Producenci

Maksymalna temperatura w pracy – czy jest wskazana w prawie pracy?

Bardzo często słyszy się o minimalnej temperaturze jaka może panować w miejscu pracy w którym przebywają ludzie. Stan ten określany jest w prawie pracy i jeżeli dane normy nie są spełnione to trzeba zapewnić pracownikowi albo specjalną odzież albo trzeba przeczekać chłodniejszy okres. Ponadto gdy w miejscu pracy jest zbyt zimno pracodawca musi również zapewnić pracownikowi miejsce w którym ten może odpocząć w bardziej optymalnej temperaturze. Jak jednak sprawy mają się, gdy mowa o temperaturze wysokiej? Czy prawo pracy określa, jaka powinna być maksymalna temperatura w miejscu pracy? A co z wilgotnością, która przecież również wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka?

Prawo pracy – co mówi o temperaturze w miejscu pracy?

Jeżeli chodzi o prawo pracy to wskazuje ono jedynie minimalną temperaturę, jaka powinna panować w miejscu pracy. Jeżeli chodzi zaś o maksymalną temperaturę w pracy to niestety nie jest ona wspomniana tak samo jak wspomniana nie jest wilgotność powietrza. Jeżeli więc w twoim miejscu pracy notorycznie jest bardzo gorąco lub bardzo wilgotno lub bardzo sucho to niestety nie chronią cię żadne przepisy. Warto więc samodzielnie zabrać się za polepszenie swoich warunków pracy.

Jak temperatura wpływa na funkcjonowanie człowieka?

Temperatura zdecydowanie wpływa na funkcjonowanie człowieka nie tylko wtedy, gdy jest zbyt niska. Chyba każdy czuł się ociężały, gdy temperatura przekraczała pewien pułap. W takich krajach jak Włochy czy Hiszpania istnieją nawet specjalne przerwy w pracy, które stosowane są wtedy w ciągu dnia, kiedy temperatury osiągają maksymalne poziomy. Ponadto człowiek nie ma chęci do wykonywania swoich obowiązków, gdy jest mu zbyt gorąco. To właśnie dlatego dłuższe urlopy wydawane są właśnie w okresie letnim.

Czy temperatura wpływa na wilgotność powietrza?

Warto również mieć świadomość tego, że temperatura wpływa na wilgotność powietrza i gdy jest zbyt wysokie to także rośnie poziom tej wilgoci. A z kole,i gdy temperatura jest niższa wyższa niż normalnie to niższa również staje się wilgotność powietrza. Warto więc monitorować poziom temperatury oraz poziom wilgotności powietrza za pomocą specjalnych urządzeń.

Co jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza powoduje przede wszystkim powstawanie grzybów oraz pleśni, które osadzają się na różnego rodzaju powierzchniach takich jak ściany czy meble. Warto mieć świadomość tego, że pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ponieważ może atakować jego układ oddechowy. Szczególnie na niebezpieczeństwo są narażone osoby o słabszym układzie immunologicznym - a więc zarówno dzieci jak i osoby starsze. Ponadto zbyt duża wilgotność powietrza sprawia również że ciężej goją się różne rany a także trudniej jest oddychać przez nos.

Co jeżeli wilgotność powietrza jest zbyt niska?

Z kolei gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska to trzeba przygotować się na to że zarówno oczy, skóra jak i śluzówki nosa będą wysuszone. Warto mieć świadomość tego że wysuszona skóra łatwiej pęka to za tym idzie pojawiają się na niej rany które ciężej się goją. Suchość powietrza jest także odpowiedzialna za nieustanny ból głowy i ogólne osłabienie samopoczucia.Czym mierzyć temperaturę w pracy i w domu?
Jeżeli chcesz mierzyć temperaturę w pracy i w domu to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt. Na szczęście na rynku można znaleźć różnego rodzaju termometry także te elektroniczne oraz specjalne psychometry czyli higrometry które mierzą nie tylko temperaturę, ale również poziom wilgotności powietrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl