Producenci

Punkt rosy – co to jest? Definicja, wzór, zastosowania praktyczne

Czym jest temperatura puntu rosy lub punkt rosy? Zjawisko to znamy już od najmłodszych lat i jest ono związane z właściwościami powietrza i pary wodnej. W pewnych warunkach woda zaczyna się skraplać, co ma związek z temperaturą, ciśnieniem i wilgotnością powietrza. Ile wynosi temperatura punktu rosy, kiedy i dlaczego warto ją określić? Przygotowaliśmy kilka odpowiedzi.

Co to jest punkt rosy? Definicja

Pojęcie punktu rosy jest szeroko wykorzystywane w takich branżach, jak: budownictwo, przemysł czy lotnictwo. Co to znaczy punkt rosy? Stan skupienia wody i to, czy przybiera ona formę kropel, czy lotnych cząsteczek, zależy od tego, jaka w danym momencie jest temperatura powietrza i jego wilgotność. W punkcie rosy para wodna zaczyna się skraplać, co najlepiej widać na wilgotnych szybach okiennych lub skręcających się, ludzkich włosach.

Co to jest temperatura punktu rosy? To inaczej temperatura, w której cząstki pary wodnej opadają na ziemię, przekształcając się w krople. Powietrze jest wówczas przesycone cieczą. Punkt rosy wody nie jest wartością stałą. Można go obliczyć przy użyciu wzoru, skorzystać z gotowych wykresów danych lub wykorzystać darmowe narzędzia w postaci kalkulatorów internetowych. Do dokonania wyliczeń potrzebne są wskazania termometru oraz higrometru (wilgotnościomierza).

Temperatura rosy – wzór matematyczny

Na czym polega wyznaczanie punktu rosy i jak ustalić temperaturę, w której rozpoczyna się proces skraplania pary wodnej? W tym celu można dokonać obliczeń na podstawie wzoru matematycznego. Warto mieć na uwadze fakt, że uzyskany wynik jest jedynie wartością przybliżoną i zmienną, zależną między innymi od temperatury i wilgotności:

Wzór na wyliczenie punktu rosy

gdzie:

    td – temperatura punktu rosy [°C],
    t – temperatura [°C],
    H – wilgotność względna w %.

Co oznacza punkt rosy? Jak wynika z podanego wzoru, jest to wartość td (temp. punktu rosy), t oznacza temperaturę, wyrażoną w jednostkach °C. Symbol H to natomiast wilgotność względna powietrza (wartość wskazana w procentach).

Temperatura punktu rosy: definicja i zastosowania praktyczne

Po co sprawdzać punkt rosy powietrza i czemu on właściwie służy? Gdy wiemy, w jakiej temperaturze woda zaczyna się skraplać, łatwiej jest nam zaplanować różne prace, na przykład: remontowe lub budowlane. Kiedy dostosowujemy temperaturę otoczenia do specyfiki danego materiału (betonu, drewna, lakierów, płyt G-K), maleje wówczas ryzyko, że ulegnie on uszkodzeniu bądź utraci właściwości izolacyjne.

Wiedza na temat punktu rosy wody pozwala budowniczym i wykończeniowcom uniknąć krytycznych błędów już na etapie realizacji robót. W nowoczesnych, dobrze ocieplonych, wentylowanych i ogrzewanych pomieszczeniach problem skroplin pary wodnej występuje bardzo rzadko. Do budowy wykorzystywane są wysokiej jakości, paroprzepuszczalne materiały, dzięki którym nie dochodzi do przekroczenia temperatury punktu rosy.

Przekroczenie punktu rosy w pomieszczeniu – i co dalej?

Co należy zrobić, gdy po wyznaczeniu punktu rosy okazuje się, że temperatura odbiega od ogólnie przyjętych standardów? Jest to wyraźny znak, że w pomieszczeniu kumulują się skropliny, powstałe w wyniku wadliwie wykonanej izolacji albo nieprawidłowo działających systemów wentylacji. Warto wówczas skontrolować stan techniczny ścian, stropów i poddaszy, a także upewnić się, że system wentylacji i grzewczy działają bez zarzutu.

W skrajnych przypadkach, czyli wtedy, kiedy ilość skroplin wzrasta z każdym dniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w budynku pojawi się pleśń i chorobotwórcze grzyby. Nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na kondycję ścian, stolarki okiennej i drzwiowej oraz elementów drewnianych, które deformują się i pęcznieją.

Urządzenia do pomiaru punktu rosy

Jak można w prosty sposób ustalić punkt rosy w lokalu mieszkalnym, biurze, na hali lub w innym obiekcie? Służą do tego termohigrometry, pirometry oraz specjalistyczne, przemysłowe mierniki punktów rosy. Są to najczęściej urządzenia ręczne, wyposażone w czułe sensory i oprogramowanie, umożliwiające ekspresową analizę oraz archiwizację zgromadzonych danych.

Większość współczesnych mierników elektronicznych ma również wbudowany mechanizm alarmowy. Urządzenia wysyłają sygnały ostrzegawcze (dźwiękowe lub barwne) za każdym razem, gdy temperatura punktu rosy w danym miejscu przekracza normę. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można szybko wykryć nieszczelności i inne problemy techniczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl