W takich miejscach, jak sklepy spożywcze czy restauracje muszą znajdować się lodówki, aby można było przechowywać w nich wszystkie produkty żywnościowe, które muszą być trzymane w odpowiednich, kontrolowanych temperaturach. Tylko w ten sposób są one w stanie zachować swoją świeżość, a co za tym idzie zdolność do spożycia. Jakie temperatury muszą panować w lodówce i są wymagane przez sanepid? Jak rozmieścić poszczególne produkty spożywcze w lodówce, aby znajdowały się one w jak najbardziej optymalnych dla siebie warunkach?
Temperatura w lodówce – jaka powinna być?
Lodówka to nie zamrażarka, a zatem temperatury w niej powinny być wyższe niż 0 stopni Celsjusza. Jaka powinna więc być temperatura w lodówce – co na to mówi sanepid? Najbardziej optymalną temperaturą w lodówce będzie 4-5 stopni Celsjusza. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że temperatura w różnych miejscach w lodówce może się zmieniać – najmniej stopni można uświadczyć na najniższej półce, a najwięcej na drzwiach od lodówki i w pojemnikach znajdujących się na dole lodówki. W takich miejscach może być nawet 8-13 stopni Celsjusza.
Poszczególne produkty – gdzie je rozmieścić w lodówce?
Na początku warto dowiedzieć się, w jaki sposób warto rozmieścić poszczególne produkty w lodówce, aby znajdowały się one w najbardziej optymalnych dla siebie warunkach. Jak już zostało wspomniane, temperatury w lodówce mogą się zmieniać w zależności od tego, w jakim miejscu urządzenia będą mierzone. Za najchłodniejsze miejsce bierze się najniższą półkę (która znajduje się nad pojemnikami) – i to właśnie tam powinny być przechowywane wszelkiego rodzaju mięsa, ryby i mięsne produkty. Na półce środkowej natomiast powinny stać wszelkiego rodzaju produkty mleczne – a więc sery i jogurty. Na najwyższej półce jest miejsce na takie produkty, jak dżemy.
We wspomnianych wcześniej pojemnikach jest miejsce na warzywa, owoce oraz świeże zioła, a z kolei na drzwiach lodówki można postawić jajka, napoje czy koncentraty oraz ketchup czy musztardę.
W jakich temperaturach powinny być przechowywane produkty spożywcze?
Jeżeli chodzi o wymogi sanepidu dotyczące przechowywania produktów spożywczych w lodówkach znajdujących się w sklepach lub restauracjach to są one różne – każdy typ produktu musi być przechowywany w odpowiednich temperaturach. A jakie są te temperatury? Mięso na przykład (w tym drób) powinien znajdować się w komorze chłodniczej, w której panuje temperatura od 0 do 3 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 70-90%.
Jeżeli chodzi o ryby, to one powinny być trzymane w temperaturze od -2 do +2 stopni Celsjusza – oraz w wilgotności do 95%. Nabiał może wytrzymać w temperaturze 2-4 stopnie Celsjusza, a owoce i warzywa nietrwałe i umyte w temperaturze od 4 do 8 stopni Celsjusza.
Zasady prawidłowego przechowywania żywności
Przechowywanie żywności – szczególnie w takich miejscach, jak restauracja, gdzie różne produkty w różnym czasie zostaną otwarte, nie jest takim prostym zadaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby te produkty, które wcześniej zostały otwarte, również szybciej były zużyte – zasada ta nazywa się FIFO – first in first out. Ważne jest również to, aby przechowywać żywność w opakowaniach, najlepiej hermetycznie zamkniętych. Również pamiętaj o tym, aby zachowywać czystość w swoich zapasach, ponieważ jej brak może negatywnie wpłynąć na całość przechowywanych produktów. Nie zapomnij również o tym, aby poszczególne typy produktów od siebie oddzielać – dzięki temu te rzeczy, które szybciej się psują nie wpłyną negatywnie na inne.
Dobrą praktyką jest monitorowanie warunków w lodówce przy pomocy rejestratora temperatury.