Producenci

Badanie wilgotności betonu – jak wilgoć wpływa na beton?

Beton jest jednym z wielu materiałów, na które zbyt wysoki poziom wilgoci może mieć naprawdę negatywny wpływ. Niezwykle ważne jest to, aby wilgotność materiałów budowlanych była na odpowiednim poziomie, ponieważ tylko wtedy będą one miały dostateczną jakość jeżeli chodzi o wytrzymałość. Jakie szkody może wywołać zbyt duża wilgotność różnych materiałów budowlanych? Jakie szkody wywołuje zbyt duża wilgotność powietrza u człowieka? I co ważniejsze: jak wysuszyć zawilgocony beton i powietrze?

Jak wilgoć wpływa na beton?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób wysoka wilgotność wpływa na beton. Chyba najbardziej oczywistym wpływem jaki ma wilgotność na wylany beton, jest to, że utrudnia ona jego zasychanie. Posadzka betonowa, która w normalnych warunkach potrzebuje określonej ilości czasu na wyschnięcie, przy niekorzystnej wilgotności powietrza będzie potrzebowała znacznie więcej tego czasu. Ponadto, zbyt wysoka wilgotność wylewki może spowodować, że nie będzie można położyć na niej paneli różnego typu, ponieważ będą one zbyt ciężkie i będą sprawiać, że beton będzie zmieniał pozycję i będzie się wgniatał.

Jak wilgoć wpływa na inne materiały budowlane?

Jeżeli chodzi o inne materiały budowlane, takie jak chociażby drewno konstrukcyjne, to także i tutaj zbyt wysoka wilgotność nie jest dobra. Jeżeli wilgotność drewna przekracza 30% to jego wytrzymałość spada nawet o 46%. Czyli wilgotne drewno konstrukcyjne jest niemal o połowę słabsze od drewna, którego wilgotność jest na prawidłowym poziomie (15%). Niezwykle ważne jest zatem to, aby sprawdzić poziom wilgotności tego oraz innych materiałów budowlanych przed ich użyciem.

Jak wilgoć wpływa na człowieka?

Wilgotność nie wpływa negatywnie wyłącznie na materiały budowlane, ale również na funkcjonowanie człowieka. Człowiek, który żyje w zawilgoconych miejscach, może spodziewać się tego, że jego zdrowie może zostać nadwyrężone. W jaki sposób? Przede wszystkim wilgoć sprawia, że ciężej się oddycha – powietrze staje się ciężkie, przez co trudniej jest oddychać przez nos. Ponadto, wilgotność nie jestdobra dla osób, które mają alergie – ze względu na to, że często pojawiają się grzyby oraz pleśń na ścianach. Warto też wspomnieć o ranach, które słabiej goją się przy większej wilgotności. Jak więc widać, zbyt duża wilgotność powietrza jest naprawdę niebezpieczna dla człowieka.

Jak zbadać, jaka jest wilgoć?

Badanie wilgotności betonu jest przeprowadzane za pomocą wilgotnościomierzy przeznaczonych od materiałów budowlanych. Warto mieć świadomość tego, że na wilgotność betonu wpływa również wilgotność powietrza – warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości higrometr, który pokaże, na jakim poziomie w danym miejscu jest wilgoć w powietrzu. Z kolei jeżeli chodzi o drewno, to i w tym przypadku sprawdzą się wilgotnościomierze do materiałów budowlanych. Warto jednak zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, który będzie podawał dokładne wyniki. Dobry miernik wilgotności betonu czy innych materiałów jest na wagę złota.

Jak wysuszyć powietrze i beton?

Trzeba wysuszyć powietrze, zanim weźmie się za suszenie betonu, ponieważ często to właśnie wilgotność w powietrzu jest odpowiedzialna za zbytnią wilgoć zatrzymującą się w betonie. Na szczęście powietrze można wysuszyć w naprawdę prosty sposób – można albo często otwierać okno i wymieniać powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Albo można również  zainwestować w specjalny osuszacz powietrza. Jeżeli chodzi o osuszenie betonu to… najlepszym pomysłem jest puszczenie ciepłego powietrza na wylewkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl