Producenci

Jak sprawdzić wilgotność ścian

Pomieszczenia domowe, aby nadawały się do zamieszkania, nie mogą być zawilgocone. Oczywiście pewna doza wilgoci jest potrzebna – zbyt suche powietrze również jest niebezpieczne dla człowieka. Warto jednak trzymać się optymalnych granic wilgotności powietrza – takich, podczas których ściany pomieszczeń tą wilgocią nie zachodzą. Niestety nie zawsze jest to możliwe – w pewnych warunkach wilgoć się po prostu pojawia, lub jest w nich od samego początku. Mowa tutaj o takich zdarzeniach, jak zalania. Ale również stare niezamieszkałe budynki mogą być bardzo zawilgocone. Możliwości zawilgocenia ścian pomieszczeń jest naprawdę bardzo dużo. Trzeba więc wiedzieć, do czego taka wilgoć może prowadzić i jak można z nią walczyć.

Jak można osuszyć ściany?

Jak sprawdzić wilgotność ścian? Wystarczy sprawdzić to za pomocą specjalnego urządzenia. Jeżeli ściany są wilgotne to warto wiedzieć, że jest wiele sposobów na to, jak można osuszyć pomieszczenie. Wybór zależy właściwie od tego, w jakim stopniu dane miejsce jest zawilgocone. Słabiej zawilgocone pomieszczenia mogą być potraktowane osuszaczem powietrza, który powinien dać sobie radę z wilgotnością znajdującą się w powietrzu. Niestety tego rodzaju sprzęt samoistnie nie wysuszy zawilgoconych ścian. Jeżeli ściany zostały już naznaczone wilgocią – wtedy przyda się już konkretniejszy sprzęt, który przeważnie mają w swoim posiadaniu specjalne firmy zajmujące się osuszaniem budynków. Taką firmę warto wynająć również wtedy, gdy cały dom został zalany, jednak nie widać jeszcze śladów wilgoci. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu ilość szkód będzie mniejsza.

Co może powodować wysoki poziom zawilgocenia domu?

Warto mieć świadomość tego, jakie szkody może wyrządzić w domu zbyt duże zawilgocenie ścian. Oczywiście z takich najbardziej oczywistych trzeba nadmienić powstawanie pleśni oraz grzybowych wykwitów na ścianach. Jednak to nie wszystko – dom, w którym jest zbyt wiele wilgoci powoli staje się niezdatny do użytku, może grozić nawet zawaleniem się. Wilgoć negatywnie wpływa również na wszelkiego rodzaju elektroniczne urządzenia, które po prostu zaczynają szybciej się psuć. A warto nadmienić, że to zaledwie czubek góry lodowej. Trzeba więc bardzo dbać o to, aby pomieszczenia mieszkalne (albo po prostu takie, w których regularnie zbierają się ludzie) nie były zawilgocone. Badanie wilgotności ścian jest więc niezbędne.

Dlaczego trzeba osuszyć budynki?

Jeżeli budynek nie ma być rozebrany, to musi być utrzymany w jak najlepszej kondycji. Oczywiście nie zawsze da się zapobiegać nagromadzeniu się wilgoci, jednak zawsze trzeba tę wilgoć z pomieszczeń w końcu wyciągnąć. Chodzi właśnie o to, aby cały budynek nadawał się do zamieszkania i aby przebywanie w nim nie było niebezpieczne. A warto wiedzieć, osuszyć ściany trzeba nie tylko ze względów estetycznych, pozbywając się z nich pleśni, ale również ze względów zdrowotnych. Warto wiedzieć bowiem, że wilgoć bardzo źle wpływa na zdrowie człowieka.

Jakie negatywne skutki niesie za sobą wilgoć?

Jeżeli chodzi o negatywne skutki, jakie wilgoć niesie dla naszego zdrowia, to jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim wilgoć niezwykle utrudnia oddychanie, ponieważ powietrze przesycone nią jest cięższe i trudniej przechodzi przez nos. Ale to nie wszystko. Wilgoć wzmaga również alergie, ze względu na powstawanie pleśni i grzybów, które są częstym alergenem. Wilgoć może prowadzić nawet do rozwinięcia się u człowieka astmy! Nie można również zapominać o tym, że wilgoć może doprowadzić po prostu do ogólnego zmęczenia, problemów ze snem, bólów głowy i żołądka a także do zapalenia zatok czy do podrażnienia oczu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl