Producenci

Zbyt wysoka wilgotność powietrza: przyczyny, skutki, zwalczanie

Ilość pary wodnej w powietrzu, którym oddychamy, wywiera niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Ciało ludzkie źle znosi zarówno nadmiar wody, jak i jej brak. Co powoduje, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach gwałtownie wzrasta lub maleje? W jaki sposób można utrzymać optymalny poziom nawilżenia w domu? Oto kilka wskazówek.

Za duża wilgotność powietrza w mieszkaniu: przyczyny

Wilgotność wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych powinna utrzymywać się na stałym poziomie, pomiędzy 40 a 60%. Wielu właścicieli i lokatorów mieszkań w kamienicach lub blokach narzeka jednak na zbyt wysoką wilgotność powietrza. Do kumulacji pary wodnej dochodzi w wyniku usterek, błędów konstrukcyjnych i naturalnego zużycia technicznego budynków.
Jakie są przyczyny nadmiernej wilgoci w mieszkaniu? Problem powstaje wówczas, gdy:

  • budynek nie ma ocieplonych ścian, fundamentów i dachu, brakuje izolacji paroprzepuszczalnej,
  • okna są zbyt szczelne, a powietrze w mieszkaniu nie ma innego ujścia,
  • wentylacja wewnątrz pomieszczeń nie działa poprawnie,
  • pomieszczenia są niedoświetlone i zlokalizowane od strony północnej,
  • instalacja grzewcza nie działa poprawnie (zapowietrzone grzejniki, samoczynnie wyłączające się ogrzewanie podłogowe),
  • w lokalu brakuje okapu kuchennego lub jest on zanieczyszczony.

Poziom wilgotności w pomieszczeniach – jak go zmierzyć?

Optymalna wilgotność powietrza w lokalu mieszkanym wynosi od 40 do 60%. Każde odchylenie od podanego zakresu oznacza, że instalacje lub izolacja budynku nie spełniają swoich funkcji. Jak samodzielnie zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniach? W tym celu należy posłużyć się higrometrem. Miernik można nabyć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych i są one dostępne w dwóch wersjach: analogowej lub cyfrowej.

W higrometrach analogowych poziom wilgotności powietrza pokazuje wskazówka na tarczy z podziałką. Mierniki cyfrowe mają wbudowane czujniki wilgoci, a wyniki pomiarów widać na wyświetlaczu. Poziom zawartości pary wodnej w powietrzu można też szybko sprawdzić przy użyciu bezprzewodowej stacji pogodowej lub w systemach typu smart, w domach inteligentnych.

Duża wilgotność w pokoju a zdrowie

Co się dzieje z ludzkim ciałem, gdy wilgotność w domu stale utrzymuje się na poziomie powyżej 70%? Jest to bardzo niekorzystne dla zdrowia, ponieważ nadmiar pary sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych mikrobów i obniżeniu naturalnej odporności organizmu. Wysoka wilgotność sprawia, że:

  • ciało szybko się wychładza i traci energię,
  • nawracają infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych,
  • dochodzi do przewlekłego zapalenia zatok.

Gdy w mieszkaniu narastają wilgoć i pleśń, domownicy zaczynają borykać się z różnymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Doświadczają bólu stawów i kości, zaburzeń trawienia, alergii, nerwic. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, świadczących o tym, że w mieszkaniu jest nadmierna wilgotność, jest chroniczne zmęczenie.

Niska wilgotność powietrza a samopoczucie

Człowiek, jako istota złożona w około 60% z wody, szybko reaguje na wahania poziomu wilgotności w mieszkaniu. Gdy wilgotność spada poniżej 40%, pojawia się uczucie dyskomfortu. Przesuszone masy powietrza drażnią śluzówkę oczu, jamy ustnej oraz nosa, które są bardziej podatne na działanie wolnych rodników i infekcje. Niska wilgotność może też spowodować problemy ze snem i koncentracją.

Suche powietrze w mieszkaniu sprawia, że człowiek odczuwa ciągłe pragnienie. Regularne picie wody nie przynosi jednak ulgi – skóra i włosy matowieją, pojawia się kaszel, bóle głowy, a nawet dezorientacja czy nawracające uczucie chaosu. Długotrwałe przebywanie w przesuszonym pomieszczeniu przyczynia się również do obniżenia nastroju i powstawania zaburzeń depresyjnych.

Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Co zrobić, gdy wskaźnik higrometru wciąż pokazuje wartość powyżej 60%? Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się nadmiaru pary wodnej z mieszkania. Oto one:

  1. Należy regularnie wykonywać przeglądy domowej wentylacji i udrażniać przewody.
  2. W pomieszczeniach najbardziej zawilgoconych warto wstawić przenośny pochłaniacz wilgoci.
  3. Podczas gotowania wystarczy uchylić okna i włączyć wyciąg powietrza w okapie.
  4. Po kąpieli łazienkę należy wywietrzyć i pozostawić otwarte drzwi.

W mieszkaniu, w którym jest zbyt duża wilgoć, powinien się obowiązkowo znaleźć higrometr. Regularna obserwacja wskazań wilgotnościomierza pozwala bowiem podjąć szybką interwencję w razie wykrycia anomalii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl