Producenci

Higrometr

Optymalne powietrze nie powinno być ani zbyt wilgotne, ani tym bardziej zbyt suche. To właśnie od wilgotności powietrza zależy, jak człowiek odczuwa temperaturę oraz w jaki sposób mu się oddycha. W pomieszczeniach zamkniętych prawidłowa wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach od 30% do 65%. W jaki sposób jednak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu? Jaki przyrząd do tego służy? Jak dobrać odpowiedni sprzęt do swojego domu, aby być z niego zadowolonym?

Co to jest higrometr?

Higrometr inaczej nazywany wilgotnościomierzem to urządzenie, za pomocą którego można określić, jaka wilgotność powietrza jest w danym pomieszczeniu. Na rynku można spotkać kilka rodzajów wilgotnościomierzy: kondensacyjne, elektrolityczne, włosowe oraz psychometry. Dzięki temu, że wiadomo, jaka jest wilgotność powietrza w domu lub w mieszkaniu, można nią manipulować chociażby inwestując w specjalne sprzęty do nawilżania i osuszania powietrza. Jaki sprzęt zatem warto wybrać dla siebie?

Higrometr kondensacyjny

Działa na podstawie wyliczenia punktu rosy. A czym jest punkt rosy? Jest to miejsce na higrometrze wykonane z metalu lub szkła i chłodzone od wewnątrz. W takim sprzęcie wilgotność wyliczana jest na podstawie temperatury, przy której na punkcie rosy pojawia się rosa oraz przy pomocy specjalnych tabel. Nie jest to najprostsze do mierzenia wilgotności powietrza, jednak na szczęście w dzisiejszych czasach są dostępne specjalne kalkulatory internetowe, które ułatwiają cały proces.

Higrometr elektrolityczny

Higrometry elektrolityczne, zwane także elektronicznymi, są w stanie bardzo dokładnie odmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Ogromną zaletą tego sprzętu jest to, że może on pracować zarówno samodzielnie, jak i w sprzężeniu z automatyką do nawilżania. Dodatkową zaletą tego rodzaju higrometrów jest także to, że oprócz wilgotności powietrza, często także pokazują temperaturę, a także pokazują inne parametry mikroklimatu panującego w pomieszczeniu.

Higrometr włosowy

Higrometr włosowy jest najprostszym urządzeniem, mierzącym poziom wilgotności powietrza. Taki rodzaj wilgotnościomierza jest używany już od wielu setek lat. Współcześnie w takim sprzęcie stosowane są włókna syntetyczne, które pod wpływem wilgoci zmieniają swoją długość. Do włókna jest przyczepiony specjalny mechanizm, który porusza wskazówką higrometru po specjalnej podziałce, z której można odczytać jaka jest wilgotność w danym pomieszczeniu.

Psychometr

Psychometr wygląda nieco inaczej niż reszta higrometrów i jego działanie też jest nieco inne. Znajdują się w nim dwa termometry – mokry i suchy. Im niższa temperatura jest pokazywana na termometrze mokrym, tym wyższa jest wilgotność powietrza. A co pokazuje termometr suchy? Jego zadaniem jest pokazywanie tego, jaka w pomieszczeniu panuje temperatura.

Jakie parametry mierzone są za pomocą higrometrów elektrolitycznych?

Elektrolityczne wilgotnościomierze pokojowe są w stanie mierzyć różne parametry wilgotności powietrza. Wśród nich są takie parametry, jak:

  • Wilgotność względna: jest to wartość, która określa rzeczywisty poziom pary wodnej w odniesieniu do poziomu maksymalnego.
  • Wilgotność bezwzględna: określa ilość pary wodnej w jednym metrze sześciennym.
  • Wilgotność właściwa: określa ilość pary wodnej w jednym kilogramie powietrza.
  • Temperatura punktu rosy: określa temperaturę w jakiej skrapla się para wodna.

Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza?

Od 40% do 60% - jeżeli wilgotność powietrza znajduje się w tym przedziale, oznacza to że jest odpowiednia. Wszystko poniżej 40% oznacza, że powietrze jest zbyt suche, a powyżej 60% zbyt wilgotne. Warto utrzymywać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie z wielu względów, także zdrowotnych. Gdy powietrze jest zbyt suche, to wysusza śluzówki nosa, gałki oczne oraz skórę. Takie powietrze sprawia, że gardło ciągle drapie oraz istnieje większe prawdopodobieństwo złapania infekcji. Dodatkowo w powietrzu unosi się znacznie więcej kurzu, co może przeszkadzać osobom, które są alergikami.

A gdy powietrze jest zbyt wilgotne? Największym problemem wtedy jest pojawienie się pleśni i grzyba na różnych powierzchniach, takich jak ściany. Ale to nie wszystko, wilgoć psuje także sprzęty elektroniczne i sprawia, że człowiek ma problemy z oddychaniem i jest mu po prostu duszno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl