Producenci

Czym są termometry wysokotemperaturowe i jakie są ich zastosowania?

Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o bezpieczeństwie osób i mienia w wielu zakładach przemysłowych i laboratoriach, jest stały monitoring temperatur instalacji oraz urządzeń. W jaki sposób można zmierzyć bardzo wysoką temperaturę? W tym celu warto sięgnąć po termometr wysokotemperaturowy z sondą. Czym są i jakie zastosowania mają tego typu mierniki?

Co to jest termometr wysokotemperaturowy?

Standardowy termometr rtęciowy lub elektroniczny, stosowany w domach i biurach, wskazuje zwykle wartości w przedziale od -30°C do +50°C. To wąska skala, dlatego przyrządy te nie znalazły szerszego zastosowania w przemyśle, a zamiast nich do pomiarów wykorzystywany jest termometr wysokotemperaturowy. Jest to specjalistyczny termometr do mierzenia wysokich temperatur, dochodzących nawet do 1400°C. Taki miernik wykonany jest z trwałych materiałów i świetnie radzi sobie w skrajnie niesprzyjających warunkach, w sąsiedztwie rozgrzanego pieca lub maszyn.

Wysokotemperaturowe termometry współpracują z termoparami, czyli prostej konstrukcji czujnikami termoelektrycznymi. Termopara występuje w wersji metalicznej lub niemetalicznej i w zależności od właściwości oraz zakresu dopuszczalnych temperatur, dzieli się na kilka typów, oznaczonych między innymi literami:

  • J (to termopara do warunków suchych lub próżni, nadaje się do analiz temperatur nieprzekraczających 760°C),
  • T (ten typ najlepiej sprawdza się w temperaturach nie wyższych niż 400°C),
  • K (czujnik służący do pracy w temperaturze maksymalnej do 250°C),
  • N (wytrzymały czujnik do pracy w wysokich temperaturach, do 1300°C).

Jak działa termopara w termometrach przemysłowych?

Termopary są doskonałym rozwiązaniem, które zrewolucjonizowało techniki pomiarów temperatury w ekstremalnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Jak działają te termoelementy? Zasada ich funkcjonowania opiera się na zjawisku Seebecka. Niemiecki uczony Thomas Johann Seebeck już 200 lat temu odkrył, że w obwodzie, utworzonym z dwóch różnych półprzewodników złączonych stykami o innej temperaturze, powstaje różnica potencjałów i przepływa prąd elektryczny.

Złącza termopary znajdują się w różnych miejscach – jedno w punkcie docelowym (może to być piec), a drugie w punkcie termostatycznym, o stałych parametrach. Umiejscowienie końcówek na dwóch przeciwległych końcach o innych temperaturach sprawia, że tworzy się siła termoelektryczna. Wszystkie informacje, pozyskane za pośrednictwem termopary są na bieżąco zapisywane, ponieważ czujniki współpracują z cyfrowymi termometrami i zaawansowanymi urządzeniami pomiarowo-archiwizującymi.

Jakie zastosowania ma termometr do bardzo wysokich temperatur?

Przemysłowy, bezprzewodowy termometr do wysokich temperatur zapewnia precyzyjne pomiary nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Urządzenie powstało z myślą o specyficznych zastosowaniach, takich jak:

  • pomiary temperatur w procesie wytopu aluminium, w paleniskach przemysłowych, cementowniach, cegielniach, hutach szkła, hartowniach stali,
  • monitorowanie temperatury powietrza w: hutach (piece tyglowe), kopalniach, zakładach produkcyjnych czy piecach laboratoryjnych.

Wysokotemperaturowe mierniki sprawdzają się również w branży żywnościowej – są wykorzystywane w piecach chlebowych oraz wędzarniach.

Termometr do pomiaru bardzo wysokich temperatur 1370°C: co warto o nim wiedzieć?

Rynek profesjonalnych urządzeń pomiarowych stale się rozwija, a wraz z nim nowe rozwiązania i funkcje, dzięki którym można zachować pełną kontrolę nad wieloma niebezpiecznymi procesami, zachodzącymi w zakładach przemysłowych i przetwórczych. Producenci termometrów wysokotemperaturowych stale udoskonalają te przyrządy, wyposażając je w:

  • różne typy termopar, dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora,
  • zaawansowane opcje zapisu pomiarów (nawet do 22 tysięcy próbek!),
  • trwałe, bryzgoszczelne obudowy, odporne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne,
  • sygnały alarmowe, informujące o wystąpieniu awarii sprzętu.

Na uwagę zasługuje również wysoka kompatybilność termometrów z różnego rodzaju wtyczkami termopary i z oprogramowaniem typu smart, które umożliwia kompleksowy monitoring temperatury, wilgotności lub innych, istotnych parametrów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl