Kodeks pracy oraz przepisy BHP nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniu optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Parametry te mają wpływ na komfort i jakość wykonywanej pracy. Jak monitorować temperaturę i wilgotność, aby korzystnie wpływały na pracę pracowników oraz urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu?


Pomiar i rejestracja temperatury pełnią istotną rolę w branżach takich jak uprawa roślin, produkcja, przechowywanie i transport żywności, czy też farmaceutyka. Dla zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych czy prac laboratoryjnych konieczny jest stały monitoring temperatur panujących np. wewnątrz szklarni, w chłodni, w lodówkach z lekami i szczepionkami. Warunki panujące w takim otoczeniu często są ekstremalne. Szklarnie zwykle są miejscami o wysokiej temperaturze i wilgotności, a w chłodniach temperatury spadają znacznie poniżej zera. Rejestrator temperatur wykorzystujący zaawansowane technologie oraz nowoczesne oprogramowanie umożliwia stały pomiar temperatur, nawet w bardzo trudnych warunkach otoczenia.
Potrzebujesz zdalnego nadzoru nad chronionym budynkiem? Jeśli chcesz mieć pewność, że sygnał o zagrożeniu dotrze do Ciebie błyskawicznie, nawet kiedy jesteś daleko? Przedstawiamy UbiBot MS1.
Klucz do bezpieczeństwa
Czujnik UbiBot MS1 działa na podczerwień. Wykrywa ruch i pozwala natychmiast zaalarmować o obecności ludzi (bądź zwierząt) w ochranianym obiekcie. Najważniejszą cechą tego rozwiązania technicznego są automatyczne powiadomienia na telefon (poprzez aplikację mobilną lub pocztę elektroniczną). Dzięki temu zostajemy zaalarmowani, gdy tylko natężenie ruchu przekroczy pożądany poziom.
Zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych przechowywanym zbiorom to jeden najważniejszych celów, jakie stawia się przed muzeami, archiwami, bibliotekami czy galeriami sztuki. Dlatego w tego typu miejscach obowiązkowe jest instalowanie systemów monitorowania temperatury i wilgotności.
Monitorowanie zużycia energii elektrycznej w sieciach zasilających, we fragmentach budynków lub w elementach wyposażenia domu to rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Pozwala ono bowiem kontrolować ilość zużywanego prądu, a także wykrywać niesprawne moduły oraz błyskawicznie reagować w przypadku ewentualnej awarii. Urządzenia do monitoringu prądu pozytywnie wpływają zatem na ogólne bezpieczeństwo rozmaitych sprzętów i ich użytkowników oraz obniżają ogólne koszty zużycia energii elektrycznej.
Monitorowanie temperatury podczas transportu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Zachowanie odpowiednich warunków pozwala bowiem uniknąć psucia się produktów i rozwoju groźnych mikroorganizmów. W celu obowiązkowej kontroli temperatury w chłodniach wykorzystuje się specjalne systemy.
Standardem w każdej zamrażarce jest system do monitorowania temperatury. Pozwala on bowiem zapobiegać stratom wynikającym z przerwania łańcucha chłodniczego, co jest szczególnie istotne w przypadku podmiotów, takich jak sklepy, restauracje czy apteki, gdzie kluczowe jest przechowywanie towaru w odpowiednich warunkach. Obecnie na popularności zyskują zwłaszcza bezprzewodowe czujniki UbiBot, które pozwalają kontrolować temperaturę zdalnie, przesyłając bieżące wyniki pomiarów bezpośrednio do użytkownika.
W wielu branżach konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności materiałów. Do określania tego parametru najczęściej wykorzystywane są dwie metody – KF oraz NIR. Jednak na czym one polegają, czym się różnią i która z nich jest lepsza?
Wilgotnościomierze to jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu. Stosuje się je do określania, czy w danych materiałach stałych, na ich powierzchniach, bądź w najbliższym otoczeniu znajduje się wilgoć. Rejestratory zasadniczo dzielą się na trzy grupy – igłowe, bezigłowe oraz uniwersalne. W zależności od ich budowy czy funkcjonalności będą wymagały zatem odmiennego sposobu konserwacji.
Rejestrator wilgotności pozwala na pomiar wilgoci w materiałach budowlanych, takich jak beton, drewno czy cegła. Dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoznanie problemów typu destrukcyjny wpływ wody na strukturę i kondycję ścian. Nie zawsze jednak urządzenie to zapewnia właściwy pomiar. Błędów można spodziewać się przykładowo przy testach na większych głębokościach lub w trudno dostępnych miejscach. Wówczas pomocne okazują się akcesoria rozszerzające możliwości wilgotnościomierzy.
Łańcuch chłodniczy to pojęcie, na które składa się całokształt działań mających na celu zapewnienie ciągłości temperatury danego produktu od chwili jego wyprodukowania do momentu skonsumowania go przez klienta. W tym przypadku szczególnie ważna jest stała rejestracja temperatury w chłodni magazynowej czy transportowej. Zatem, jakie urządzenia są powszechnie wykorzystywanego do skutecznego monitoringu tego parametru?
Kontrola wilgotności tytoniu jest bardzo istotna, gdyż pozwala zmniejszyć ilość niepożądanych elementów w trakcie młócenia oraz znacząco poprawia wydajność przetwarzania surowca. Pomiar wilgotności tytoniu umożliwia dokładną analizę półproduktu i zwiększa szybkość reakcji w przypadku nagłej zmiany wartości parametru. W tym celu wykorzystuje się specjalny miernik, który kontroluje poziom wilgoci na każdym etapie produkcji.
Rejestrator temperatury to urządzenie służące do monitorowania temperatury w określonym miejscu. Urządzenia tego typu są niezbędne wszędzie tam, gdzie konieczne jest kontrolowanie temperatury podczas realizacji poszczególnych procesów technologicznych, ze względu na jej wpływ na jakość produktów końcowych. Dostępne na rynku rejestratory charakteryzują się jednak bardzo zróżnicowaną specyfikacją.
W jaki sposób rejestratory danych mogą poprawić produkcję mleka i zapewnić zdrowie zwierzętom gospodarskim?
Monitorowanie i utrzymywanie stabilnych warunków życia zwierząt gospodarskich ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania ich komfortu, zdrowia i produkcji. Jest to szczególnie ważne w przemyśle mleczarskim, ponieważ krowy mleczne mają niższą temperaturę krytyczną niż inne zwierzęta hodowlane, ponieważ temperatury powyżej 15⁰C zmniejszają pobór suchej masy przez krowy mleczne, co prowadzi do zmniejszenia produkcji mleka. Ponadto wilgotność jest ważnym czynnikiem, ponieważ przy produkcji mleka na wysokim poziomie wytwarzane jest około 10 kg wilgoci dziennie na powierzchni, na której trzymane są krowy.
Instalacja kompleksowego systemu monitorowania środowiska w Państwa magazynie może mieć kluczowe znaczenie dla zachowania standardów branżowych podczas przechowywania i transportu towarów wrażliwych na temperaturę. UbiBot oferuje szereg rozwiązań bezprzewodowego monitoringu temperatury, które pozwalają na wysyłanie alarmów, rejestrowanie temperatur i automatyczne przesyłanie danych na zewnątrz, umożliwiając zdalny dostęp na komputerze, tablecie lub smartfonie.
Dzisiejsza technologia oferuje szereg praktycznych przenośnych narzędzi do szybkiego oznaczania zawartości wody w drewnie litym i zrębkach, mimo że metoda suszenia w piecu zgodna z normą EN ISO 18134- 2 jest nadal jedyną uznaną metodą referencyjną oznaczania wilgotności drewna (metoda suszenia w piecu jest metodą laboratoryjną i polega na ważeniu próbki przed i po całkowitym wysuszeniu w piecu w temperaturze 103°C. Trwa to 24 godziny).

Przeczytaj w jaki sposób możesz używając rejestratora temperatury i wilgotności zapewnić swoim uprawom w szklarni lub ogrodzie zimowym idealne warunki do wzrostu.
Temperatura jest bardzo ważnym parametrem w wielu procesach technologicznych. Jej stały pomiar pozwala na spełnienie określonych norm produkcyjnych, optymalizację kosztów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Zatem, w jakich branżach znajdują zastosowanie zewnętrzne sondy temperatury?
Świadectwo wzorcowania pozwala ograniczyć możliwość wystąpienia błędów pomiarowych, będących wynikiem nieprawidłowego działania urządzenia pomiarowego. Producenci mierników zalecają przeprowadzanie ich kalibracji nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Wzorcowanie przyrządów pomiarowych realizowane jest przez wyspecjalizowane firmy. Czym zatem różni się wzorcowanie akredytowane od nieakredytowanego?
Wyroby papierowe i tekturowe są bardzo wrażliwe na zbyt wysoką (pomarszczony materiał) lub niską wilgotność (naciągnięty i nadmiernie elektryzujący materiał). Z tego względu stały pomiar wilgotności papieru jest bardzo ważną składową wszelkiego rodzaju procesów technologicznych, bazujących na tego typu surowcach. Zatem, jak działa miernik wilgotności tektury i papieru oraz jakie jest jego podstawowe zastosowanie?