Producenci

Kontrola temperatury i wilgotności w serwerowni – sposoby podłączenia miernika wykorzystywanego do zbierania danych

Prawidłowa wysokość temperatury i optymalny poziom wilgotności w serwerowni to kluczowa kwestia, od której zależy wydajne funkcjonowanie serwerów w każdym przedsiębiorstwie. Bardzo ważne jest zatem wyposażenie firmy w odpowiedni system monitorowania temperatury i wilgotności, dostosowany do potrzeb konkretnej branży i specyfiki realizowanych procesów.

Wybór optymalnego rozwiązania

Wybierając właściwy czujnik temperatury do serwerowni klimatyzowanych, należy wziąć pod uwagę rodzaj rejestratora z uwzględnieniem jego określonych parametrów. Poniżej skoncentrujemy się na przedstawieniu specyfiki czujników, wyróżnionych ze względu na sposób podłączenia w celu zbierania danych.

Rozwiązanie pierwsze: podłączenie rejestratora przez WiFi

Podłączenie do WiFi cechuje się powszechną dostępnością ze względu na możliwość użycia już istniejącej sieci. W sytuacji, w której brakuje infrastruktury WiFi, rekomendowane są dwie opcje:

  • Monitorowanie temperatury i wilgotności będzie możliwe po zakupie systemu z obsługą własnej bezprzewodowej łączności w pasmie 868 Mhz. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż systemy o najwyższym stopniu zaawansowania samoczynnie tworzą sieć radiową typu mesh. Taką funkcję posiadają przykładowo systemy TinyTag marki Gemini.
  • Alternatywną opcją jest zakup routera WiFi pracującego w pasmie 2.4 Ghz i podłączenie rejestratora do tejże sieci. Funkcją podłączenia do WiFi dysponują m.in. rejestratory UbiBot WS1, WS1-Pro, GS1.

Warto nadmienić, że system monitorowania temperatury i wilgotności nie zawsze może zostać podłączony do sieci bezprzewodowej. W tym przypadku przeciwwskazaniem będzie przykładowo masywność ścian, które mogą znacząco utrudniać propagację fal radiowych.

Rozwiązanie drugie: wykorzystanie sieci LAN

Alternatywą dla sieci bezprzewodowych jest podłączenie rejestratora do sieci LAN/Ethernet (gniazdo RJ45). Zaletą takiego rozwiązania jest znaczące podwyższenie bezpieczeństwa całego systemu poprzez utrudnienie potencjalnego włamania do niego z zewnątrz.

Rozwiązanie trzecie: wykorzystanie sieci komórkowej

Kolejną możliwością jest w tym przypadku uzyskanie połączenia przez sieć komórkową GSM/GPRS/LTE wybranego operatora mobilnego. Jest to opcja rekomendowana dla miejsc, w których nie ma sposobności podłączenia urządzeń pomiarowych do sieci WiFi lub LAN. Ze względu na możliwość odseparowania rejestratora od sieci korporacyjnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa danych wrażliwych, na takie rozwiązanie najczęściej decydują się banki i innego typu instytucje finansowe.

Łączenie rozwiązań

Oczywiście zapewne warto rozważyć połączenie niektórych z wyżej wymienionych rozwiązań. W przypadku jednoczesnego podłączenia rejestratora do sieci WiFi i LAN, w sytuacji awarii WiFi, alternatywny system zagwarantuje bowiem łączność zapasową. Tego typu funkcję posiada przykładowo rejestrator GS1-AETH1RS. Podobną niezawodność uzyskamy, łącząc rozwiązania w postaci podłączenia urządzeń kontrolnych do sieci komórkowej oraz WiFi. Jest to możliwe m.in. przy wykorzystaniu modelów UbiBot WS1-Pro WiFi+SIM lub GS1-AL4G1RS.

Podsumowując, monitorowanie temperatury i wilgotności w serwerowni jest możliwe dzięki wykorzystaniu rejestratorów z możliwością podłączenia do sieci komórkowej, WiFi lub LAN. W zależności od potrzeb danego podmiotu możliwe jest ponadto łączenie i wymienne stosowanie wspomnianych rozwiązań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl