System monitorowania temperatury i wilgotności jest niezbędny do zapewnienia prawidłowej pracy serwerowni. Decydując się na jego zastosowanie, należy uwzględnić m.in. miejsce, w którym będą przechowywane dane. Powinno ono spełniać wszelkie kryteria bezpieczeństwa uniemożliwiające włamania się do systemu z zewnątrz. Kluczową rolę odgrywają też powiadomienia w razie ewentualnych ataków hakerskich. Dane zasadniczo mogą być przechowywane na dysku lokalnego komputera lub w chmurze IT.
Wady i zalety przechowywania danych w chmurze IT
Przechowywanie danych w chmurze posiada wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, rozważając to rozwiązanie. Należą do nich m.in.:
- wygoda użytkownika, który nie musi martwić się o to, czy dane są poprawnie archiwizowane oraz, czy system działa właściwie,
- użytkownik może łatwo zdalnie konfigurować swoje urządzenia pomiarowe z dowolnego miejsca na świecie, dzięki wykorzystaniu urządzenia mobilnego lub komputera z dostępem do internetu,
- powiadomienia o alarmach mogą być wysyłane do nieskończonej ilości urządzeń wybranych przez użytkownika (za pomocą e-maila, SMSa lub dedykowanej aplikacji),
- użytkownik może uzyskać dostęp do alarmów oraz wyników pomiarowych przy pomocy dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
Oczywiście istnieją też pewne wady lub ograniczenia wynikające z przechowywania danych w chmurze IT. Przede wszystkim system monitorowania temperatury i wilgotności z wykorzystaniem zapisu danych w chmurze IT wymaga opłacania abonamentu za każde podłączone urządzenie pomiarowe. Wysokość takich opłat kształtuje się na poziomie minimum kilkudziesięciu złotych. Wyjątkiem jest w tym przypadku system UbiBot. Każde urządzenie zintegrowane z tym systemem posiada bowiem darmowy pakiet miesięczny, składający się z powierzchni dyskowej 200 MB i 1 GB transferu. Warto dodać, że przy pomiarach realizowanych co 15 minut, taka pojemność wystarcza na przechowywanie danych przez 2 lata. Natomiast później są one kasowane i nadpisywane nowymi.
Korzyści i ograniczenia przechowywania danych na lokalnym komputerze/serwerze Windows
Pomiar temperatury i wilgotności w serwerowni oraz zapisywanie danych na dysku lokalnego komputera z systemem Windows i odpowiednią aplikacją, posiada dwie podstawowe zalety:
- brak miesięcznego abonamentu (producenci aplikacji mogą jedynie pobierać jednorazową opłatę licencyjną),
- dane nie są przesyłane na zewnętrzne serwery, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich wykradania przez hakerów czy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem.
Istotną wadą może okazać się jednak konieczność systematycznego i samodzielnego wykonywania backupu w celu archiwizacji danych. Warto też dodać, że powiadamianie o alarmach w standardowej wersji odbywa się wyłącznie drogą mailową. Natomiast do uzyskania powiadomień sms, konieczne będzie wykupienie dostępu do bramki e-mail>sms. Brak jest również automatycznych, natychmiastowych powiadomień na urządzenia przenośne w aplikacji. Ta ostatnia cecha może być kluczowa, jeśli chcemy być poinformowani o utracie zasilania lub innej przyczynie skutkującej utratą komunikacji z systemem pomiarowym.
System monitorowania temperatury i wilgotności jest niezbędny do zachowania prawidłowej pracy urządzeń w serwerowni. Potrzeba gromadzenia i przechowywania danych wiąże się jednak z doborem odpowiedniego miejsca ich zapisu. Użytkownik może zdecydować się na lokalny komputer lub chmurę IT.