Kodeks pracy oraz przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniu optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Parametry te mają wpływ na komfort i jakość wykonywanej pracy. Jak monitorować temperaturę i wilgotność, aby korzystnie wpływały na pracę pracowników oraz urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu?
Optymalna temperatura i wilgotność powietrza dla pracownika biurowego
Za optymalną temperaturę dla pracowników biurowych uważa się latem temperaturę powietrza od 20 do 24°C, natomiast zimą od 18 do 22°C. Z kolei poziom wilgotności jest uważany za komfortowy, jeśli nie powoduje suchości w ustach oraz śluzówce nosa, problemów skórnych, przesuszonych i zaczerwienionych oczu. Jeśli pracodawca otrzyma informację, że temperatura oraz wilgotność powietrza nie są optymalne dla pracownika, powinien rozpocząć monitorowanie temperatury i wilgotności po to, by poprawić warunki w miejscu pracy.
Urządzenia rejestrujące temperaturę i wilgotność powietrza
Urządzenia monitorujące podstawowe parametry w pomieszczeniach mogą zostać zastosowane nie tylko do pomiarów podczas pracy biurowej, ale w innych branżach, tj. rolnictwo, chłodnictwo, przetwórstwo żywności, wentylacja czy klimatyzacja. Do rejestrowania temperatury i wilgotności służą czujniki do kontroli procesów pasteryzacji i sterylizacji oraz aparatury kontrolno-pomiarowe. Dostępne są również termo-higrometry, rejestratory temperatury, wilgotności oraz ciśnienia, detektory, ciśnieniomierze, pehametry oraz mierniki wilgotności. Wybierając urządzenia kontrolno-pomiarowe warto wziąć pod uwagę to, jaką ilość danych pomogą pomieścić i przechować, czy są to urządzenia bezprzewodowe czy przewodowe, czy posiadają możliwość monitorowania sond zewnętrznych, czy istnieje sposób przesyłania zgromadzonych odczytów, przechowywania danych w chmurze oraz czy system monitorowania temperatury i wilgotności może być rozbudowany.