Wilgotność powietrza ma wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi przebywających w danym pomieszczeniu, ale także na żywotność wielu sprzętów, szczególnie tych elektronicznych. Powietrze w pomieszczeniu nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne – ponieważ obie te sytuacje są równie szkodliwe. Niestety, w przeciwieństwie do temperatury, wilgotność powietrza nie jest sprawdzana w wielu domach. Nie każdy wie nawet, jakim urządzeniem można zmierzyć wilgotność powietrza. Czym jest więc ona mierzona? Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza? Jakie skutki daje zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze? I czy można coś zrobić, aby unormować poziom wilgotności powietrza w domu?
Czym jest higrometr?
Higrometr to inaczej wilgotnościomierz i to właśnie za jego pomocą można zbadać poziom wilgotności w powietrzu. Jest to urządzenie badające zawartość pary wodnej w powietrzu. Przeważnie tego typu sprzęt można znaleźć w takich miejscach, jak sauna, muzea, galerie (zarówno handlowe, jak i sztuki), a także serwerownie, magazyny oraz wszelkiego rodzaju miejsca, w których przechowywana jest żywność lub produkty przeznaczone do ogrodnictwa. Ale higrometr można mieć też w domu. Już wiesz czym mierzymy wilgotność powietrza.
Jakie rodzaje higrometrów można znaleźć?
Na rynku można znaleźć cztery rodzaje higrometrów: włosowy, psychometr, kondensacyjny oraz elektrolityczny. Najpopularniejszymi modelami są psychometry oraz higrometry elektrolityczne, ponieważ są najprostsze w obsłudze i łatwo jest z nich odczytać poziom wilgotności powietrza. Nie trzeba, jak w przypadku higrometrów kondensacyjnych, obliczać na specjalnym kalkulatorze poziomu wilgotności powietrza, a także nie trzeba zdawać się na działanie higrometru włosowego, który nie był udoskonalany (poza zamianą włosów na włókna syntetyczne bądź bawełnę) od setek lat. Taki higrometr daje często naprawdę błędne wyniki różniące się od stanu faktycznego o 5-7%.
Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza?
Odpowiednia wilgotność powietrza znajduje się w przedziale powyżej 40%, ale poniżej 60%. Jeśli wilgotność powietrza jest niższa od 40%, wtedy powietrze jest zbyt suche, co może spowodować wiele nieprzyjemności i problemów. A gdy powietrze ma wilgotność powyżej 60% wtedy jest zbyt wilgotno, co również nie sprzyja zachowaniu zdrowia, ani także zachowaniu żywotności sprzętów.
Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt wilgotne lub suche?
Oba przypadki – a więc zarówno wtedy, gdy powietrze jest zbyt suche, a także wtedy gdy jest zbyt wilgotne, nie należą do bezpiecznych. Gdy poziom wilgotności powietrza spada poniżej 40%, wtedy ciężko się oddycha, śluzówki nosa są wysuszone, tak samo jak gałki oczne. Wysuszona staje się również skóra, a gardło zaczyna nieprzyjemnie drapać, jak przy zapaleniu. Ogromnym minusem zbyt niskiej wilgotności powietrza jest także większa podatność na różnego rodzaju infekcje. Ponadto, w takich warunkach w powietrzu unosi się więcej kurzu, co może przeszkadzać w funkcjonowaniu osobom z alergiami. Ale nie tylko ludzie mają problemy wtedy, gdy powietrze jest zbyt wysuszone. W takich warunkach, przedmioty wykonane z drewna, ceramiki czy papieru kurczą się i pękają. To samo przytrafia się warzywom i owocom.
A gdy poziom wilgotności przekracza 60%? Wówczas może pojawić się pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Wielu ludzi ma też problemy z oddychaniem i odczuwa duszności. Wilgoć ma też tendencję do gromadzenia się w wielu przedmiotach i do niszczenia sprzętów elektronicznych.
Czy można nawilżyć/wysuszyć powietrze w pomieszczeniu?
Wiele osób zastanawia się, czy można nawilżyć bądź wysuszyć powietrze w pomieszczeniu. Jak najbardziej jest to do zrobienia. W obu przypadkach najprostszym rozwiązaniem będzie częste wietrzenie pomieszczenia. Powietrze przychodzące z zewnątrz jest w stanie zarówno wysuszyć, jak i nawilżyć to powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu. Jeżeli chce się osuszyć powietrze w pomieszczeniu można także zainstalować klimatyzację. Z kolei, chcąc nieco nawilżyć powietrze warto albo położyć wilgotne ręczniki na ciepłym kaloryferze, albo zainwestować w dobrej jakości nawilżacz powietrza. Najlepiej taki, w którym został zastosowany higrometr.