Producenci

Jaka jest minimalna temperatura w przedszkolu

Zostawiając swoje dziecko w przedszkolu bądź w szkole, mamy nadzieję, że jest ono tam bezpieczne pod wszelkimi względami. Oczywiście ciężko jest zapobiegać różnorodnym wypadkom bądź zachorowaniom – ponieważ dzieci często przychodzą do tych miejsc lekko chore. Często też dzieci lubią bawić się do tego stopnia, że nie zwracają żadnej uwagi na bezpieczeństwo swoich działań, co może skończyć się zadrapaniami, siniakami czy płaczem. Czy w takim razie taki element, jak temperatura w pomieszczeniach szkolnych bądź przedszkolnych ma znaczenie? Wychodzi na to, że tak!

Czy prawo określa jaka minimalna temperatura może być w przedszkolu?

To w jaki sposób funkcjonują zarówno żłobki, jak i przedszkola jest regulowane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Podmiot ten określa także minimalną temperaturę, jaka powinna być w przedszkolu. Jaka jest zatem minimalna temperatura w przedszkolu? Najmniej w przedszkolu powinno być 20 stopni Celsjusza tak, aby dzieci ani nie marzły, ani nie było im zbyt gorąco. Jest ona bardzo podobna do optymalnej temperatury dla człowieka dorosłego, która może wynosić od 21 do 24 stopni Celsjusza. Niestety nie ma przepisów mówiących o maksymalnej temperaturze w przedszkolu.

Czy prawo określa jaka maksymalna temperatura może być w szkole?

Jeżeli chodzi o szkołę, to w jej przypadku również jest podana minimalna temperatura, jaka powinna być w klasach w szkole, aby cała placówka mogła swobodnie funkcjonować. Temperaturą tą jest 18 stopni Celsjusza, a więc o całe 2 stopnie mniej niż w przedszkolu. Pytanie jednak brzmi, czy istnieje maksymalna temperatura w szkole, po której przekroczeniu dzieci albo zwalniane są do domu, albo lekcje są skracane. Niestety, chociaż wysokie temperatury są dla dzieci tak samo niebezpieczne jak te niskie, tak nie ma żadnego rozporządzenia, które mówiłoby o maksymalnej temperaturze, jaka może obowiązywać w szkole.

Co jeśli wartości będą zbyt małe lub zbyt duże?

Jak już zostało wspomniane, zbyt wysokie temperatury nie są żadnym przeciwwskazaniem, co do prowadzenia zajęć czy to w przedszkolach, czy to w szkołach. Co innego, jeżeli temperatura będzie wynosić zbyt mało stopni Celsjusza. Jeżeli tak się stanie, to zajęcia w szkołach mogą zostać odwołane lub skrócone o całkiem sporo czasu w stosunku do normalnego funkcjonowania tych placówek. Oczywiście, takie działania są ważne ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, które uczęszczają do takich placówek.

Czy temperatura wpływa na wilgotność powietrza?

To, co jest równie niebezpieczne jak zbyt wysoka lub niska temperatura powietrza, to wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Niestety, tutaj również zbyt wysokie lub niskie pomiary mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia nie tylko dzieci, ale także i osób dorosłych. Warto więc dbać o to, aby powietrze w pomieszczeniach szkolnych czy przedszkolnych było nawilżone optymalnie - nie za bardzo i nie zbyt mało. Dzięki temu będzie się miało pewność, co do warunków, w jakich dziecko przebywa przez kilka godzin w ciągu dnia.

Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza?

Jeżeli chodzi o optymalną wilgotność powietrza to wynosi ona od 40 do 60%. Każdy odkrył co oznacza powietrze albo zbyt suche, albo zbyt mokre. Dlatego warto też, oprócz samej temperatury, mierzyć również poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu - dla własnego bezpieczeństwa i dla bezpieczeństwa dzieci. Można do tego zadania użyć specjalnego psychometru, za pomocą którego jednocześnie można zmierzyć zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza.

Co jeśli poziom wilgoci jest zbyt niski bądź wysoki?

A co może dzieciom się stać jeśli poziom wilgotności powietrza jest zbyt wysoki lub niski? Jeżeli powietrze jest zbyt suche to może ono wysuszać skórę oczy oraz śluzówki w nosie, przez co dziecko może mieć trudności z oddychaniem. Warto też mieć świadomość tego, że sucha skóra ma tendencję do pękania, a co za tym idzie, łatwiej na takiej skórze pojawiają się różnego rodzaju rany. Jeżeli natomiast chodzi o zbyt wilgotne powietrze, to warto pamiętać, że może ono doprowadzić do pogłębienia się alergii u dzieci, które ją mają. Wilgoć w powietrzu może również doprowadzić do powstawanie pleśni na ścianach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl