Wilgotność drewna czy to opałowego, czy też konstrukcyjnego nie powinna być na wysokim poziomie z wielu względów. W ogóle – zbyt wysoka wilgotność powietrza nie jest dobra i zdrowa dla człowieka i może zniszczyć jego samopoczucie. Dlatego tak niezwykle ważne jest to, aby wilgotność zawsze była utrzymywana na odpowiednim poziomie – aby wszystko miało jak najlepszą jakość. Pytanie brzmi jednak, jaka powinna być odpowiednia wilgotność drewna i co zrobić, jeśli jest ona zbyt wysoka?
Jaka powinna być odpowiednia wilgotność drewna?
Jeżeli chodzi o to, jaką wilgotność powinno mieć drewno, to wszystko zależy od tego, do czego takie drewno będzie wykorzystywane. Jeżeli mówimy o drewnie konstrukcyjnym, za pomocą którego buduje się domy, czy o drewnie opałowym do kominków, to wartość wilgotności powinna w nich wynosić najlepiej 15%. Warto wiedzieć, że jeżeli wilgotność przekracza 30% to jakość i wytrzymałość takiego drewna może spaść nawet o 46% - a więc praktycznie o połowę. Jeżeli jednak mowa o drewnie przeznaczonym do produkcji mebli, to poziom jego wilgotności powinien wynosić 15% dla mebli zewnętrznych i od 6 do 10% dla mebli trzymanych wewnątrz pomieszczeń. Ciekawym przykładem jest również wilgotność drewna przeznaczonego na schody – nie powinna ona przekraczać 8%. Z kolei drewno, z którego zbudowana ma być altanka umiejscowiona na działce może mieć maksymalnie 18% wilgotności. Warto więc wyposażyć się w dobry czujnik wilgotności drewna.
Jak wysuszyć zbyt wilgotne drewno?
Prawda jest taka, że drewno powinno wysuszyć się samo i aby tego dokonać, potrzeba czasu. Drewno ścięte z zamysłem, aby posłużyło w kominku, często musi odstać 15 miesięcy, zanim będzie zdatne do użycia – to ponad rok czekania! Oczywiście można ten proces przyspieszyć za pomocą zwiększenia temperatury w miejscu, w którym jest pozostawione drewno – trzeba jednak zadbać również o odpowiednią wentylację, ponieważ większa temperatura oznacza również większe parowanie i skraplanie się wody, co może doprowadzić do gnicia drewna. Dlatego będzie ci potrzebny miernik wilgotności drewna.
Co wilgoć może zrobić z drewnem?
Jeżeli chodzi o zbyt wilgotne drewno, to niebezpiecznie jest go używać, ponieważ jego jakość jest znacznie gorsza niż drewna odpowiednio wilgotnego. Jak już zostało wspomniane, wystarczy wilgotność na poziomie 30%, aby drewno konstrukcyjne było mniej wytrzymałe o 46%, co jest bardzo dużą wartością. Nikt nie chce przecież używać słabego drewna podatnego na łamanie się. Co więcej, wilgoć w dużych ilościach może sprawić również, że drewno będzie gnić i pojawi się na nim grzyb oraz pleśń. A to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Czy zbyt wysoka wilgotność jest niebezpieczna?
Warto również mieć świadomość tego, że drewno może nie wyschnąć odpowiednio, jeżeli jest przetrzymywane w pomieszczeniu, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza. Zbyt wilgotne powietrze jest niebezpieczne dla zdrowia, ciężko się nim oddycha i przede wszystkim powoduje, że na ścianach czy innych elementach wnętrza pojawia się pleśń, której ciężko się pozbyć. Ponadto, wilgoć skrapla się i wsiąka, co może powodować zwiększenie się wilgotności drewna oraz innych materiałów budowlanych. Może to powodować niebezpieczne sytuacje. Wilgoć w powietrzu – jak się jej pozbyć?
Na szczęście jest wiele sposobów na to, aby pozbyć się nadmiernej wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Najprostszym i najtańszym (bo darmowym) z nich, jest po prostu wietrzenie pomieszczenia, które w skrajnych przypadkach powinno być wykonywane nawet kilka razy dziennie. Jeśli to nie pomaga, to warto wspomóc się specjalnym sprzętem w postaci profesjonalnych osuszaczy powietrza. W większości przypadków takie urządzenia doskonale sobie radzą. Jednak, gdy w pomieszczeniu jest naprawdę wiele wilgoci, wtedy najlepiej wezwać profesjonalną firmę zajmującą się wysuszeniem nie tylko powietrza, ale także wilgoci z podłóg, ścian czy sufitów oraz innych przedmiotów. Jest to ostateczne działanie, które na szczęście radzi sobie nawet z sytuacjami po zalaniu mieszkania.