Aby móc hodować ryby akwariowe, musisz im zapewnić optymalne warunki rozwoju. Zwierzęta potrzebują bowiem zarówno wysokiej jakości karmy, jak i odpowiedniego oświetlenia oraz stałej temperatury wody. Ile stopni powinna mieć woda w akwarium i w jaki sposób dokonać pomiarów? Oto kilka wskazówek.
Jakie znaczenie ma temperatura wody w akwarium?
Dobór właściwej temperatury wody w akwarystyce jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju ryb. Gdy zwierzęta mają odpowiednie warunki, rozwijają się poprawnie i żyją dłużej, nie tracąc energii na utrzymanie komfortu termicznego. Jeśli jednak woda jest zbyt zimna lub za gorąca, ryby zaczynają tracić życiodajną energię. Akwaryści obserwują wówczas, że zwierzęta częściej zapadają na różne choroby lub zachowują się nienaturalnie. Zmiany temperatury wody powodują, że ryby stają się apatyczne, ospałe bądź nadpobudliwe i agresywne.
Zbyt wysoka temperatura powoduje spadek tlenu i wymieranie pożytecznych bakterii w akwarium. W ciepłej wodzie namnażają się niebezpieczne glony, które stopniowo zatruwają organizm ryby. Woda zimna również powoduje dyskomfort zwierząt i może na nie wpływać bardzo destrukcyjnie. Pod wpływem niskiej temperatury ciepłolubna ryba może stracić apetyt, co prowadzi do jej osłabienia, a nawet do zgonu (jeśli temperatura przez dłuższy czas jest niedostosowana do potrzeb danego gatunku).
Ile stopni powinna mieć woda w akwarium z rybami ciepłolubnymi?
Nie ma jednej, uniwersalnej temperatury, która byłaby odpowiednia dla wszystkich gatunków ryb. Innych warunków potrzebują bowiem ryby tropikalne, a innych ryby klimatu umiarkowanego lub żyjące w głębinach. Popularne gatunki ciepłolubne, takie jak: bystrzyki czy bojowniki lubią temperaturę od 24-25°C do 30°C. W temperaturze dochodzącej do 28°C doskonale czują się też molinezje i skalary, przyzwyczajone do ciepła. Mieczyki i gupiki lubią zaś temperatury nieprzekraczające 24°C.
Wysokich temperatur wymagają też często gatunki ryb, prezentowane w ogrodach zoologicznych na całym świecie. Aby móc odtworzyć autentyczny, podwodny klimat tropikalnych jezior, mórz i rzek, hodowcy muszą uzyskać stałą, wysoką temperaturę wody. Płaszczka, arapaima, pirania czy pielęgniczka najlepiej czują się w 29°C. Co ważne, ryby ciepłolubne bardzo źle znoszą nagłe skoki temperatury, przez które zaczynają podupadać na zdrowiu.
Jaka jest optymalna temperatura w akwarium z rybami zimnolubnymi?
Gatunki zimnolubne, w tym: brzanki, welonki czy złote rybki, preferują temperatury nieprzekraczające 22-24°C. Z kolei większe akwaria, w których temperatura wody ulega znacznym wahaniom i często spada poniżej 20°C, stanowią idealne środowisko do życia dla karasi ozdobnych oraz karpi. Są to ryby niewymagające, chętnie wybierane zwłaszcza przez początkujących akwarystów.
Warto zwrócić uwagę na to, że wiele gatunków ryb, przystosowanych do życia w zmiennych warunkach, jest w stanie znieść duże wahania temperatur, dochodzące nawet do 10°C. Częste i radykalne zmiany wywierają jednak destrukcyjny wpływ na ryby, żyjące w zamkniętym ekosystemie. Aby uniknąć problemów, związanych z utrzymaniem optymalnej temperatury w akwarium, należy prowadzić jej regularny monitoring za pomocą specjalnych urządzeń pomiarowych.
Jak i czym mierzyć temperaturę pod wodą?
Do pomiarów temperatury wody w akwariach amatorskich lub profesjonalnych służą zatapialne rejestratory oraz wodoodporne czujniki. Są to urządzenia, współpracujące z oprogramowaniem mobilnym, wskazujące w trybie ciągłym wysokość temperatur w danym zbiorniku. Rejestratory znajdują zastosowanie zarówno w domach prywatnych, jak i w ogrodach zoologicznych, stawach hodowlanych, a nawet w rzekach czy jeziorach. Urządzenie Tinytag Aquatic 2 pracuje wydajnie nawet na głębokości 500 m pod wodą!
Z kolei miernik temperatury z zatapialnym czujnikiem, taki jak UbiBot WS1, w trybie ciągłym dokonuje pomiarów i na bieżąco je archiwizuje. Właściciele akwariów przez całą dobę, w dowolnym momencie mogą sprawdzić, czy warunki pod wodą są odpowiednie. Jeśli nastąpi nagły spadek lub wzrost temperatury, urządzenie wysyła stosowną informację na komputer lub smartfona. Prawdopodobieństwo strat hodowlanych jest wówczas niewielkie, a akwarysta ma więcej czasu na reakcję i poprawę warunków, panujących pod wodą.