Producenci

Jakie gniazdka do domu warto wybrać?

Wykańczając dom wielu ludzi natrafia na problem, który często zajmuje im wiele czasu ,który w innych przypadkach mógłby być wykorzystany w bardziej przyjemny sposób. Tym problemem jest wybór gniazdek do domu. Na rynku można znaleźć tak wiele różnorodnych modeli, że często ciężko zdecydować się na ten konkretny. Jak zatem wybrać odpowiednie gniazdka elektryczne do swojego domu? Jak je rozmieścić, aby były funkcjonalne? W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo domowników? I jakie są koszty zamontowania gniazdek elektrycznych w domu?

Czym są gniazdka elektryczne?

Gniazdko elektryczne to nic innego jak jedna z części osprzętu elektroinstalacyjnego. To właśnie gniazdka są montowane na samym końcu, gdy w danym domu wykonywane jest przyłącze elektryczne. To, co jest niezwykle istotne, to fakt, że gniazdka elektryczne powinny być dobrane nie tylko ze względu na swoje zastosowanie, ale również ze względu na to, w jakim pomieszczeniu będą zamontowane. Na szczęście z łatwością można znaleźć na rynku różnorodne gniazdka elektryczne, które łatwo dobrać pod swoje wymagania. Mimo wszystko warto jednak te wymagania znać.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Jest kilka sposobów na to, jak można podzielić między sobą gniazdka elektryczne. Przede wszystkim istnieje podział na gniazdka nadtynkowe i podtynkowe, które nazywane są tak ze względu na to w jaki sposób są montowane. Ponadto można również wyróżnić gniazdka IP22, IP44 oraz IP56. Te pierwsze idealnie sprawdzą się w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych. Te drugie korzystnie wypadają w kuchni oraz w łazience ze względu na to, że są one bryzgoszczelne. Z kolei trzeci rodzaj gniazdek stosowany jest w saunach, garażach oraz w basenach i pomieszczeniach technicznych. Jakie gniazdka do domu wybrać?

Jak wybrać odpowiednie gniazdka do domu?

Jeżeli chodzi o wybór odpowiednich gniazdek do własnego domu, może to przyprawić nieco trudności. Przede wszystkim podczas wyboru gniazdek elektrycznych warto kierować się bezpieczeństwem ich użytkowania. Ze względu na to, że gniazdka mogą być zamontowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu, to warto wybierać takie modele, które są odporne na działanie pogody i warunków atmosferycznych. Dzięki temu będzie się miało pewność, że gniazdka będą doskonale służyły przez bardzo długi czas.

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu?

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu? Wiele osób zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie. Prawda jest taka, że gniazdka elektryczne warto rozmieścić w taki sposób, aby można było funkcjonalnie z nich korzystać. Musi być ich w każdym pomieszczeniu wystarczająco dużo, aby można było dobrze rozlokować różnego rodzaju urządzenia. Warto więc, aby w każdym pomieszczeniu znajdowało się co najmniej kilka gniazdek elektrycznych, aby w razie potrzeby można było podłączyć do nich dużo rzeczy naraz.

Jak się podłącza gniazdko elektryczne?

Zanim zaczniesz podłączać gniazdko elektryczne, pamiętaj o tym, aby wyłączyć prąd. Następnie możesz zabrać się za obsadzanie puszek elektrycznych w instalacji - do tego zadania będziesz potrzebować poziomicy oraz gipsu bądź zaprawy murarskiej. Aby odpowiednio podłączyć gniazdka, będziesz potrzebował odpowiednio podłączyć trzy przewody. Jak tego dokonać - trzeba wiedzieć, że przewód żółto-zielony idzie do styku górnego, przewód brązowy (lub czarny) do styku lewego, a przewód niebieski do styku prawego.

Bezpieczeństwo gniazdek elektrycznych

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo gniazdek elektrycznych, to przede wszystkim trzeba chronić je przed złymi warunkami atmosferycznymi, czy też przed wilgocią. Oprócz tego nie należy zapominać o dzieciach, które mogą chcecie włożyć palce gniazdek czy może skończyć się tragicznie. Dlatego też zaleca się aby gniazdka były hermetycznie zamknięte jakby można było je otworzyć tylko wtedy gdy będziesz ich potrzebowało. Ani wiatr ani dziecko nie będą w stanie takiego hermetycznego zamknięcia podważyć a wilgoć się przez nie nie przeciśnie.

Koszta gniazdek elektrycznych

Jeżeli chodzi o koszta gniazdek elektrycznych to prawda jest taka, że są one zróżnicowane i to bardzo mocno. Na rynku można znaleźć zarówno gniazdka kosztujące od kilku do kilkunastu złotych jak i modele za które trzeba zapłacić nawet i ponad 1000 zł. Wszystko zależy od tego z czego dane gniazdko jest wykonane i czy mają one być specjalistyczne czy jednak tradycyjne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl