Chłodnie i mroźnie są bardzo ważnymi elementami łańcuchów chłodniczych. Praca w takich pomieszczeniach nie należy jednak do łatwych ze względu na niskie temperatury. Co przysługuje pracownikowi pracującemu w chłodni lub mroźni? W jaki sposób chłodny mikroklimat wpływa na ludzki organizm? Oto zbiór przydatnych informacji.
Zachowanie najwyższej jakości przewożonych towarów stanowi jedno z największych wyzwań globalnej logistyki. Jak bezpiecznie transportować żywność, leki, kosmetyki bądź surowce chemiczne? Kluczową rolę w łańcuchach chłodniczych odgrywa monitoring temperatury. Na czym on polega i dlaczego jest tak ważny? Poznajmy odpowiedzi.
Monitorowanie temperatury i wilgotności jest kluczowe dla wielu branż w Polsce, w tym opieki zdrowotnej, żywności, farmacji i logistyki. Dokładność i niezawodność rejestratorów temperatury i wilgotności jest kluczowa dla zapewnienia, że produkty i procesy spełniają normy prawne i wymagania jakościowe. Dwa powszechnie używane terminy w tej dziedzinie to legalizacja i certyfikacja, które często są używane zamiennie. Mają one jednak różne znaczenia i implikacje. W tym artykule omówimy różnicę między legalizacją a certyfikacją rejestratorów temperatury i wilgotności oraz ich znaczenie na polskim rynku.
Żywność, po którą sięgamy każdego dnia, psuje się pod wpływem różnych czynników. Rozwój bakterii gnilnych przyspiesza wysoka temperatura, światło słoneczne i wilgoć. Jak zabezpieczyć produkty spożywcze przed zepsuciem? Skuteczną metodą jest sterylizacja konserw mięsnych, rybnych i warzywnych. Na czym ona polega i jakie daje rezultaty?
W procesie produkcji leków, pasz i żywności bardzo ważną rolę odgrywa analiza aktywności wodnej półproduktów. Parametr ten można obliczyć na podstawie wzorów lub zbadać za pomocą specjalnej aparatury. Uzyskany wynik pozwala ocenić trwałość surowców. Co dokładnie oznacza aktywność wody i jak ją mierzyć? Sprawdźmy.
Od ilości i jakości otaczających nas wód zależy jakość naszego życia, a także funkcjonowanie ekosystemów. Jak ocenić stan wód i zapobiec ich zanieczyszczeniu? Odpowiedzi na te pytania szukają prawodawcy i ekolodzy na całym świecie. W Polsce w ostatnich dekadach wprowadzono szereg rozwiązań prawnych, regulujących kwestie związane z ochroną wód. Co warto wiedzieć na temat monitoringu jakości wód powierzchniowych i podziemnych? Podsumujmy:
Ogniwa termoelektryczne, czyli termopary, można znaleźć zarówno w domowych piecykach grzewczych, jak i w instalacjach przemysłowych. To wytrzymałe, wydajne czujniki temperatury metaliczne lub niemetaliczne. Jedną z najpopularniejszych typów termopar są ogniwa oznaczone literą J. Co warto wiedzieć na temat termopary typu J? Odpowiadamy.
Jak dokonać pomiarów temperatury w trudno dostępnych miejscach, takich jak: piec hutniczy lub kocioł grzewczy? W tym celu warto zastosować termoparę typu K lub typu S. W niniejszym artykule omówimy, czym się charakteryzują oba modele termoogniw.
Czujniki typu NTC znajdują szerokie zastosowania w przemyśle i gospodarstwach domowych. Te niewielkie urządzenia umożliwiają stałe i precyzyjne monitorowanie temperatur w instalacjach grzewczych oraz klimatyzacyjnych. Co wyróżnia czujniki NTC? Charakterystyka modelu NTC 10k to temat niniejszego artykułu. Oto najważniejsze informacje.
Czujniki temperatury są niezastąpione w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień. Stały monitoring temperatur roboczych warunkuje bezpieczeństwo i wydajność pracy pojazdów, pieców, komór chłodniczych czy nawet domowego AGD. Jak sprawdzić wskaźnik temperatury? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
W przemyśle pomiar temperatury za pomocą termopary nie jest niczym nowym. Już ponad 160 lat temu termoelementów używał francuski chemik, Henri Victor Regnault, projektant termometrów i wilgotnościomierzy. To właśnie on jako pierwszy docenił prostotę i skuteczność termoogniw. Co warto wiedzieć na temat budowy i działania termopary? Poszukajmy odpowiedzi.
Pomiary temperatury w zbiornikach wodnych i ciekach płynących pozwalają dowiedzieć się więcej na temat warunków panujących na różnych głębokościach. Informacje zgromadzone za pomocą mierników temperatury przydają się zarówno osobom prywatnym, jak i firmom czy instytucjom. Czemu służy i jak wykonać pomiar temperatury wody w jeziorze lub w rzece? Sprawdźmy.
Aby móc hodować ryby akwariowe, musisz im zapewnić optymalne warunki rozwoju. Zwierzęta potrzebują bowiem zarówno wysokiej jakości karmy, jak i odpowiedniego oświetlenia oraz stałej temperatury wody. Ile stopni powinna mieć woda w akwarium i w jaki sposób dokonać pomiarów? Oto kilka wskazówek.
Regularne, staranne wyparzanie naczyń i sztućców to jeden z najważniejszych obowiązków właścicieli lokali gastronomicznych. Wysoka temperatura skutecznie zabija bowiem bakterie, grzyby i wirusy, znajdujące się na różnych powierzchniach. Sterylne naczynia warunkują zaś bezpieczeństwo procesu obróbki żywności. Co warto wiedzieć na temat temperatury w zmywarce i jak sprawdzić, czy jest ona odpowiednia? Oto kilka wskazówek.
W profesjonalnych pralniach temperatura wody w pralce ma kluczowe znaczenie dla jakości procesu czyszczenia różnych materiałów. Kiedy jest ona zbyt niska, trudno wywabić zaschnięte plamy, kiedy zaś przekracza dopuszczalne wartości, tkaniny niszczą się i kurczą. Jak sprawdzić temperaturę wody w pralce, gdy chcemy upewnić się, że urządzenie działa prawidłowo?
Termometry przemysłowe znalazły bardzo szerokie zastosowanie w różnych branżach, takich jak: energetyka, produkcja leków i żywności, obróbka metali lub drewna. Na polskich i międzynarodowych rynkach można znaleźć wiele rodzajów tych przydatnych mierników – jakie są ich główne rodzaje? Jakie zastosowania może mieć termometr przemysłowy? Poszukajmy odpowiedzi.
Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o bezpieczeństwie osób i mienia w wielu zakładach przemysłowych i laboratoriach, jest stały monitoring temperatur instalacji oraz urządzeń. W jaki sposób można zmierzyć bardzo wysoką temperaturę? W tym celu warto sięgnąć po termometr wysokotemperaturowy z sondą. Czym są i jakie zastosowania mają tego typu mierniki?
Sposób, w jaki firmy organizują dostawy leków, w dużej mierze decyduje o przydatności i właściwościach farmaceutyków. Cały proces logistyczny obejmuje zaś kilka etapów, takich jak: planowanie, pakowanie i transport leków z magazynu do aptek lub hurtowni. Jakie znaczenie ma logistyka w przemyśle farmaceutycznym? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.
Niektóre produkty bardzo szybko się psują lub tracą właściwości w drodze do docelowych punktów odbioru. Istnieje jednak prosty sposób, jak uchronić przed zepsuciem dostawy żywności bądź leków. Kluczową rolę w procesie logistycznym odgrywa właściwy wybór pojazdów i rozwiązań, umożliwiających przewóz towarów w kontrolowanych temperaturach. Czym jest transport w kontrolowanej temperaturze?
Odpady medyczne, zwane też odpadami zakaźnymi, to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów zanieczyszczeń, generowanych przez człowieka. Nieodpowiednio przechowywane, są jak tykająca bomba biologiczna z opóźnionym zapłonem! W jakiej temperaturze przechowywać odpady medyczne i jak z nimi postępować, by nie doszło do skażenia ludzi i środowiska? Odpowiadamy.