Producenci

Jak przechowywać jabłka?

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Są dostępne wszędzie, od małych sklepików osiedlowych, po ogromne sklepy wielkopowierzchniowe, w których można kupić wszystko. Ponadto, jabłka są bardzo zdrowe – w Wielkiej Brytanii mówi się, że jedno jabłko dziennie jest w stanie utrzymać nas z dala od lekarza. Jak przechowywać jabłka?

Z jabłek można zrobić wiele naprawdę przepysznych rzeczy – jabłecznik, sok jabłkowy czy cydr. Na szczęście, jabłek w Polsce jest pod dostatkiem – jednak to tworzy jeden problem. Jak je przechowywać, aby jak najdłużej były świeże i zdatne do spożycia? W jakich warunkach najlepiej będą się zachowywać i najdłużej pozostaną atrakcyjne dla klientów sklepu?

Optymalne warunki do przechowywania jabłek?

Jak przechowywać jabłka? Jakie są zatem najbardziej optymalne warunki przechowywania nie tylko jabłek, ale także innych owoców tego typu? Jeżeli chcesz przechowywać duże ilości tych owoców (np. w magazynie) to musisz pamiętać o trzech zasadach. Pierwszą z nich jest stały dostęp do świeżego powietrza – jabłka nie lubią dusić się w ciasnych, zamkniętych pojemnikach. Świeże powietrze jest bardzo ważne, ponieważ dzięki jego cyrkulacji wywiewany jest z pomieszczenia etylen, który jest produkowany przez jabłka. Drugą zasadą jest odpowiednia wilgotność powietrza – zbyt suche powietrze może doprowadzić do zestarzenia się owoców. Jaka wilgotność będzie zatem najbardziej optymalna? 75–85% będzie jak najbardziej odpowiednim poziomem. Jest jeszcze trzecia zasada – temperatura, jaka powinna panować w pomieszczeniu, w którym są przechowywane jabłka. Najlepiej, aby takie pomieszczenie było naprawdę chłodne i miało od 1 do 4 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać inną żywność?

Jeżeli prowadzisz biznes taki, jak restauracja, to na co dzień będziesz się zmagać z problemem, jakim jest przechowywanie dużej ilości, różnorodnej żywności, w tym jabłek. Jak zatem przechowywać jedzenie, aby nie tworzyć sytuacji, w której będziesz musiał je wyrzucić? Przede wszystkim musisz pamiętać o rotacji żywności. Najlepiej jest kierować się zasadą FIFO czyli First in First out, która polega na tym, aby zużywać najpierw te produkty, które szybciej trafiły do magazynów. Dzięki temu unikniesz strat. Drugą ważną kwestią jest sposób przechowywania żywności w magazynach – jeżeli musisz otwierać opakowania, to nie zapomnij przesypać lub przełożyć produktu do hermetycznych pojemników, dzięki którym jedzenie się nie zepsuje ze względu na brak dostępu powietrza. Możesz nawet posunąć się o krok dalej i napisać na pojemnikach etykiety, które będą informowały o tym, kiedy dana rzecz została otwarta i kiedy powinna być zużyta.

Oczywiście nie możesz zapominać o odpowiednich temperaturach i o tym, aby utrzymywać czystość w swoich magazynach. To bardzo istotne, ponieważ wiele problemów i strat jest do uniknięcia, jeżeli nie doprowadza się do powstania chaosu w magazynie. Możesz to zrobić chociażby za pomocą rozdzielania różnych rodzajów żywności – niech owoce będą z owocami, warzywa z warzywami, nabiał z nabiałem..

Temperatury w lodówce – jakie powinny być?

Wszelkiego rodzaju sklepy czy restauracje powinny pamiętać o tym, w jakich warunkach można przechowywać najróżniejsze produkty takie, jak mięso czy nabiał. Jakie są więc odpowiednie temperatury, które powinny panować w lodówce? Dla wspomnianego wcześniej mięsa jest to od 0 do 3 stopni Celsjusza. Dla nabiału od 2 do 4 stopni. Dla ryb od –2 do 2 stopni, a dla owoców i warzyw nietrwałych od 4 do 8 stopni. Natomiast wyroby garmażeryjne powinny być trzymane w temperaturze od 0 do 2 stopni Celsjusza. Nie można również zapominać o wysokiej wilgotności powietrza, która również powinna być na optymalnym poziomie.

Automatyczna kontrola temperatury przechowywanych produktów jest możliwa dzięki systemowi UbiBot.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl