Producenci

Ile stopni powinno być na hali produkcyjnej – co mówi o tym prawo?

Hala produkcyjna jest wyjątkowym miejscem, w którym powinny być spełniane odpowiednie warunki pracy. W hali produkcyjnej tworzone są różnego rodzaju przedmioty – od pudełek, poprzez ciekawe rzeczy do użytku codziennego, aż po pakowanie jedzenia. Oczywiście, na hali produkcyjnej pracują ludzie, którym także trzeba zapewnić odpowiednie warunki, aby nie marzli, ani też nie pocili się zbytnio. Osoby pracujące na hali produkcyjnej, spędzają tam dziennie od ośmiu, do nawet dwunastu godzin – co jest bardzo długim okresem. Pracodawca powinien zatem im zapewnić dobrą temperaturę. Pytanie brzmi, jaka temperatura jest odpowiednia?

Jaka temperatura powinna obowiązywać w miejscu pracy?

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) jasno określają, jaka temperatura powinna obowiązywać w danym miejscu pracy. Jaka więc temperatura powinna panować w halach produkcyjnych czy na magazynie? Według zasad nie powinna ona być niższa niż 14 stopni Celsjusza, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Jeśli w hali produkcyjnej znajduje się osobne pomieszczenie biurowe, to w tym konkretnym pomieszczeniu temperatura nie powinna spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. Warto również wspomnieć o pracownikach, którzy swoją pracę wykonują na zewnątrz – takie osoby powinny mieć możliwość ogrzania się w pomieszczeniu, w którym panuje minimum 16 stopni Celsjusza. Już wiesz, ile stopni powinno być na hali produkcyjnej.

Co, gdy miejsce pracy znajduje się na zewnątrz?

Jak już zostało wspomniane, osoby pracujące na zewnątrz budynku, powinny mieć dostęp do miejsca, w którym mogą się ogrzać i w którym panuje minimalna temperatura 16 stopni Celsjusza. Jednak to nie wszystko, osoby pracujące na zewnątrz, powinny mieć zapewnioną odpowiednią odzież, która pozwoli im na komfortowe i bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków na zewnątrz. Warto też pamiętać, że jeżeli jesteś zmuszony do wykonywania pracy na zewnątrz, gdy panuje temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, to pracodawca jest zobowiązany także do zapewnienia ci specjalnych posiłków regeneracyjnych, dzięki któremu dostarczysz do swojego organizmu potrzebnych kalorii.

Kary, jakie pracodawca może zapłacić za nie utrzymanie odpowiedniej temperatury

Warto mieć świadomość tego, że Twój pracodawca może zapłacić spore kary pieniężne, jeżeli nie zapewni Ci odpowiednich warunków w pracy. Państwowa Inspekcja Pracy podczas inspekcji może nałożyć na pracodawcę mandat o wartości do dwóch tysięcy złotych. Jeżeli natomiast pracodawca zostanie przyłapany na recydywie – to wysokość mandatu może zwiększyć się do nawet pięciu tysięcy złotych. Z kolei, jeżeli Twój pracodawca zostanie pozwany do sądu – to kodeks pracy przewiduje dla niego karę wynoszącą od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Nie są to zatem małe pieniądze. Szczególnie, że jeżeli Twój pracodawca nadal nie będzie stosował się do zasad, to przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy jest w stanie zatrzymać pracę do momentu, aż temperatura w miejscu pracy będzie odpowiednia.

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia temperatura?

Jest wiele powodów, dla których odpowiednia temperatura w miejscu pracy powinna zostać zachowana. Przede wszystkim, dobra temperatura jest bezpieczna dla ludzi pracujących w danym miejscu – nie jest ona dla nich ani za niska, ani zbyt wysoka. Ponadto, taka temperatura po prostu jest komfortowa – nikt przecież nie chce siedzieć przez wiele godzin w jednym miejscu, w którym nie czuje się dobrze. Jak utrzymać odpowiednią temperaturę w pracy?

Jest wiele sposobów na to, jak można utrzymać odpowiednią temperaturę w pracy. Oczywiście najlepszym z nich są specjalne klimatyzatory, które w zimniejsze miesiące ocieplają pomieszczenia, a w cieplejsze, je ochładzają. Aby dobrać odpowiedni klimatyzator do pomieszczenia, ważne jest wykonanie obliczeń, które pozwolą na określenie tego, jaka powinna być jego moc. Im większe pomieszczenie, tym klimatyzator powinien cechować się większą mocą. Warto również pamiętać o tym, że ważne jest również to, jak wysokie jest pomieszczenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl