Producenci

Jaka jest idealna wilgotność powietrza?

Powoduje problemy z koncentracją, wywołuje pleśń oraz grzyby na ścianach, sprawia, że człowiek źle się czuje i trudniej jest mu wykonywać powierzone prace. Co więcej, zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski poziom wilgotności powietrza jest niedopuszczalny w pewnych miejscach, ponieważ może doprowadzić do zniszczenia znajdujących się tam przedmiotów. Jak zatem zmierzyć poziom wilgotności powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności powietrza? W jakich miejscach wilgotność powietrza ma szczególne znaczenie? I w jaki sposób utrzymać wilgoć w powietrzu na optymalnym poziomie?

Czym zmierzyć wilgotność powietrza?

Aby wiedzieć, czy mamy do czynienia z wilgotnością zbyt niską bądź zbyt wysoką, musimy najpierw przeprowadzić odpowiednie pomiary. Tylko w jaki sposób je wykonać? Można to zrobić za pomocą higrometru, czyli specjalistycznego sprzętu przeznaczonego właśnie do mierzenia poziomu wilgoci. Higrometr można kupić przez internet. W miejscach takich jak apteki jego obecność jest niezbędna, ponieważ wilgoć może negatywnie wpłynąć na działanie sprzedawanych leków.

Optymalna wilgotność powietrza

Jaka jest odpowiednia wilgotność w mieszkaniu? Zawiera się ona w przedziale od 40 do 60% i jest to poziom optymalny dla funkcjonowania człowieka. Normy dla poszczególnych miejsc są jednak różne – na przykład w aptekach wilgotność zalecana nie powinna przekraczać 70%. Jest to przestrzegane za pomocą higrometru i codziennego zapisywania wyników, które się na nim pojawiły. Warto utrzymywać poziom wilgoci na poziomie optymalnym, ponieważ zbyt wysokie stężenie pary wodnej w powietrzu negatywnie wpływa na samopoczucie.

Gdzie optymalna wilgotność powietrza ma znaczenie?

Wilgotność powietrza ma znaczenie praktycznie wszędzie, ponieważ ma związek z naszym samopoczuciem. Dlatego należy dbać o odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu nie tylko w domu, ale także i w innych miejscach, takich jak wspomniane wcześniej apteki, szpitale, przychodnie, lecz również sklepy – szczególnie te sprzedające produkty spożywcze, jednak nie tylko. Wilgoć może mieć bowiem również negatywny wpływ na tekstylia, materiały budowlane czy produkty kosmetyczne.

Negatywne skutki zbyt suchego i zbyt wilgotnego powietrza

Zbyt suche powietrze utrudnia oddychanie, a także powoduje wysuszanie się skóry, spojówek i śluzówki nosa. Suchość negatywnie wpływa również na gojenie się ran. Z kolei wilgoć jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich alergików ze względu na grzybnie, które latają w powietrzu. Wilgotność także źle wpływa na oddychanie, a poza tym osadza się w ścianach, na rzeczach i niszczy elektronikę.

Jak wysuszyć zbyt wilgotne powietrze?

Jak w takim razie wysuszyć zawilgocone powietrze? Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego sprzętu, jakim jest osuszacz powietrza. Wtedy będziemy mieli pewność, że powietrze rzeczywiście zostanie osuszone. Jeżeli nie masz osuszacza, to zawsze możesz spróbować często wietrzyć pomieszczenia. Jeśli jednak to nic nie daje, warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się osuszaniem powietrza.

Jak nawilżyć zbyt suche powietrze?

Z nawilżeniem zbyt suchego powietrza można sobie radzić na wiele różnych sposobów. Tak samo jak w przypadku powietrza zbyt wilgotnego, pomocne może okazać się częste wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli jednak nie przynosi to pożądanych efektów, to warto na grzejnikach położyć wilgotne ręczniki, które parując, nawilżają powietrze. Oczywiście można także skorzystać z nawilżaczy powietrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl