Optymalna wilgotność powietrza jest dla człowieka najzdrowsza. Pozwala także na zachowanie w sprawności różnorodnych sprzętów domowych – w szczególności tych elektronicznych. Dlatego tak ważne jest monitorowanie wilgoci, która znajduje się w powietrzu. Można to zrobić chociażby za pomocą specjalnego miernika zwanego higrometrem. W ten sposób ma się rękę na pulsie i można zareagować, gdy powietrze w pomieszczeniach staje się zbyt suche czy wilgotne.
Jak mierzy się wilgotność powietrza?
Miernik wilgotności powietrza jest nazywany inaczej higrometrem. Można wyróżnić aż cztery rodzaje higrometrów: włosowy, kondensacyjny, elektrolityczny oraz psychometr. Każdy z nich działa nieco inaczej. Najpopularniejszymi modelami są higrometr elektrolityczny (zwany elektrycznym) oraz psychometr, ponieważ są najprostsze w obsłudze i z łatwością można przeczytać wykonane przez nie pomiary wilgotności. Modele włosowe i kondensacyjne są mało popularne, ponieważ albo są trudne w obsłudze, albo ich pomiary są mało dokładne.
Parametry wilgotności powietrza
Jest kilka parametrów wilgotności powietrza. Pierwszym z nich jest wilgotność względna, która oznacza, jakie są proporcje masy pary wodnej, znajdującej się w powietrzu do masy pary, która przesyciłaby powietrze. Drugim parametrem jest bezwzględna, która jest podawana w gramach i opisuje ile pary wodnej znajduje się w jednym metrze sześciennym powietrza. Kolejnym parametrem jest wilgotność właściwa, która również podawana jest w gramach. Opisuje ile gramów pary wodnej znajduje się w jednym kilogramie powietrza. Ostatnim parametrem jest temperatura punktu rosy. Jest podawana w stopniach Celsjusza i określa temperaturę w której para wodna skrapla się w rosę.
Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza?
Prawidłowa wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%. Jest to najbardziej optymalny poziom dla ludzi. Taka wilgotność powietrza pozwala swobodnie oddychać, nie odwadnia skóry, a także nie prowadzi do powstawania pleśni na ścianach. Warto utrzymywać taki poziom wilgotności z prostej przyczyny, jest on najzdrowszy. Aby móc to zrobić, zdecydowanie warto monitorować poziom wilgoci za pomocą specjalnego miernika. To pozwoli mieć rękę na pulsie.
Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt wilgotne?
Zbyt wilgotne powietrze nie jest dobre dla zdrowia, ponieważ powoduje ono rozmnażanie się grzybów. Jeżeli w danym pomieszczeniu znajduje się pleśń na ścianie, to można sugerować że jest tam również spora wilgotność powietrza. Ale wilgoć w powietrzu to nie tylko grzyb, to także trudności z oddychaniem i wzmagające się alergie. Dodatkowo wilgoć jest w stanie niszczyć sprzęty domowe, szczególnie te elektroniczne. Dlatego tak ważne jest to, aby szybko się jej pozbywać i normować jej poziom w powietrzu.
Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt suche?
Nie lepszym stanem jest stan, w którym powietrze jest zbyt suche. W takim przypadku wysuszone staje się również gardło, nos, oczy czy skóra. Jeżeli kiedykolwiek twoja skóra piekła cię, swędziała a nawet pękała, chociaż tak naprawdę nic jej nie robiłeś, to wiedz, że jest to zasługa właśnie zbyt suchego powietrza. Taki stan jest niebezpieczny, ponieważ gdy pęka skóra, może się wdać infekcja, którą następnie długo trzeba będzie leczyć. Suche powietrze wzmaga także kaszel i powoduje, że w nosie zasychają śluzówki, przez co znacznie trudniej się oddycha. Warto również wspomnieć o tym, że suche powietrze negatywnie wpływa na alergików, ponieważ w powietrzu fruwa mnóstwo kurzu.
Sposoby na utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu
Jakie są sposoby na to, aby utrzymać wilgotność powietrza na najbardziej optymalnym poziomie? Przede wszystkim można używać nawilżaczy, gdy jest zbyt sucho i osuszaczy, gdy jest zbyt wilgotno. Dobrze sprawdza się również porządne wywietrzenie pomieszczenia, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Działa to zarówno na powietrze zbyt suche i zbyt wilgotne. Po prostu jest ono wyciągane na zewnątrz i zastępowane nowym. Na suche powietrze działa również wilgotny ręcznik pozostawiony na ciepłym kaloryferze. Wytworzona w ten sposób delikatna para wodna nawilża powietrze.