Producenci

Jak sprawdzić czujnik temperatury?

Czujniki temperatury są niezastąpione w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień. Stały monitoring temperatur roboczych warunkuje bezpieczeństwo i wydajność pracy pojazdów, pieców, komór chłodniczych czy nawet domowego AGD. Jak sprawdzić wskaźnik temperatury? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Kiedy i dlaczego warto sprawdzać czujniki temperatury?

Warto regularnie kontrolować prawidłowość wskazań mierników temperatury. Taka rutynowa czynność pozwala uniknąć wielu problemów technicznych. W wyniku niewykrytych w porę spadków lub wzrostów temperatury może bowiem dojść do:

 • uszkodzenia silnika pojazdu,
 • przegrzania instalacji centralnego ogrzewania i pożarów budynku,
 • przerwania ciągłości łańcuchów chłodniczych w chłodniach, pojazdach chłodniczych i w magazynach,
 • powstawania przestojów na liniach produkcyjnych itd.

Niestety, nie zawsze można w porę wykryć anomalię działania miernika. Są jednak pewne sygnały, mogące świadczyć o usterce lub rozkalibrowaniu urządzenia – na przykład:

 • podejrzanie wysokie lub zbyt niskie wartości temperatur, niezgodne ze wskazaniami innego, niezależnego miernika,
 • problemy z uruchomieniem silnika, kotła, pieca itd.
 • nieefektywna praca urządzeń,
 • częste problemy w łańcuchach dostaw, straty towaru: psucie się żywności lub leków podczas transportu i w magazynach.

Jak sprawdzić czujnik temperatury miernikiem?

W jaki sposób można szybko ocenić, czy czujnik temperatury działa prawidłowo i wskazuje wartości zgodne ze stanem rzeczywistym? Jedna z najprostszych metod analitycznych polega na zastosowaniu multimetru. To wielofunkcyjny miernik, służący do badania różnych wartości – zarówno temperatury, jak i napięcia, oporu oraz natężenia.

Jak używać multimetru do sprawdzenia działania miernika temperatury w różnych urządzeniach? Można to zrobić w kilku prostych krokach:

 • na multimetrze ustawiamy wartość °C, a następnie podpinamy sondę pomiarową,
 • włączamy miernik i umieszczamy czujnik w punkcie docelowym (może to być wnętrze piekarnika, przewód wentylacyjny lub kanał klimatyzacyjny itd.),
 • przytrzymujemy sondę kilka minut lub kilka sekund i sprawdzamy, czy zakres temperaturowy odpowiada wskazaniom urządzenia, które badamy.

Czujnik temperatury silnika: jak sprawdzić?

Za utrzymanie stabilnych temperatur w obrębie komory silnika odpowiada płyn chłodniczy. Silnik pojazdu spalinowego pracuje bowiem w bardzo wysokich temperaturach i wymaga nieustannego studzenia. Kiedy temperatura cieczy chłodzącej jest niewłaściwa, pojawiają się problemy z rozruchem samochodu. W sposób niekontrolowany wzrasta też poziom spalania i tempo obrotów na jałowym biegu. Jak sprawdzić czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Najprostszym rozwiązaniem problemu niestabilnej temperatury jest wizyta na stacji diagnostycznej i podłączenie pojazdu do komputera. W warunkach domowych możemy też posłużyć się wspomnianym już multimetrem, podpiąć go do złącza czujnika i ocenić, czy ma ono prawidłowe napięcie (5 V, 12 V). Następnym krokiem jest analiza pracy czujnika po uruchomieniu silnika pojazdu. Należy wówczas sprawdzić w instrukcji typ czujnika, jaki mamy w samochodzie i ocenić, czy poziom napięcia w fazie rozruchu odpowiada przyjętym wzorcom.

Jak sprawdzić czujnik temperatury wody pieca?

Czujniki temperatury są jednymi z najważniejszych elementów nowoczesnych pieców i kotłów grzewczych. Gdy działają one nieprawidłowo, urządzenie wyłącza się lub pracuje w sposób nieefektywny. Jak ocenić jakość pracy czujników w instalacjach grzewczych? To zadanie serwisanta. Specjalista za pomocą omomierza sprawdza, czy miernik działa poprawnie i wymienia go, jeśli zaobserwuje nieprawidłowości, na przykład: spadki lub całkowity brak natężenia.

Sprawdzanie czujnika temperatury w lodówce

Kiedy widzimy, że wewnątrz lodówki tworzą się skropliny lub warstewka lodu, to wyraźny znak, że urządzenie nie działa poprawnie. Jak sprawdzić, czy czujnik temperatury jest sprawny? W tym przypadku również sprawdzi się wielofunkcyjny miernik – multimetr z funkcją pomiaru rezystancji. Multimetr wskaże, w jaki sposób rośnie lub maleje opór czujnika w określonych temperaturach. Szczegółowe dane, dotyczące zakresów oporu i temperatur wzorcowych powinny być zaś dostępne na stronach producentów urządzeń chłodniczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl