Zapewnienie odpowiedniego wsparcia technicznego w procesie monitorowania temperatury w trakcie składowania i transportu materiałów czy produktów nie jest zadaniem prostym. Istotne jest, by wszystkie mechanizmy działały w sposób kompatybilny i były zoptymalizowane pod poszczególne pozycje magazynowe. Jednym z najważniejszych urządzeń mających wpływ na wspomniane uwarunkowania, jest czujnik temperatury.
Ważne parametry
Kluczową wartością, którą powinien kierować się nabywca tego typu czujnika jest zakres obsługiwanych przez urządzenie temperatur. Przy wyborze czujnika należy zwrócić uwagę na to, jaka temperatura jest odpowiednia dla magazynowanych w chłodni produktów. W zależności od przeznaczenia chłodni, utrzymywana w jej wnętrzu temperatura może wynosić nieznacznie powyżej zera stopni Celsjusza (zazwyczaj od 0 do 4°C, do przechowywania niezamrożonych warzyw i owoców i innych produktów spożywczych), albo znacznie poniżej zera (np. około –25°C, do długotrwałego przechowywania zamrożonej żywności), dla której często stosuje się określenie „mroźnia”: źródło. Kolejnym ważnym terminem, z którym trzeba zaznajomić się przed dokonaniem wyboru, jest dokładność pomiarowa. Określa ona, jaki jest bazowy próg błędu dla pomiarów termicznych. Oczywiście jest to aspekt kluczowy gwarantujący jakość pomiarów i wynosi przeciętnie ok. ±0.5 stopnia Celsjusza.
Zapewne warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, które posiada urządzenie. Na przykład szczelną obudowę IP68 umożliwiającą jego bezpieczne użytkowanie nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Ważnym elementem wyposażenia czujnika jest wyświetlacz, który pozwala obsłudze łatwo sprawdzić panujące w chłodni warunki np. przed przystąpieniem do jej załadunku. Kolejnym czynnikiem warunkującym odpowiednie działanie urządzenia jest kwestia jego zasilania. Wybór miejsca użytkowania danej czujki jest bowiem kluczowy, jeżeli chodzi o monitorowanie temperatury w chłodni. Zwykle chłodnie monitoruje się w dwóch miejscach, w tym przy otworze wejściowym. Maksymalizacja efektywności pomiaru temperatur niejednokrotnie uniemożliwia podłączenie urządzenia do standardowego gniazdka elektrycznego. Z tego powodu wiele czujników jest wyposażona w zasilanie bateryjne lub opcję zasilanie przez kabel ethnernet, tzw. PoE (Power over Ethernet).
W ostatniej dekadzie niebywale istotną funkcją jest sposób transmisji danych. Nowe technologie wykorzystywane w procesie przekazywania danych użytkownikowi sprawiają, że ich manualne sczytywanie przestało być opłacalne i skutecznie zastąpiła je m.in. komunikacja Wi-Fi. Rozmaite czujniki rejestrujące mogą przekazywać informacje o temperaturach na różne sposoby. Dane trafiają do użytkownika poprzez smartphone’a, pocztę elektroniczną. Mogą być zapisywane w chmurze i programach dostępnych na systemy Windows lub Mac.
Zasada działania czujnika
Rejestracja temperatury w chłodni bazuje na systemie monitorowania termicznego, w którego skład najczęściej wchodzi szereg czujników termicznych połączonych z sobą drogą radiową i rozmieszczonych w odpowiednich miejscach wewnątrz magazynu chłodniczego. System taki, ukierunkowany na monitorowanie temperatury w chłodni, zapewnia pomiar, magazynowanie i udostępnianie użytkownikowi w formie elektronicznej danych z rejestratorów w formie elektronicznej. Dane te coraz częściej mogą trafiać do użytkownika także drogą mailowa, czy też poprzez specjalistyczne oprogramowywanie.
Zapewnienie ciągłości składowym elementom łańcucha chłodniczego ma niebagatelne znaczenie w utrzymywaniu bezpieczeństwa magazynowanych oraz transportowanych produktów i przyczynia się do ograniczania strat. Czujniki temperatury, których zadaniem jest przede wszystkim rejestracja temperatury w chłodni, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu wspomnianej ciągłości.