Przechowywanie świeżego mięsa bywa dla wielu osób kłopotliwe – szczególnie dla tych, którzy prowadzą firmy spożywcze i dostarczają swoje produkty do klientów. W jakich warunkach powinno być przechowywane mięso, aby jego świeżość była jak najdłuższa? Jak sprawić, aby bakterie na mięsie nie rozmnażały się zbyt szybko i nie doprowadzały do jego zepsucia? Jak temperatura i wilgoć wpływają na produkty spożywcze – zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego? I jak długo możliwe jest przechowywanie mięsa świeżego?
Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże?
Aby stwierdzić, czy mięso jest świeże, trzeba wiedzieć, jak wygląda, gdy już świeże nie jest. Wołowina czy wieprzowina odbarwia się i ciemnieje, gdy zaczyna się psuć. Może także stać się bardziej oślizgła i twarda. Drób ma to do siebie, że staje się wyblakły i ma bardzo intensywny zapach, jeżeli nie jest już pierwszej świeżości. Poza tym również może stać się twardy i oślizgły. Z kolei w przypadku ryb warto unikać takich produktów, które mają silny zapach, często przypominający amoniak. Dodatkowo ryby również mogą być odbarwione i wyblakłe. Należy także uważać na wszelkiego rodzaju produkty pakowane, których opakowania są w jakikolwiek sposób uszkodzone.
Jak temperatura wpływa na produkty spożywcze?
Temperatura może wpływać na produkty spożywcze dwojako. Jeżeli jest zbyt wysoka, to zarówno mięso, jak i cała reszta produktów (szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego, ale nie tylko, bo dotyczy to również owoców i warzyw) psuje się szybciej i może nawet pojawić się na nich pleśń. Z kolei im niższa temperatura, tym produkty spożywcze dłużej zachowują swoją świeżość. Jaka więc powinna być temperatura przechowywania mięsa świeżego? W sklepach mięso, ryby czy inne produkty zwierzęce są przechowywane w chłodniach.
Jak wilgotność wpływa na produkty spożywcze?
Wilgotność powietrza również wpływa na produkty spożywcze. Jeżeli jest zbyt wysoka, to na jedzeniu może pojawić się pleśń i potrzeba wtedy mniej czasu, aby jedzenie stało się nieświeże. Jeśli natomiast powietrze jest zbyt suche, to łatwiej wtedy wysuszyć wszelkiego rodzaju produkty, co także wpływa negatywnie na ich świeżość. Dlatego tak ważne jest, aby wilgotność powietrza w sklepach spożywczych była utrzymywana na optymalnym poziomie.
W jakiej temperaturze przechowywać mięso?
Optymalna temperatura, w jakiej powinno się przechowywać mięso, to 2 stopnie Celsjusza. Takie powinny być warunki przechowywania mięsa porcjowanego u producenta. W niektórych sklepach można znaleźć mięso trzymane w lodówkach, w których temperatura dochodzi nawet do 5-6 stopni. Nadal jest to bezpieczny poziom, jednak warto mieć świadomość, że w takich przypadkach mięso nie powinno leżeć dłużej niż 1-2 dni. Niemniej warto mimo wszystko zmniejszyć temperaturę do 2 stopni. Zdalną kontrolę temperatury w lodówkach umożliwiają nowoczesne czujniki WiFi takie jak rejestrator remperatury UbiBot WS1 z sondą temperatury DS18B20 na płaskim kablu. Specjalny profil kabla czujnika ułatwia przełożenie go przez drzwiczki lodówki lub klapę wolnostojącej zamrażarki ładowanej od góry.
Jak długo można przechowywać świeże mięso?
Jak długo można przechowywać świeże mięso w lodówce? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju jest to mięso. Najmniej, bo zaledwie kilka godzin może leżeć mięso mielone. Surowy drób i ryby można trzymać od jednego do dwóch dni, z kolei mięso czerwone – od trzech do nawet czterech dni. Po tym czasie należy je wyrzucić, ponieważ nie jest już bezpieczne dla zdrowia.