Sposób, w jaki firmy organizują dostawy leków, w dużej mierze decyduje o przydatności i właściwościach farmaceutyków. Cały proces logistyczny obejmuje zaś kilka etapów, takich jak: planowanie, pakowanie i transport leków z magazynu do aptek lub hurtowni. Jakie znaczenie ma logistyka w przemyśle farmaceutycznym? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.
Logistyka farmaceutyczna: podstawowe cele
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne nakłada na firmy farmaceutyczne i logistyczne obowiązek utrzymania bezpiecznych i higienicznych warunków transportu leków. Głównym celem logistyki farmaceutycznej jest więc organizacja przewozów produktów leczniczych w taki sposób, by zachować najwyższą jakość przewożonego towaru, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Firmy, świadczące usługi logistyczne na potrzeby branży farmaceutycznej, mają też kilka innych, istotnych celów, takich jak:
- zapewnienie możliwie najszybszych dostaw w przypadku leków ratujących życie,
- poszukiwanie najlepszych rozwiązań w zakresie technologii i doboru urządzeń pomiarowo-kontrolnych (systemów monitorowania temperatury oraz wilgotności na każdym etapie transportu leków),
- zachowanie pozytywnej opinii Głównego Inspektora Farmaceutycznego (firma, która nie posiada pozytywnej opinii sanepidu, nie ma prawa obsługiwać dostaw leków).
Dobra Praktyka Dystrybucyjna a logistyka w branży farmaceutycznej
Z logistyką farmaceutyczną wiąże się ściśle Dobra Praktyka Dystrybucyjna (w skrócie: DPD). Pojęcie to pojawia się w ustawie Prawo Farmaceutyczne i oznacza praktykę, która:
- gwarantuje bezpieczne przyjmowanie, przewóz, magazynowanie i wydawanie produktów leczniczych.
Zgodnie z założeniami DPD operator logistyczny samodzielnie odpowiada za warunki przewozu leków. Firmy, które są w stanie zapewnić najwyższe standardy przewozu leków, otrzymują certyfikat DPD – świadectwo prawidłowo zorganizowanego łańcucha dostaw.
Szczegółowe informacje na temat metod organizacji i znaczenia transportu w branży farmaceutycznej zawiera między innymi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej. Rozdział 1 Rozporządzenia dotyczy zarządzania jakością – ponieważ to właśnie ono ma kluczowe znaczenie w transporcie leków oraz utrzymaniu ich właściwości.
Ekonomia i bezpieczeństwo dostaw leków
Przemyślana logistyka warunkuje bezpieczeństwo produktów leczniczych oraz niższe koszty dostaw leków. Przewoźnik, zajmujący się dystrybucją produktów leczniczych do aptek lub szpitali, odpowiada za stan jakościowy towaru już w momencie odbioru z magazynu. Każde niedopatrzenie lub zlekceważenie wadliwie działającej aparatury pomiarowo-kontrolnej może natomiast skutkować:
- całkowitą utratą przewożonej partii leków (niewłaściwie transportowane produkty nie mogą być dopuszczone do użytku),
- narażeniem konsumenta na utratę zdrowia (substancje czynne, zawarte w lekach, mogą utracić swoje lecznicze właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, promieni UV lub wilgoci).
Każdy transport leków to kosztowne, poważne przedsięwzięcie, które ma na celu zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw i zaspokojenie potrzeb docelowych odbiorców, czyli: klientów aptek, pacjentów szpitali i placówek medycznych. Im bardziej precyzyjnie zorganizowane są więc dostawy leków, tym mniejsze ryzyko zaistnienia wad produktów i kosztownej utylizacji.
Szybkie, bezpieczne dostawy produktów leczniczych do aptek i szpitali
Bezpieczeństwo szybkich dostaw produktów leczniczych zapewniają nowoczesne pojazdy-chłodnie, wyposażone w regularnie kalibrowane, czułe urządzenia pomiarowo-kontrolne. Dzięki dobrze wyposażonej flocie pojazdów firmy logistyczne, obsługujące branżę farmaceutyczną, mogą realizować ekspresowe dostawy do aptek i szpitali. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście zdrowia, a nawet życia pacjentów! Niektóre leki mają bowiem bardzo krótkie terminy przydatności albo muszą być dostarczone niezwłocznie do punktów odbioru – bez zaplecza logistycznego ich przewóz nie byłby możliwy!
W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia pacjentów liczy się każda minuta. Logistyka i zapewnienie szybkiej wymiany towaru między magazynami a odbiorcami stanowi zatem jeden z najważniejszych czynników, warunkujących funkcjonowanie współczesnej branży farmaceutycznej.