Wiele branż nie mogłoby obecnie istnieć bez chłodziarek, chłodnic, zamrażarek i lodówek. Urządzenia chłodnicze są niezbędne w transporcie, przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, spożywczym, a także w gastronomii czy rolnictwie. Stała kontrola i prowadzenie rejestru temperatur warunkują wydajność procesów chłodzenia i magazynowania surowców. Jak wykonać pomiary i sporządzić kartę kontroli temperatur urządzeń chłodniczych? Oto kilka wskazówek.
Czym jest rejestr temperatur w urządzeniach chłodniczych?
Bieżący monitoring stanu technicznego i temperatury urządzeń służących do obróbki, przechowywania lub przewozu produktów bądź półproduktów jest rutynowym działaniem. Ma ono na celu sprawdzenie, czy temperatura chłodzenia jest zgodna z założeniami procesu produkcyjnego danego zakładu oraz z obowiązującymi przepisami prawa polskiego i międzynarodowego.
Cykliczne rejestrowanie temperatur w urządzeniach chłodniczych to obowiązek wielu przedsiębiorców. W zakładach dokumentacja pomiarowa powstaje na podstawie norm sanepidu, założeń systemów GMP/GHP, systemu HACCP oraz przepisów ogólnych, zawartych między innymi w zapisach umów ATP i w ustawach:
- transporcie drogowym,
- bezpieczeństwie żywności i żywienia,
- zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
- Prawie farmaceutycznym.
Rejestr temperatur w urządzeniach chłodniczych – wzór papierowy kontra urządzenia inteligentne
W celu udokumentowania temperatur urządzeń chłodniczych wystarczy zainstalować odpowiednie urządzenie pomiarowe oraz sporządzić prosty rejestr. Gotowe wzory kart kontrolnych, zgodnych ze standardami GMP/GHP i HACCP dostępne są za darmo w internecie. Bloczki i książki pomiarowe do różnych rodzajów urządzeń można też kupić w sklepach i hurtowniach papierniczych.
Wraz z postępem technologicznym sporządzanie precyzyjnych i regularnych pomiarów temperatur urządzeń chłodniczych coraz częściej odbywa się zdalnie. Zamiast drukować wzory kart kontrolnych i tracić cenny czas pracowników, inwestorzy stawiają na systemy inteligentne. Na zaawansowanych liniach produkcyjnych dane z rejestratorów są pobierane i przesyłane bezpośrednio do komputera. Specjalne oprogramowanie umożliwia automatyczną analizę, kompleksową integrację i archiwizację danych.
Oprogramowanie do rejestracji temperatury urządzeń chłodniczych a poprawa wydajności procesów
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu procesy chłodzenia, transportu i magazynowania różnych produktów obarczone były dużym poziomem ryzyka. Zakłócenia w łańcuchach dostaw i dostępie do odpowiednio schłodzonych surowców wynikały z błędów ludzkich, usterek technicznych lub niemożności dokonania fizycznie pomiarów temperatur. Współczesne oprogramowania do monitorowania pracy urządzeń rozwiązują te problemy – są to rejestratory dopasowane ściśle do specyfiki branży.
Minęły już czasy, gdy zakładowi kontrolerzy musieli osobiście wielokrotnie w ciągu doby mierzyć temperaturę urządzeń i spisywać ręcznie wyniki pomiarów. Obecnie na rynku dostępne są wielofunkcyjne mierniki stacjonarne i przenośne, bezprzewodowe i przewodowe, które:
- automatycznie zapisują dane (daty pomiarów, temperatura, wilgotność),
- generują karty kontrolne,
- alarmują o awariach i anomaliach,
- umożliwiają odczyt danych z poziomu urządzeń mobilnych i komputerów stacjonarnych.
Rejestr temperatur w urządzeniach chłodniczych – pdf: co powinien zawierać raport?
Właściciele zakładów produkcyjnych, usługowych lub floty, w której znajdują się urządzenia chłodnicze, zobowiązani są prowadzić stałą ewidencję temperatury tych urządzeń. Rejestr (w wersji papierowej lub elektronicznej) powinien zawierać określony zasób informacji, potrzebnych zarówno podczas kontroli wewnętrznych, jak i audytów zewnętrznych, prowadzonych przez sanepid. O jakich danych mowa?
Podstawowy wariant rejestru temperatury powinien zawierać szczegółowe dane, opisujące:
- rodzaj urządzenia chłodniczego,
- daty i godziny wykonywanych kontroli,
- wykaz i podpisy kontrolerów.
Firmy potrzebują obecnie zróżnicowanych danych, których ilość wzrasta proporcjonalnie do poziomu zaawansowania procesów technologicznych. Manualne, czasochłonne rejestrowanie temperatur odchodzi więc w niepamięć – coraz częściej ustępuje ono miejsca innowacyjnym technologiom, umożliwiającym uzyskanie kompleksowych raportów PDF.