Producenci

Jakie są rodzaje wilgoci?

Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza bardzo mocno wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wilgoć jest też odpowiedzialna za psucie się i niszczenie ścian czy produktów spożywczych. Dlatego należy dbać o to, aby utrzymywać ją na poziomie optymalnym. Może to jednak być bardzo trudne zadanie – przede wszystkim dlatego, że istnieje wiele różnych rodzajów wilgotności, które mogą znajdować się w budynku. Jakie są rodzaje wilgoci? Jaki poziom wilgoci jest optymalny? Jak pozbyć się wilgoci z pomieszczeń?

Czym jest wilgoć?

Jak najprościej wyjaśnić pojęcie wilgotności powietrza? Można powiedzieć, że wilgotność powietrza to procentowa zawartość wilgoci w powietrzu. Warto pamiętać, że w powietrzu zawsze znajduje się nieco wilgoci i nigdy nie jest ono w stu procentach suche. Oczywiście, aby zawartość wilgoci w powietrzu była optymalna dla człowieka, nie może być ona ani zbyt niska, ani tym bardziej zbyt wysoka. Dlatego warto zainwestować w higrometr, który mierzy poziom wilgoci w powietrzu.

Jaki jest optymalny poziom wilgoci?

Aby jednak móc walczyć ze zbyt wysoką lub zbyt niską wilgotnością powietrza, trzeba wiedzieć, jaki poziom jest optymalny. Zawiera się on w przedziale od 40 do 60%. To właśnie w tych warunkach człowiek czuje się najlepiej i nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Taki poziom jest również bezpieczny dla ścian, produktów spożywczych, leków i innych przedmiotów. Dlatego należy zadbać o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniach zawsze była utrzymywana w tych granicach.

Jak wilgoć wpływa na człowieka?

W jaki sposób wilgotność powietrza wpływa na człowieka? Przede wszystkim – zarówno, gdy jest zbyt niska, jak i zbyt wysoka – utrudnia oddychanie przez nos. Oprócz tego wilgotność negatywnie wpływa na gojenie się ran, które mogą nawet jątrzyć się i ropieć. Nie można również zapominać o wpływie wilgoci na alergików, którzy mają przez nią naprawdę trudny czas pod względem zdrowotnym. Wraz z wilgocią bowiem w powietrzu pojawiają się grzybnie, które atakują system oddechowy takich osób.

W jakich miejscach trzeba dbać o optymalny poziom wilgoci?

O utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności warto dbać w każdym pomieszczeniu – zarówno w domach, jak i w sklepach spożywczych, urzędach, przychodniach lekarskich, szpitalach, aptekach itd. W każdym z tych miejsc zbyt długotrwałe działanie zwiększonej wilgotności powietrza może mieć negatywne skutki nie tylko dla znajdujących się tam osób, ale również dla przechowywanych przedmiotów, takich jak leki czy produkty spożywcze.

Wilgotność w domu – rodzaje

Jakie są rodzaje wilgotności? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w pomieszczeniach mogą pojawić się różne rodzaje wilgotności. W jaki sposób się je odróżnia? Przede wszystkim na podstawie tego, w jaki sposób znalazła się ona w danym pomieszczeniu i w którym momencie to się stało. Wyróżnia się trzy rodzaje wilgotności: technologiczną, eksploatacyjną oraz budowlaną. Pierwsza z nich pojawia się wtedy, gdy użyje się zbyt dużo wody w trakcie wytwarzania cegieł czy betonu, a także innych materiałów. Druga powstaje, gdy pomieszczenie jest już oddane do użytku i np. zostało zalane. A trzecia to wilgoć, która przedostała się do materiałów na placu budowy, gdy np. nie były chronione przed deszczem lub innymi czynnikami.

Jak pozbyć się wilgoci z pomieszczeń?

Najtańszym sposobem na pozbycie się wilgoci z pomieszczeń jest częste otwieranie okien. Niestety, jeżeli wilgotność jest na bardzo wysokim poziomie, to może się okazać, że wietrzenie nic nie da. W takich przypadkach warto albo zainwestować w specjalny sprzęt, jakim jest osuszacz powietrza, albo zamówić usługi oferowane przez profesjonalistów zajmujących się osuszaniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl