Jeszcze kilkadziesiąt lat temu detektory ruchu były jedynie obiektem marzeń i fantazją autorów prozy science-fiction. Obecnie czujniki ruchu i obecności zrewolucjonizowały naszą rzeczywistość. Spotykamy je niemal na każdym kroku, na przykład wówczas, gdy automatycznie zapalają się przed nami światła uliczne lub rozsuwają drzwi w galerii handlowej. Co warto wiedzieć na temat czujników ruchu i obecności? Oto kilka faktów.
Czujnik ruchu: rodzaje
Istnieją różne typy wykrywaczy ruchu, które można podzielić między innymi ze względu na zastosowaną w nich technologie, na przykład:
- czujki PIR (pasywne, na podczerwień),
- czujniki wykorzystujące zjawisko fal elektromagnetycznych,
- detektory laserowe (emitujące wiązki światła),
- czujki ultradźwiękowe (analiza ruchu następuje w wyniku pomiarów fal dźwiękowych, niesłyszalnych dla człowieka).
Jakie są inne kryteria podziału czujki ruchu? Rodzaje zasilania stanowi kolejny, istotny parametr. Czujniki mogą być zasilane z sieci lub niezależne, bezprzewodowe. W sklepach stacjonarnych i internetowych można też zamówić specjalistyczne wykrywacze ruchu ludzi, zwierząt lub maszyn.
Czujka obecności a czujka ruchu
Wielu ludzi błędnie używa zamiennie nazw: czujnik obecności i czujnik ruchu. Czym się one różnią? Standardowy detektor ruchu wychwytuje ruchy o szerszym zasięgu, takie jak: przebiegnięcie człowieka lub zwierzęcia albo przejazd auta. W przeciwieństwie do zwykłego czujnika ruchu, czujka obecności wychwytuje nawet bardzo drobne gesty, w tym: poruszanie dłonią, palcami czy mrugnięcie powieką.
Jakie zastosowania ma czujnik obecności i ruchu? Oba świetnie sprawdzają się w warunkach wewnętrznych, w domach prywatnych, aranżacjach fit-out, magazynach, budynkach gospodarczych oraz przemysłowych. Dzięki czujnikom ruchu możliwe jest automatyczne włączenie świateł w biurach lub na klatkach schodowych, a także uruchomienie strumienia wody w baterii umywalki i w toaletach. Czujki obecności przydają się zaś w procesie produkcji, w parkach maszynowych, biurach i na korytarzach.
Czujka ruchu: cennik
Ile kosztują czujki ruchu? Cena tych urządzeń wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i zależy w dużej mierze od:
- rodzaju funkcji (ilość sensorów, wejścia USB, czujniki wykrywające wyłącznie ciało ludzkie, czujniki zmierzchowe, dodatkowe aplikacje i oprogramowania na urządzenia mobilne),
- czułości (czy detektor wykrywa ruch dłoni, czy tylko przemieszczanie się większych obiektów?)
- zasięgu (do 10 m, powyżej 10 m),
- stopnia ochronności obudowy (czy jest wodoszczelna, pyłoszczczelna?),
- marki,
- kolorystyki i materiału obudowy (stal, porcelana, tworzywa sztuczne).
Polscy i zagraniczni producenci oferują różne innowacyjne rozwiązania i zaawansowane, kosztowne czujniki ruchu. Cena profesjonalnego detektora ruchu, z podwójnym systemem czujników na podczerwień i mikrofale, wynosi średnio od 400 zł wzwyż. Najdroższe są wykrywacze ruchu, połączone z systemem alarmowym i wideorejestratorem, a także projektowane na zamówienie czujniki przemysłowe.
Jak działa czujnik ruchu?
Zasada działania czujnika ruchu jest dość prosta: urządzenie umieszczone na suficie lub ścianie emituje podczerwień, fale elektromagnetyczne, ultradźwięki lub wiązkę światła o określonym zasięgu. Jak działa czujka ruchu? Gdy człowiek, zwierzę lub przedmiot pojawia się w polu sensora, następują zakłócenia dźwięków, światła lub fal elektromagnetycznych. Detektor na bieżąco odbiera dane i przetwarza je na sygnały elektryczne, co w zależności od specyfiki urządzenia może skutkować włączeniem świateł albo alarmu dźwiękowego.
Czujnik obecności: działanie
Czujka ruchu i obecności to detektor o szerokim spektrum działania, który w przeciwieństwie do standardowych wykrywaczy ruchu bardziej precyzyjnie interpretuje otrzymywane sygnały. Urządzenie rozróżnia ruch ludzki od ruchów zwierzęcych oraz, w zależności od ustawień, może wykrywać nawet najdrobniejsze gesty.
Czujnik ruchu z powiadomieniem na telefon
W instalacjach inteligentnych zastosowanie znajduje czujnik ruchu z informacją na telefon. To innowacyjny detektor, w którym komunikacja odbywa się poprzez bezprzewodową sieć WiFi lub sieć przewodową, typu Ethernet/LAN. Czujnik ruchu na telefon można dowolnie konfigurować, według indywidualnych potrzeb. Urządzenie wspiera firmowy lub domowy monitoring, współpracuje z systemem oświetlenia i gromadzi dane w chmurze.