkcji półprzewodników NTC 10k wykorzystywane są tlenki różnych metali, na przykład: tlenek miedzi, żelaza lub tlenek niklu. Termistory NTC 10k zostały zaprojektowane z myślą o pracy zarówno w warunkach podwyższonej wilgotności, jak i w pomieszczeniach suchych. Mają one trwałą obudowę, wykonaną najczęściej ze stali nierdzewnej lub wysokogatunkowych tworzyw.

Jakie zalety mają czujniki NTC 10k?

Nie bez przyczyny termistory NTC 10k zyskały pozytywne opinie i uznanie instalatorów. Główną zaletą tych urządzeń jest przede wszystkim to, że doskonale radzą sobie w trudno dostępnych miejscach. Niezależnie od tego, czy chcemy umieścić sondę w rozgrzanej komorze spalania, czy w chłodni, przetwornik precyzyjnie wskaże wartości pomiarowe.

Kolejnymi zaletami modeli NTC 10k są także:

 • szybkość i dokładność pomiarów,
 • odporność na wilgoć, zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne,
 • możliwość integracji z innymi czujnikami i urządzeniami mobilnymi.

Długa sonda z NTC ułatwia też dokonywanie pomiarów bardzo wysokich temperatur (co nie jest możliwe, gdy stosujemy termistory kompaktowe, w obudowie).

Czujnik NTC 10k – charakterystyka zastosowań

Czujniki ze wbudowanym termistorem NTC 10k mają wiele zastosowań. Służą one na przykład do pomiarów zakresu temperatur w obrębie instalacji grzewczych (w tym: centralnego ogrzewania i grzania wody użytkowej). Można je znaleźć między innymi w profesjonalnych, wewnętrznych i zewnętrznych rejestratorach temperatury, instalowanych w:

 • urządzeniach chłodniczych,
 • urządzeniach zasilających,
 • systemach wentylacji i klimatyzacji,
 • piecach i kotłach grzewczych,
 • pomieszczeniach magazynowych,
 • obiektach muzealnych, bibliotekach, archiwach,
 • halach produkcyjnych,
 • szklarniach.

Modele NTC 10k sprawdzają się również w branży logistyczno-transportowej. Umieszczone we wnętrzu pojazdów, ułatwiają one monitoring temperatur powietrza i przewożonych produktów.

Rejestratory z przetwornikiem NTC 10k i oprogramowaniem smart

NTC 10k jako element wielofunkcyjnych, przemysłowych rejestratorów danych współpracuje coraz częściej z oprogramowaniem typu smart. To sprawia, że dane pomiarowe można  łatwo gromadzić i przetwarzać w dowolny sposób. Najbardziej zaawansowane czujniki temperatury z NTC 10k wyposażone są w opcje:

 • zdalnych odczytów,
 • automatycznego zapisu kilku (lub kilkudziesięciu tysięcy!) ostatnich wyników pomiarowych,
 • zapisu danych w chmurze.

Rejestratory z NTC 10k mają też prostą, lecz solidną obudowę, która chroni termistor przed zniszczeniem. W systemach przemysłowych, służących do całodobowego monitorowania temperatury, czujniki te wyposażono również w opcję auto-alertów SMS lub e-mail. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w pełni kontrolować pracę różnych urządzeń i zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych awarii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl