Czujniki ruchu znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie zarówno w życiu codziennym, w domu, jak i w biznesie. Dzięki tym niewielkim urządzeniom możemy monitorować, czy osoby niepowołane nie weszły na naszą posesję lub zapalać światło bezdotykowo oraz zdalnie, nawet z dużej odległości. W naszym artykule przeanalizujemy, który wariant lepiej wybrać: czujnik PIR czy mikrofalowy.
Czym są czujki ruchu PIR?
Zanim porównamy zalety i wady czujników mikrofalowych i PIR, przypomnijmy, czym w ogóle są czujki PIR. W języku angielskim skrót PIR oznacza: Passive Infra Red, czyli pasywny czujnik podczerwieni. Podczerwień to promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez każdy żywy organizm, a także przez urządzenia grzewcze czy instalacje oświetleniowe. Gdy w zasięgu czujnika podczerwieni pojawia się człowiek lub zwierzę, zmiany temperatury są bardzo szybko rejestrowane, co skutkuje włączeniem alarmu lub innych instalacji.
Czujnik podczerwieni: zasada działania
Na czym polega praca czujnika ruchu PIR? Zasada działania tego urządzenia jest stosunkowo prosta i przypomina metodę, stosowaną w kamerach termowizyjnych, noktowizorach lub mapach pogodowych, na których cieplejsze strefy (czyli miejsca, gdzie promieniowanie jest silniejsze) są zaznaczone kolorem czerwonym lub pomarańczowym.
Jak działa czujka PIR? Każde zaburzenie pola elektromagnetycznego (na przykład przejście człowieka lub zwierzęcia w pobliżu czujnika) jest natychmiast wychwytywane przez sensory podczerwieni, a następnie przekształcane w impuls elektryczny. Gdy w lokalu dochodzi do nagłej zmiany temperatury, czujka interpretuje to jako ruch i wysyła tę informację dalej, by spowodować określoną reakcję, na przykład włączenie światła.
Czujki PIR: zastosowanie
Czujnik ruchu PIR znajduje zastosowanie wewnątrz budynków użyteczności publicznej, komercyjnych lub prywatnych, głównie w pomieszczeniach, takich jak: korytarze, toalety, garaże lub piwnice. Umieszczone pod sufitem, na ścianie lub w armaturze, czujniki PIR współtworzą również systemy inteligentnych domów, umożliwiają między innymi: bezdotykowe włączanie i wyłączanie świateł czy automatyczne włączanie baterii w umywalkach.
Czujniki mikrofalowe a czujki PIR
Alternatywą dla detektorów typu PIR mogą być czujki mikrofalowe. Pracują one zupełnie inaczej niż czujnik ruchu na podczerwień. Zasada działania czujnika mikrofalowego opiera się na zjawisku, określanym jako efekt Dopplera, w którym kluczową rolę odgrywają fale elektromagnetyczne, które nieustannie krążą w otaczającej nas przestrzeni.
Czujnik mikrofalowy automatycznie emituje promieniowanie mikrofalowe i stale rejestruje każdą zmianę częstotliwości fal. Urządzenie pracuje zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach, a zakłócenia fal są wykrywane nawet przez ściany, okna i drzwi. Gdy w zasięgu urządzenia przemieści się człowiek, zwierzę albo pojazd, anomalia zostaje niezwłocznie wychwycona i przetworzona. Co ważne, na pracę czujnika nie mają wpływu zmiany temperatury.
Co wybrać: czujnik PIR czy mikrofalowy?
Co lepsze: czujnik ruchu mikrofalowy czy PIR? Na to pytanie nie mamy jednej, prostej odpowiedzi, ponieważ wybór detektora zależy od kilku czynników, takich jak:
- przeznaczenie czujnika (czy ma on być zainstalowany w szafie ubraniowej, czy chodzi o profesjonalny czujnik do wykrywania ruchu z dużej odległości na firmowym parkingu?),
- miejsce montażu czujnika (detektory typu PIR nie sprawdzą się w pomieszczeniach małych i przegrzanych, na przykład w kotłowniach. Czujki mikrofalowe nie nadają się zaś do stalowych kontenerów lub często uczęszczanych ciągów pieszych, gdzie fale elektromagnetyczne ulegają rozproszeniu).
Ile kosztują detektory ruchu i czy bardziej opłaca się zainwestować w czujnik ruchu na podczerwień, czy mikrofalowy? Obecnie na rynku czujników dostępne są zarówno tanie, ekonomiczne czujki do 100 zł, jak i ich droższe, bardziej rozbudowane, wielofunkcyjne wersje, które stanowią wydatek rzędu kilkuset złotych. Warto wiedzieć, że w przypadku czujników ruchu cena nigdy nie jest dobrym kryterium wyboru. Przed zakupem najlepiej porozmawiać z doradcą technicznym producenta, porównać różne funkcje i zastosowania czujek PIR oraz mikrofalowych w odniesieniu do konkretnego obiektu.