Producenci

Bezprzewodowe i przewodowe (LAN) rejestratory temperatury – porównanie rozwiązań

Rejestratory temperatury oraz wilgotności wykorzystywane powszechnie w wielu dziedzinach przemysłu, w zależności od zastosowanej technologii przesyłu danych, można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Jednak, które z nich są szczególnie polecane przez specjalistów i dlaczego bezprzewodowy rejestrator temperatury praktycznie całkowicie wyparł z rynku swój przewodowy odpowiednik?

Przewodowy rejestrator temperatury – charakterystyka

Rejestratory temperatury mogą być połączone z systemem zbierającym dane w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Jednak pierwsza z technologii ze względu na dużo większe koszty instalacji, wysokie ryzyko przypadkowego uszkodzenia przewodów i utrudniony montaż w ciężko dostępnych miejscach, jest coraz rzadziej stosowana. Nie oznacza to jednak, iż przewodowe rejestratory mają same wady. Spośród ich zalet można bowiem wymienić brak konieczność stosowania dodatkowych urządzeń odbierających sygnał radiowy oraz możliwość użytkowania w warunkach ograniczających stosowanie ich radiowych odpowiedników np. ze względu na grube ściany tłumiące sygnał radiowy. Pomimo wspomnianych atutów technologii przewodowych, o wiele większą popularnością wśród inwestorów cieszą się obecnie wszelkiego rodzaju rozwiązania bezprzewodowe.

Bezprzewodowy rejestrator temperatury – podstawowe rodzaje i główne zalety

Wśród bezprzewodowych czujników temperatury zasadniczo wyróżniamy ich 3 podstawowe typy:

  • rejestratory WiFi,
  • rejestratory WiFi z możliwością korzystania z sieci komórkowej (gniazdo karty SIM),
  • radiowe systemy rejestracji temperatury pracujące w pasmie 868 Mhz.

Rejestratory WiFi wyróżnia stosunkowo niska cena, dostępu do internetu wykorzystujący zastaną sieć WiFi, bezawaryjność oraz możliwość odczytu temperatury bezpośrednio na smartfonie. Jeśli chodzi natomiast o wady tego typu podzespołów, to należy wspomnieć, iż dane archiwizowane są najczęściej poza siecią użytkownika w tzw. chmurze IT. Innym typem czujnika jest rejestrator temperatury WiFi z kartą SIM. Do jego podstawowych zalet należy możliwość przesyłu danych również tam gdzie nie ma sieci WiFi lub w przypadku, gdy ulegnie ona awarii. Oferowane dziś na rynku czujniki oferują gromadzenie wyników pomiarów w pamięci własnej, która stanowi bufor w przypadku problemów z łącznością bezprzewodową. Warto dodać, że rejestrator temperatury wifi zasilany jest przy pomocy baterii lub wbudowanego akumulatora, a do jego optymalnej pracy wymagane jest stałe połączenie z siecią. Odrębną kategorią czujników są rejestratory wykorzystujące do przesyłu danych fale radiowe w pasmie 868Mhz. Technologia taka sprawia, iż radiowy system rejestracji temperatury posiada zalety systemów WiFi, ale ze względu na niższą częstotliwość sygnału radiowego zapewnia lepszą łączność w miejscach o słabej propagacji sygnału oraz w przypadkach, kiedy odległość rejestratora od stacji radiowej jest  stosunkowo duża (nawet do 800 m).

Radiowy system rejestracji temperatury i inne rodzaje czujników bezprzewodowych, są technologiami coraz powszechniej stosowanymi w przemyśle, magazynach, halach, pomieszczeniach laboratoryjnych i biurach. Potrzeba ciągłej ekonomizacji i automatyzacji produkcji oraz konieczność ciągłej kontroli warunków środowiskowych w trybie on-line wyparła rozwiązania w których odczyt wykonywany był manualnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl