Producenci

Jaka powinna być temperatura w salonie fryzjerskim i kosmetycznym?

Salony fryzjerskie i kosmetyczne powinny spełniać określone normy sanitarno-higieniczne. To lokale, w których przechowywane są kosmetyki, akcesoria i preparaty, wymagające zachowania określonej temperatury. Klienci i personel salonów urody również muszą mieć zapewniony komfort termiczny przy nieustannie włączonych suszarkach i lampach UV. Jaka temperatura w salonie kosmetycznym i fryzjerskim jest odpowiednia? Co na ten temat mówi prawo?

Temperatura w salonie fryzjerskim i kosmetycznym: aspekty prawne

Gdzie można znaleźć zalecenia, dotyczące temperatur dopuszczalnych w gabinetach urody i salonach fryzjerskich? Podstawowymi źródłami informacji na ten temat są:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • Kodeks pracy,
  • zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jak wynika z powyższych aktów prawa i wiedzy, dostępnej na internetowych stronach rządowych, lokale fryzjerskie lub kosmetyczne powinny być:

  • wentylowane,
  • klimatyzowane, jeśli temperatura przekracza dozwolone normy,
  • ogrzewane w sezonie jesienno-zimowym.

Jaka powinna być temperatura w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym?

Zgodnie z przepisami, zawartymi w Kodeksie pracy i Rozporządzeniach z dnia 12 kwietnia 2002 r. i 26 września 1997 r., właściciele zakładów fryzjerskich i kosmetycznych zobowiązani są zapewnić personelowi i klientom higieniczne oraz bezpieczne warunki lokalowe. Jednym z takich warunków jest zachowanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Co to oznacza w praktyce?

Dopuszczalna, minimalna temperatura w salonie fryzjerskim, gdzie są wykonywane lekkie prace, nie może być niższa niż 18°C. Prawo nie reguluje jednak ściśle górnej, dozwolonej granicy temperatur w lokalach fryzjersko-kosmetycznych. Należy więc przyjąć, że optymalny przedział temperatur w salonie u fryzjera lub kosmetyczki powinien wynosić 18-25°C.

Zbyt wysoka i za niska temperatura w lokalu: jak oddziałuje na człowieka i jak ją regulować?

W temperaturze 30°C lub wyższej organizm ludzki szybko się męczy i odwadnia. Gdy zaś w pomieszczeniu jest mniej niż 14°C, zarówno klienci, jak i pracownicy, znajdujący się wewnątrz, odczuwają znaczny dyskomfort, szybko tracą energię. Zadaniem właścicieli salonów fryzjerskich i kosmetycznych jest zabezpieczenie pomieszczeń w taki sposób, by nie dochodziło do:

  • niekontrolowanej utraty ciepła,
  • napływu mas zimnego powietrza z zewnątrz.

W pomieszczeniach, zaadaptowanych na salony fryzjersko-kosmetyczne, musi być ogrzewanie i zainstalowana sprawna wentylacja, zapewniająca stałą wymianę powietrza. Obecnie standardem w nowoczesnych gabinetach piękna są też klimatyzatory z funkcją grzania i chłodzenia. Dzięki nim można utrzymać optymalną temperaturę lokalu niezależnie od pory roku czy skali wykorzystania urządzeń, emitujących ciepło (suszarek do włosów, prostownic, promienników ciepła, lamp UV).

Jak kontrolować temperaturę w salonie fryzjerskim lub kosmetycznym?

Jak zapewnić komfort termiczny pracownikom i klientom salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego? To proste – wystarczy zainwestować w zwykły, ścienny, termometr szklany lub w bezprzewodowy miernik temperatury. Miernik należy umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia i na bieżąco monitorować jego wskazania. W razie zaistnienia nieprawidłowości w postaci podwyższonej lub zbyt niskiej temperatury trzeba uruchomić klimatyzację lub system nawiewno-wywiewny.

Właściciele i administratorzy lokali, którzy nie są w stanie samodzielnie kontrolować temperatury w swoich lokalach, mogą również wybrać bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest inteligentne gniazdko WiFi z czujnikami zewnętrznymi temperatury. Zautomatyzowane gniazdko typu Smart służy zarówno do monitorowania, jak i regulowania temperatur wewnątrz pomieszczeń. Umożliwia ono zdalny nadzór nad temperaturą w lokalu i wysyła błyskawicznie alerty na urządzenia mobilne, gdy powstają anomalie. Gniazdka Smart to opcja stworzona dla osób, które szanują swój czas i chcą stworzyć w firmach mikroklimat sprzyjający zdrowiu personelu oraz klientów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl