Producenci

Wilgotność powietrza w biurze – czy jest regulowana?

Człowiek pracujący w biurze, spędza w tym miejscu przynajmniej 8 godzin dziennie. Czasami, jeżeli wyrabia nadgodziny może to być nawet 10 do 12 godzin - czyli nawet połowa doby. Nic dziwnego więc, że przebywanie w biurze może wpłynąć negatywnie na zdrowie człowieka na wiele różnych sposobów. O ile prawo wyraźnie mówi, na jakim poziomie powinna znajdować się temperatura w miejscu pracy, tak niewiele osób wie czy podobne zasady obowiązują również poziom wilgotności powietrza w tym miejscu. Jak wiadomo, wilgotność powietrza bardzo mocno wpływa na zdrowie człowieka. Jak zatem ustosunkowuje się do niej prawo?

Czy prawo mówi coś o poziomie wilgotności powietrza w biurze?

Jeżeli chodzi o prawo, to niestety nie ma w nim ani słowa o tym, na jakim poziomie powinna być utrzymana wilgotność powietrza w pomieszczeniach biurowych, w których wykonywana jest praca przez ludzi.  Oznacza to, że w miejscu pracy może być zarówno optymalna dla człowieka wilgotność, jak i wilgotność zbyt wysoka lub zbyt niska. Niestety, zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność są dla człowieka niebezpieczne i mogą powodować szkody na jego zdrowiu. Często zdarza się tak, że w miejscu pracy ludzie muszą używać kremów czy też nawilżacze powietrza, aby być w stanie funkcjonować przez kilka godzin z rzędu.

Odpowiednia wilgotność powietrza – jaka jest?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaka jest optymalna dla człowieka wilgotność powietrza. Prawda jest taka, że jest to poziom pomiędzy 40 a 60% a więc całkiem sporo. Niestety, często dzieje się tak, że w pomieszczeniach panuje zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza, a więc niebezpieczna dla zdrowia i dla funkcjonowanie różnorodnych przedmiotów. Na szczęście jest wiele sposobów na to, jak wysuszyć bądź nawilżyć powietrze, aby poziom wilgotności w nim stał się ponownie optymalny.

Zbyt wysoka wilgotność powietrza – co może powodować?

Co może się stać, jeżeli poziom wilgotności w powietrzu jest zbyt wysoki? Przede wszystkim najbardziej wizualną kwestię jest pojawienie się pleśń na ścianach. Pleśń to jest niebezpieczna dla zdrowia przede wszystkim dla osób, które zmagają się z alergiami. Ale to nie jedyny problem, jaki wytwarzany jest przez zbyt wysoką wilgotność powietrza. Kolejną kwestią są trudności w oddychaniu ze względu na to, że powietrze jest zbyt ciężkie. Oprócz tego wysoka wilgotność powietrza negatywnie wpływa na działanie wszelkiego rodzaju przedmiotów elektronicznych, takich jak laptopy, kamery czy sprzęt muzyczny. Warto więc unikać zbyt wysokich poziomów wilgotności w powietrzu.

Zbyt niska wilgotność powietrza – co może powodować?

A co jeżeli poziom wilgotności w powietrzu jest zbyt niski? Taka sytuacja również nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Przede wszystkim suche powietrze ma tendencję do tego, aby wysuszać skórę, która w takich warunkach łatwiej pęka i szybciej pojawiają się na niej różnego rodzaju uszkodzenia. Ponadto, wysuszone stają się również oczy, które zaczynają boleć oraz śluzówki nosa, przez co ciężej się przez nie oddycha. W pomieszczeniu, w którym jest zbyt suche powietrze znacznie szybciej wysuszają się również produkty spożywcze, co może dla niektórych osób stanowić spory problem.

Jak utrzymać poziom wilgoci w powietrzu na poziomie optymalnym?

Jest wiele sposobów na to, jak utrzymać poziom wilgoci w powietrzu na poziomie optymalnym. Oczywiście są to różne sposoby w zależności od tego czy stanem wyjściowym jest powietrze przesuszony czy też zawilgocone. Jeżeli w pomieszczeniu jest sucho to warto co jakiś czas je wietrzyć lub zainwestować w specjalny nawilżacz powietrza. Jeżeli chodzi natomiast o powietrze zbyt mokre to warto zainwestować w osuszacz powietrza chociaż i w tym przypadku dobrze sprawdzi się wietrzenie pomieszczenia.

Jak zmierzyć poziom wilgoci w powietrzu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak można zmierzyć poziom wilgoci panujący w powietrzu w biurze. Jest to bardzo proste zadanie jeżeli posiada się higrometr czyli specjalne urządzenie, które zostało wynalezione właśnie do tego zadania. Można zainwestować w termohigrometr, który jednocześnie mierzy nie tylko poziom wilgoci w powietrzu, ale również temperaturę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl