Producenci

Czym jest transport w temperaturze kontrolowanej?

Niektóre produkty bardzo szybko się psują lub tracą właściwości w drodze do docelowych punktów odbioru. Istnieje jednak prosty sposób, jak uchronić przed zepsuciem dostawy żywności bądź leków. Kluczową rolę w procesie logistycznym odgrywa właściwy wybór pojazdów i rozwiązań, umożliwiających przewóz towarów w kontrolowanych temperaturach. Czym jest transport w kontrolowanej temperaturze?

Przewóz towarów w temperaturze kontrolowanej: co mówią przepisy?

Część produktów, z których korzystamy na co dzień, wymaga specjalnych warunków przewozu i utrzymania określonych temperatur w pojazdach-chłodniach. Szczegółowe kwestie, związane z monitoringiem temperatury w transporcie regulują polskie oraz międzynarodowe akty prawa, systemy i umowy, jak na przykład:

  • Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne,
  • Międzynarodowa Konwencja ATP,
  • Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych,
  • HACCP (System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli).

Wymienione dokumenty nie wyczerpują oczywiście zagadnienia, jakim jest przewóz żywności czy transport leków w kontrolowanej temperaturze. Wyznaczają one jednak pewne standardy jakości dostaw – w tym takie obowiązki jak:

  • zastosowanie specjalistycznych pojazdów-chłodni w celu zachowania kontrolowanych temperatur,
  • prowadzenie monitoringu temperatury w pojazdach-chłodniach,
  • konieczność utrzymania ściśle określonych temperatur dla różnych grup produktów.

Jakie produkty wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej?

W logistyce przewozy w temperaturze kontrolowanej dotyczą jedynie niektórych grup produktowych. Są to towary, które ze względu na skład albo właściwości fizyczne bądź chemiczne nie mogą być transportowane w pojazdach innych niż chłodnie. O jakich produktach mowa? Są to między innymi:

  • artykuły spożywcze (świeże i mrożone mięso, ryby, nabiał, wyroby garmażeryjne, warzywa i owoce, słodycze, napoje),
  • lekarstwa, szczepionki, próbki laboratoryjne,
  • niektóre kosmetyki (zwłaszcza naturalne, bez konserwantów, o krótkim terminie przydatności),
  • kwiaty cięte, sadzonki.

Obecnie niektóre firmy realizują też przesyłki kurierskie w temperaturze kontrolowanej i oferują przewóz takich produktów jak: ciasta, torty, mrożonki. Są to wyroby nietrwałe, których transport wiąże się z koniecznością zastosowania precyzyjnych systemów chłodzenia i pomiarowych.

Transport produktów spożywczych w temperaturze kontrolowanej

Na czym polega transport żywności w kontrolowanej temperaturze? Jest to taki rodzaj transportu, w którym artykuły żywnościowe muszą zachować stałą temperaturę przez cały czas od momentu opuszczenia magazynu po dostawę do punktu odbioru. Przewoźnicy, realizujący przesyłki w temperaturze kontrolowanej, prowadzą stały monitoring temperatury. W pojazdach są zaś zainstalowane automatyczne urządzenia, które umożliwiają stałą analizę warunków chłodniczych, a nawet – archiwizację danych pomiarowych.
Do monitorowania warunków wewnątrz mobilnej chłodni służą czujniki temperatury i termometry. Każde nowe auto dostawcze musi najpierw przejść kontrolę sanepidu – urzędnik ocenia, czy chłodnia nadaje się do przewozu w temperaturze kontrolowanej pożywienia i półproduktów.

Przewóz ładunków w temperaturze kontrolowanej: urządzenia pomiarowe

Przewozy żywności i transport leków w temperaturze kontrolowanej nie byłyby obecnie możliwe bez zastosowania specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Zachowanie stałych warunków podczas transportu umożliwiają też zintegrowane rejestratory temperatury i wilgotności. Są to również specjalistyczne urządzenia z funkcją antysabotażową, dzięki której przewoźnik dostaje powiadomienie, jeśli nastąpi próba usunięcia rejestratora z chłodni.

Rejestratory temperatury GPS, połączone z oprogramowaniem na urządzenia mobilne, zapewniają wysoką jakość i precyzję monitoringu łańcucha chłodniczego. Dzięki nim przewoźnicy mogą sprawnie organizować zarówno lądowo-wodne przewozy produktów, jak i transport lotniczy w temperaturze kontrolowanej. Wybór urządzeń kontrolno-pomiarowych transportowych jest szeroki – firmy, zajmujące się projektowaniem chłodniczych modułów pomiarowych konfigurują je według indywidualnych potrzeb inwestora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl