Producenci

Przechowywanie owoców i warzyw – jaka temperatura?

Owoce i warzywa są nie tylko pyszne, ale także i zdrowe. Można je kupić nie tylko w sklepach spożywczych, ale również na różnorodnych straganach i targowiskach. Wiele osób prowadzi więc biznes, który wymaga od nich tego, aby wspomniane warzywa i owoce przez dłuższy czas zachowywały świeżość i nadawały się do spożycia. W jaki sposób je jednak przechowywać, aby jak najdłużej wyglądały one dobrze i miały wszystkie składniki odżywcze w sobie?

Jaka temperatura będzie najlepsza dla owoców i warzyw wiedząc, że różne produkty mogą znacząco się od siebie różnić? O czym warto pamiętać, przechowując także inne produkty spożywcze, które będą na przykład wykorzystywane do wykonywania potraw w restauracjach?

Jak przechowywać owoce i warzywa?

Jak już zostało wspomniane, jeżeli chodzi o przechowywanie owoców i warzyw to wszystko zależy od tego, jakie to są owoce i warzywa. Inaczej będą przechowywane warzywa, takie jak ziemniaki a inaczej pomidory czy papryka. To samo dotyczy owoców – jabłka nie potrzebują tak drastycznych warunków, jak maliny czy jeżyny. Jaka zatem temperatura przechowywania dla warzyw i owoców? Jeżeli więc chcesz przechowywać warzywa korzeniowe (takie jak wspomniane wcześniej ziemniaki) to możesz to zrobić w magazynie, w którym panuje temperatura od 10 do 16 stopni Celsjusza. Z kolei jeżeli chcesz przechowywać warzywa (i owoce) myte lub takie, które uważane są za nietrwałe (a więc wspomniane wcześniej maliny) to warto przygotować im specjalne warunki w chłodniach – najlepiej w przedziale od 4 do 8 stopni celsjusza i wilgotności od 75 do 85%. W kontroli warunków przechowywania pomoże Ci rejestrator temperatury z czujnikiem na płaskim kablu. Płaski kabel umożliwia wygodne przełożenie go przez uszczelkę w dzwiczkach lodówki.

Jak sprawić, aby produkty spożywcze dłużej zachowywały swoją świeżość?

Jest kilka zasad, które można stosować, aby przedłużyć świeżość różnych produktów spożywczych, niezależnie od tego, co się przechowuje. Zasady te nie są trudne do śledzenie i zdecydowanie są proste do zapamiętania. Przede wszystkim warto pamiętać o zasadzie FIFO – czyli First in First out. To co pojawiło się na magazynie, szybciej powinno również z tego magazynu wyjść. Jeżeli produkt zostanie otwarty, ale nie zużyty do końca, to warto przesypać go do opakowania, które można zamknąć w sposób hermetyczny – tak, aby do środka nie dostawało się powietrze, przez które żywność się psuje. Kolejną kwestią jest porządek – jeżeli magazyn będzie czysty i nie będzie w nim chaosu, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że produkty będą dłużej zachowały świeżość. Warto oczywiście pamiętać o tym, aby różne typy produktów trzymać osobno – produkty suche z suchymi, warzywa z warzywami i tak dalej. Dzięki temu jedne produkty nie wpłyną negatywnie na te drugie.

Lodówka – jak umieszczać w niej różnorodne produkty?

Istnieją też pewne zasady, dotyczące tego, jak przechowywać żywność w lodówce. One również są proste do zapamiętania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby mięso zawsze znajdowało się na najniższej półce w lodówce ponieważ tam właśnie panuje najniższa temperatura. Poniżej mięsa, a więc w pojemnikach można trzymać owoce warzywa oraz świeże przyprawy. Na półce powyżej mięsa warto trzymać wszelkiego rodzaju nabiał – a więc sery czy jogurty. Natomiast na najwyższej półce jest dobre miejsce do tego, aby trzymać tam produkty które mają nieco dłuższą datę przydatności do spożycia. A co można trzymać na drzwiach lodówki? To jest idealne miejsce dla napojów, jajek czy też różnego rodzaju sosów, ketchupów czy musztard.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl