Producenci

Pomiar zużycia energii elektrycznej w domu: jaki miernik wybrać?

Opłaty za prąd rosną w zastraszającym tempie, a prywatni właściciele nieruchomości szukają sposobów, jak sprawdzić zużycie energii elektrycznej i zredukować wydatki. Co można zrobić, by zaoszczędzić prąd i płacić mniejsze rachunki? W tym celu warto zaopatrzyć się w urządzenie do pomiaru zużycia energii elektrycznej. Jaki miernik poboru prądu wybrać do domu?

Jak sprawdzić pobór prądu w domu?

Gdy rachunki za prąd są coraz wyższe, warto dowiedzieć się, jak sprawdzić zużycie prądu w mieszkaniu oraz które urządzenia najbardziej przeciążają sieć elektryczną i domowy budżet. Jak zmierzyć pobór prądu urządzenia? Standardowy, zewnętrzny licznik poboru energii, instalowany przez dystrybutora energii, zawiera szczątkowe dane. Są one niewystarczające, jeżeli chcemy oszczędzać domowy prąd.

Najprostszy pomiar poboru prądu w domu i orientacyjną kalkulację kosztów można wykonać, gdy znamy moc danego sprzętu (wyrażona w W) oraz wiemy, ile godzin średnio jest ono wykorzystywane. Po pomnożeniu obu wartości i podzieleniu ich przez 1000 uzyskujemy ilość zużywanych średnio kWh. Otrzymany wynik mnożymy, posługując się obowiązującą stawką za 1 kWh. Bardziej precyzyjne pomiary uzyskamy, stosując miernik zużycia energii elektrycznej, podpinany bezpośrednio do domowych urządzeń.

Przyrząd do pomiaru energii – licznik prądu do kontaktu

Jaki wybrać miernik energii elektrycznej do gniazdka? Jak sprawdzić pobór prądu urządzenia domowego? Wystarczy wybrać odpowiedni licznik prądu gniazdkowy. Mierniki, przeznaczone do użytku niekomercyjnego znajdziemy pod nazwą:

  • urządzenie do pomiaru prądu,
  • miernik poboru mocy lub: miernik prądu do kontaktu,
  • urządzenie do pomiaru poboru mocy,
  • wskaźnik poboru prądu,
  • licznik poboru energii, licznik poboru mocy,
  • urządzenie do pomiaru energii elektrycznej.

Jak zmierzyć zużycie prądu miernikiem gniazdkowym? Wystarczy podłączyć miernik poboru energii elektrycznej do gniazdka i urządzenia, a następnie dokonać pomiaru przy użyciu guzików lub panelu dotykowego.

Jaki watomierz wybrać do użytku domowego?

W jaki sposób można szybko przeprowadzić pomiar zużycia prądu w domu lub mieszkaniu? Najlepiej zaopatrzyć się w watomierz. Jest to niewielki miernik mocy elektrycznej czynnej, przeznaczony do badania urządzeń na etapie ich pracy lub spoczynku. Watomierze różnią się funkcjonalnościami, ale większość modeli wskazuje kilka podstawowych wartości, czyli:

  • napięcie,
  • moc,
  • natężenie,
  • orientacyjne koszty zużycia energii.

Nowoczesne urządzenie do mierzenia zużycia prądu wskaże też moc maksymalną i minimalną domowych sprzętów RTV lub AGD. Jaki watomierz kupić? Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się miernik zużycia prądu z opcją automatycznych obliczeń kosztu zużycia prądu w taryfie dziennej i nocnej oraz marginesem błędu nie większym niż 2%.

Miernik poboru prądu – cena

Wiele osób, które chcą zaoszczędzić energię elektryczną, zastanawia się, ile kosztuje urządzenie do pomiaru zużycia prądu. Najtańszy licznik zużycia prądu do gniazdka można znaleźć w cenie już od 50 zł – warto wziąć jednak poprawkę na to, że są to mierniki niskiej jakości, z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia błędów i anomalii pomiarów.

Jak zmierzyć zużycie prądu, by mieć pewność pomiaru? Nie warto sięgać po najtańsze urządzenie do mierzenia poboru prądu i kierować się wyłącznie ceną sprzętu. Przed zakupem licznika zweryfikujmy jego moc, dopuszczalny zakres błędu pomiarowego, deklarowany przez producenta. Sprawdźmy, czy miernik ma opcję zapisu danych.

Inteligentne gniazdko SP1, czyli jak sprawdzić zużycie prądu w domu

Klasyczny miernik zużycia energii zwykle nie wystarcza, by uporać się z problemem wysokiego zużycia prądu. Z myślą o energooszczędnym budownictwie powstało innowacyjne urządzenie do pomiaru poboru mocyinteligentne gniazdko typu SP1. Jest to wielofunkcyjny miernik prądu. Gniazdko UbiBot mierzy prąd, napięcie i moc, służy też do pomiarów temperatury i wilgotności pomieszczeń.

Gniazdko SP1 to licznik zużycia prądu i przyrząd do pomiaru mocy elektrycznej w domach oraz mieszkaniach. Urządzenie służy do całodobowego monitoringu pracy różnych sprzętów, wykorzystywanych na co dzień. Jak sprawdzić pobór prądu w domu przy użyciu gniazdka SP1? Po skonfigurowaniu gniazdkowy licznik energii pokazuje bieżące zużycie za pośrednictwem aplikacji na smartfonie, komputerze lub tablecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl