Producenci

Zewnętrzne sondy temperatury – jak działają i w jakich branżach są niezastąpione?

Rejestrator temperatury z sondą jest niezbędnym urządzeniem pomiarowym w wielu sektorach przemysłu. W jaki sposób działają jednak takie czujniki? Jakie rodzaje zewnętrznych sond temperatury wyróżniamy i jakie są ich podstawowe zastosowania?

Rejestrator temperatury z sondą – zasada działania

Na rynku spotkać można kilka różnych rodzajów zewnętrznych sond temperatury. Spośród nich dużą popularnością cieszą się czujniki termorezystancyjne (termistory). Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie do pomiaru zjawiska zmiany rezystancji (oporu) w funkcji temperatury. Jeśli chodzi o zakres pomiarowy, to jest on w dużym stopniu uzależniony od wykorzystywanego materiału (metalu lub półprzewodnika). Termistory platynowe pozwalają mierzyć temperaturę w zakresie od -250 do +1000 °C, niklowe od -60 do +180 °C, miedziane od -50 do +150 °C, a półprzewodnikowe od -150 do +800 °C. Warto również zaznaczyć, że poszczególne materiały różni nie tylko zakres mierzonych temperatur, ale i precyzja pomiarowa. Największą dokładnością charakteryzują się sondy półprzewodnikowe (zwłaszcza w zakresie od -100 do +50 °C) oraz platynowe, co określa norma PN-EN 60751+A2.

Oczywiście, sondy termistorowe to nie jedyne rodzaje czujników wykorzystywanych do pomiarów temperatury. Wśród innych tego typu rozwiązań można wyróżnić m.in. czujniki termoelektryczne, które charakteryzuje największy zakres mierzonych temperatur wynoszący od -270 do +1800 °C. Często wykorzystywane są również diody półprzewodnikowe, których dokładność wynosi +/- 1 °C. Z kolei zakres pomiarowy kształtuje się w tym przypadku na poziomie od -55 do +150 °C. Ich podstawową wadą jest stosunkowo niska górna wartość temperaturowa, a zaletami umiarkowana cena oraz bezawaryjność.

System do monitorowania temperatury – zastosowanie

System do monitorowania temperatury sprawdza się w wielu zróżnicowanych branżach. Czujniki mierzące ilość wydzielanego ciepła są niezastąpione przede wszystkim we wszystkich współczesnych urządzeniach elektronicznych. Proste termistory czy też diody półprzewodnikowe zabezpieczają układy scalone sprzętów przed ich przegrzaniem, wynikającym z mało efektywnego chłodzenia w warunkach wzmożonego obciążenia. Co więcej, ciągły monitoring temperatury jest wymagany w branży spożywczej – prawo zmusza producentów, sklepy oraz przewoźników do przestrzegania zasad tzw. nieprzerwanego łańcucha chłodniczego i pasteryzacji asortymentu. Niestety nawet nieznaczne wzrosty mogą bowiem prowadzić do skrócenia okresu przydatności jedzenia do spożycia lub jego zepsucia. Moduły tego typu są niezastąpione także w branży rafineryjnej, gdyż poszczególne produkty wytwarzane z ropy naftowej są uzyskiwane w odmiennych temperaturach. Ciągły monitoring temperatury konieczny jest również w branży gorzelniczej (ze względu na różnorodną temperaturę destylacji konkretnych alkoholi) oraz farmakologicznej (niektóre leki są bardzo wrażliwe na znaczne amplitudy temperatury – np. szczepionki muszą być stale przechowywane w niskich temperaturach).

Temperatura jest jednym z podstawowych parametrów decydujących o prawidłowym przebiegu procesów technologicznych. Z tego też względu mierzące ją czynniki są współcześnie wykorzystywane w praktycznie każdej dziedzinie przemysłu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl