Producenci

Detektor dwutlenku węgla i jego wpływ na poziom bezpieczeństwa przebiegu procesów produkcyjnych

Dwutlenek węgla jest gazem będącym jednym z produktów spalania całkowitego różnego rodzaju gazów, cieczy oraz ciał stałych. Co więcej, związek ten jest wytwarzany, a następnie wydychany do atmosfery przez wszystkie organizmy żywe. W normalnym stężeniu nie stanowi on zagrożenia dla życia i zdrowia oraz nie wykazuje właściwości toksycznych. Należy jednak pamiętać, iż dłuższe przebywanie w atmosferze o dużej zawartości dwutlenku jest już niebezpieczne i znacznie pogarsza efektywność pracy i nauki. Jak zatem monitorować stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach przemysłowych oraz jak wpływa to na poziom bezpieczeństwa pracowników?

Detektory dwutlenku węgla a bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych

Większość dostępnych na rynku detektorów dwutlenku węgla pozwala na pomiar stężenia tego gazu w zakresie od 0 do 2000 ppm (0-0,2%). Jest to wystarczające spektrum pomiarowe, jeżeli chodzi o efektywny monitoring jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Należy bowiem pamiętać, iż w pełni akceptowalnym w większości krajów, bezpiecznym dla zdrowia stężeniem dwutlenku węgla w zamkniętych halach jest 1000 ppm. Wartości oscylujące w zakresie 1000-2000 ppm znacznie pogarszają zdolność koncentracji i mogą wpływać na obniżoną produktywność osób zatrudnionych w zakładzie. Co więcej, pracownicy zmagający się z niektórymi schorzeniami w takich warunkach mogą odczuwać bardzo niepokojące objawy ze strony układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Specjalnego znaczenia nabiera instalacja czujników CO2 w pobliżu linii produkcyjnych na których używa się sprężonego dwutlenku węgla w procesie produkcji. Również magazyny w których przechowuje się butle z CO2 powinny być ciągle monitorowane. Miejsca takie są wyjątkowo narażone na wycieki dwutlenku węgla.

Dzisiejsze systemy kontroli poziomu CO2 pozwalają nie tylko na alarmowanie w czasie rzeczywistym, ale również na automatyczne uruchamianie wentylacji w celu pozbycia się nadmiaru tego gazu z miejsca niekontrolowanego wycieku.

W jakich pomieszczeniach montaż detektorów dwutlenku węgla jest najbardziej wskazany?

Monitorowanie stężenia CO2 jest ważne w klimatyzowanych, a tym samym zamkniętych halach. Szczególnie dotyczy to zakładów, w których cykle produkcyjne związane są ze zwiększoną produkcją dwutlenku węgla. Przykładem tego typu przedsiębiorstw mogą być różnego rodzaju browary, gorzelnie, rafinerie, czy też huty. Ponadto na montaż detektorów decyduje się coraz więcej zarządców różnego rodzaju biur oraz szkół. Wynika to z faktu, że przy stężeniu powyżej 1000 ppm, efektywność pracy ulega znacznemu pogorszeniu.

Monitoring jakości powietrza w pomieszczeniach stał się współcześnie standardem w różnego rodzaju halach przemysłowych, biurach czy szkołach. Działanie to jest uzasadnione nie tylko z ekonomicznego, ale również ze zdrowotnego punktu widzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl