Producenci

Praca w upalne dni: Kodeks pracy – jak kontrolować temperaturę?

Mimo iż wielu z nas lubi słoneczne, upalne dni, wysokie temperatury nie sprzyjają jednak efektywnej pracy. Kiedy jest nam zbyt gorąco, organizm domaga się wody i częstych przerw, by móc się zregenerować. Jakie są obowiązki pracodawcy podczas upałów i w jaki sposób można kontrolować temperaturę w pomieszczeniach? Oto najważniejsze informacje.

BHP i praca w czasie upałów – skutki hipertermii

Bez względu na to, czy pracujemy w biurze, czy w terenie, musimy mieć zachowany komfort termiczny. Mówi o tym między innymi kodeks pracy. Temperatura powyżej 30 stopni dla wielu może bowiem okazać się zabójcza. Jakie są skutki hipertermii, czyli stanu przegrzania organizmu? Najczęściej powoduje ona:

  • odwodnienie organizmu,
  • ból głowy,
  • utratę energii (brak siły do działania, brak motywacji, częste przestoje w pracy),
  • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i oddechowego,
  • udary słoneczne.

Nadmiar ciepła powoduje, że tracimy znaczne ilości rezerw wody i elektrolitów. Mamy mniej sił, by móc wykonywać bieżące zadania – warunki pracy w upał powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb ludzkiego organizmu.

Praca w upalne dni: kodeks pracy i obowiązki pracodawców

Gdy temperatura za oknem przekracza 25°C, zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jak więc ma wyglądać praca w upale? Przepisy, dotyczące tej kwestii znajdziemy w:

  • Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
  • Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.,
  • aktualnych informatorach Państwowej Inspekcji Pracy.

Upał w pracy – obowiązki pracodawcy

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków na stanowisku pracy. Dotyczy to również temperatury, która w pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca, nie powinna być niższa niż 18°C i nie wyższa niż 25°C.

Jakie obowiązki ma pracodawca w czasie upałów? Jest on zobowiązany, by:

  • respektować prawa pracowników w czasie upałów,
  • zapewnić swoim ludziom chłodne napoje, gdy temperatura w pomieszczeniach wzrasta powyżej 25°C,
  • podejmować działania, mające na celu utrzymanie stałej, pokojowej temperatury wewnątrz pomieszczeń (montaż wentylacji, klimatyzacji),
  • organizować częstsze przerwy w pracy (podczas upałów to pracodawca ustala długość i częstotliwość przerw),
  • przerwy technologiczne.

Skrócenie czasu pracy w upały: podstawa prawna

Jakie prawa ma pracownik w czasie upałów? Kiedy w biurze nie ma klimatyzacji, a temperatura w pomieszczeniach stale rośnie, dopuszczalną opcją jest skrócenie czasu pracy. Kodeks nie precyzuje jednoznacznie, z ilu roboczogodzin pracodawca powinien zwolnić ludzi w upały. Prawo pracy wskazuje jednak jasno, że firma musi dostosować warunki i procesy pracy do możliwości pracownika. Jeśli więc praca w upały w biurze jest niemożliwa ze względu na upały, Kodeks pracy dopuszcza różne rozwiązania, w tym – wcześniejsze zwolnienie pracowników do domu w danym dniu.

Przepisy BHP a upały: kiedy skrócony czas pracy w upały?

Obowiązujące przepisy BHP odnośnie upałów powinien znać każdy pracodawca, a zwłaszcza ten, kto zatrudnia pracowników fizycznych i realizuje zadania w terenie. Jak organizować pracę w upały? Dodatkowa przerwa w pracy podczas upałów powyżej 25°C i pomieszczenie do wypoczynku to podstawowe kwestie, o których pracodawca nie powinien zapominać.

Upały a praca na dworze w 30 stopniach – prawa pracownika

Jak stworzyć pracownikom fizycznym optymalne warunki pracy podczas upałów i temperatur 25-30°C? Każda osoba, wykonująca zadania w terenie, ma wówczas prawo żądać od pracodawcy regeneracyjnych napojów chłodzących i zacienionego miejsca, gdzie można w spokoju odpocząć. Pracodawca powinien też zapewnić swoim ludziom stosowną odzież ochronną, zabezpieczającą skórę przed poparzeniami słonecznymi.

Upał a praca w biurze: jak kontrolować temperaturę?

Jak sprawdzać temperaturę w biurach? Co na temat upałów w pomieszczeniach biurowych mówi prawo pracy? Wysokie temperatury powyżej 25-30°C są niedopuszczalne w pomieszczeniach biurowych, dlatego właściciele lokali inwestują w nowoczesne klimatyzatory i systemy do monitorowania temperatury. Czujniki Smart informują zarządców budynków za każdym razem, gdy wartości temperatur przekroczą dopuszczalne granice i zaistnieje ryzyko naruszenia przepisów BHP w upały. Alternatywą dla inteligentnych systemów pomiarowych są również punktowe czujniki temperatury bezprzewodowe lub analogowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl