Producenci

Jaka temperatura w chłodni na kwiaty?

Prowadzenie kwiaciarni nie jest tak prostym zadaniem, na jakie wygląda. Kwiaty, szczególnie te cięte, są bardzo delikatne i szybko tracą swoje właściwości oraz świeży wygląd. Profesjonalne florystki doskonale wiedzą, w jaki sposób można przedłużyć żywotność najróżniejszych odmian kwiatów. Jaka zatem powinna być temperatura w chłodni na kwiaty, aby zachować ich świeży wygląd na dłużej? Kiedy powinny odbywać się zbiory kwiatów i jak powinien wyglądać ich transport? Czy można zrobić coś jeszcze, aby kwiaty pozostawały świeże przez dłuższy czas?

Jak zachować świeży wygląd kwiatów?

Istnieje wiele sposobów na to, aby zachować świeży wygląd kwiatów na dłużej. Nic jednak nie jest tak skuteczne, jak trzymanie ich w chłodni. Jaka temperatura powinna panować w chłodni na kwiaty? Od 0 do 10 stopni Celsjusza – w takich warunkach kwiaty cięte (które są najbardziej delikatne i podatne na uszkodzenia) są w stanie prezentować się dobrze nawet przez kilka dni. Ważne jest jednak, aby były one trzymane w pojemnikach z wodą. Równie istotne jest ich regularne sortowanie i czyszczenie – jeżeli w bukiecie kwiatów znajdzie się chociaż jeden, który zaczął już więdnąć, inne będą więdnąć szybciej. Dlatego kwiaty powinny być codziennie wyciągane z chłodni i dokładnie przeglądane.

Kiedy powinny odbywać się zbiory kwiatów?

Kwiaty, które mają być przechowywane w chłodniach, warto zbierać na jeden do dwóch dni przed wyznaczonym terminem zbiorów. Dzięki temu ograniczy się straty wody, która znajduje się w kwiatach, co pozwoli zachować je w dobrym wyglądzie przez dłuższy czas. Kwiaty zaraz po ścięciu powinny być przeniesione do chłodni, w której panuje temperatura nie więcej niż 10 stopni Celsjusza. Ważne jest również to, aby takie kwiaty przebrać i oczyścić, a następnie włożyć do roztworu nawilżającego o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Po tym zabiegu znowu umieszcza się je w chłodni na 12 do 24 godzin. Jeżeli zostanie to zrobione poprawnie, kwiaty są w stanie wytrzymać nawet siedem dni.

Jak powinien wyglądać transport ciętych kwiatów?

Transport kwiatów jest trudnym zadaniem. Co roku powoduje on straty na poziomie kilku milionów euro. Większość kwiatów ciętych jest przewożona w specjalnych pojemnikach, które wcześniej są chłodzone do poziomu 1-3 stopni Celsjusza, dzięki czemu utrata wody jest mniejsza. Nieco inaczej wygląda transport gatunków egzotycznych, które powinny być transportowane w temperaturze od 8 do 13 stopni Celsjusza. Do zdalnego monitorowania temperatury w chłodni i w transporcie można używać termohigrometrów.

Jak przechowywać kwiaty cięte?

Jak przechowywać róże i inne kwiaty cięte? Tuż po ich zebraniu mogą być one przechowywane w głębokiej wodzie, jednak jeżeli chce się je dłużej przechowywać, to poziom wody nie powinien przekraczać od 5 do 7 centymetrów. Warto także zaznaczyć, że zanim włoży się je do wazonu, wszystkie liście, które znajdują się nisko, powinny zostać zerwane, aby nie zużywały wody. Jeżeli kwiaty mają zdrewniały pęd, to przed włożeniem do wody należy go zmiażdżyć.

Jak jeszcze można zachować świeżość kwiatów?

Niektóre rośliny wydzielają ze swojego pędu mleczną ciecz. Dlatego, zanim włoży się je do wody, warto to miejsce przypalić nad ogniem. Należy również dbać o temperaturę wody, która nie powinna przekraczać 45 stopni Celsjusza.

Kwiaty a owoce – czy można je przechowywać w tej samej chłodni?

Kwiatów ciętych i owoców nie należy przechowywać w jednej chłodni. Dlaczego? Ponieważ może to powodować ich niszczenie. Przechowując kwiaty w chłodni, warto także oddzielać niektóre gatunki od innych za pomocą celofanu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl