Od wilgotności powietrza zależy, jaka jest temperatura odczuwalna w domu i poza nim. To właśnie od tego parametru zależy również żywotność niektórych sprzętów domowych czy pewnych konstrukcji. Często to właśnie od wilgotności powietrza jest także uzależnione samopoczucie ludzi znajdujących się w danym pomieszczeniu. Niestety, w przeciwieństwie do temperatury, w wielu domach nie można zmierzyć poziomu wilgotności powietrza ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. Czym zmierzyć wilgotność powietrza? Co się dzieje, gdy powietrze jest zbyt suche lub zbyt wilgotne? Czy na wilgotność powietrza wpływa zmiana pór roku? Jak samodzielnie zacząć regulować poziom wilgotności powietrza w domu?
Czym zmierzyć wilgotność powietrza w domu?
Jak zmierzyć wilgotność powietrza? Sprzętem, za którego pomocą można wykonać pomiar poziomu wilgotności powietrza w domu, jest higrometr inaczej nazwany wilgotnościomierzem. Na rynku można spotkać wiele rodzajów tego urządzenia: psychometry, włosowe, elektrolityczne oraz kondensacyjne. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są sprzęty elektrolityczne, zwane inaczej elektrycznymi oraz psychometry. Są one także najprostsze w użytkowaniu, ponieważ same pokazują, bardzo konkretny pomiar wilgotności powietrza. Nie trzeba stosować żadnych kalkulatorów wilgotności powietrza, jak ma to miejsce przy higrometrach kondensacyjnych, ani nie trzeba zdawać się na sprzęt, który niewiele zmienił się od setek lat, jak w przypadku higrometrów włosowych.
Wilgotność poniżej 30% - kiedy w domu jest zbyt suche powietrze
Wilgotność poniżej 30% jest niebezpieczna dla zdrowia. Niektórzy sugerują nawet, że problemy zdrowotne zaczynają się już wtedy, gdy wilgotność spada poniżej 40%. Co się w takich sytuacjach dzieje z ludzkim organizmem? Po pierwsze wszystko wysycha: zarówno śluzówka w nosie, jak i gałki oczne. Ponadto, częściej odczuwa się drapanie w gardle a także trudności w oddychaniu. Bardzo groźnym skutkiem zbyt niskiej wilgotności powietrza jest częstsze łapanie infekcji, a także problemy z nadmiernie wysuszającą się skórą. Dużym minusem zbyt suchego powietrza, jest fakt, że w powietrzu unosi się więcej kurzu, co może być problematyczne dla osób cierpiących na alergie.
Warto także wspomnieć o przedmiotach wykonanych z drewna, papieru czy porcelany, a także o warzywach i owocach, które również źle znoszą nieprawidłowe warunki panujące w domu. Wszystkie te przedmioty mogą kurczyć się, pękać, a co za tym idzie, tracić także swoje właściwości.
Wilgotność powyżej 65% - kiedy w domu panuje wilgoć
Zbyt wysoka wilgotność powietrza, wynosząca powyżej 60-70%, nie jest zbyt dobra dla zdrowia. Przede wszystkim dlatego, że powoduje ona osadzanie się kropel rosy na płaskich, chłodniejszych powierzchniach, takich jak chociażby okna, czy blaty stołów. Taka wilgoć z łatwością jest w stanie przeniknąć w głąb ścian i różnorodnych sprzętów i nie tylko je zniszczyć, ale także sprawić, że pojawi się pleśń, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób zmagających się z alergiami. Zbyt duża wilgoć wpływa także na samopoczucie człowieka, który robi się senny i odczuwa spory dyskomfort. Co więcej wiele osób może odczuwać duszności.
Czy wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku?
Wilgotność powietrza w domu zmienia się wraz z porami roku. W trakcie lata (szczególnie wtedy, gdy często pada i jest parno), częściej można uświadczyć zbyt duże zawilgocenie powietrza sięgające nawet poziomu 80-90%, a z kolei zimą, ze względu na działające grzejniki, powietrze może stać się zbyt wysuszone. Aby nie narażać się na negatywne skutki obu tych sytuacji, warto jest samodzielnie regulować wilgotność powietrza w domu.
Jak uregulować wilgotność powietrza?
Gdy powietrze jest zbyt suche, wtedy warto często wietrzyć pomieszczenie, ponieważ powietrze z zewnątrz zawsze doda nieco wilgoci. Dobrym sposobem jest także rozkładanie mokrych ręczników na ciepłych kaloryferach – takie działanie także powinno dobrze wpłynąć na wzrost wilgoci w powietrzu. Oprócz tego, można także kupić specjalne urządzenie – nawilżacz powietrza, które będzie dbało o poziom wilgotności w powietrzu. Trzeba tylko pamiętać, aby kupować sprzęt z higrostatem.
A co gdy powietrze jest zbyt wilgotne? Tutaj także dobrze sprawdzi się częste wietrzenie powietrza. Dobrym pomysłem może być także zastosowanie klimatyzatora i dobra wentylacja pomieszczenia.