Przeczytaj w jaki sposób możesz używając rejestratora temperatury i wilgotności zapewnić swoim uprawom idealne warunki do wzrostu.
Zofia jest entuzjastką ogrodnictwa uwielbiającą uprawiać owoce i warzywa. W swojej szklarni stara się wyhodować trzy różne rodzaje chilli, a także pomidory, ogórki i sadzonki do swojego warzywnika na wolnym powietrzu.
Podobnie jak wielu innych ogrodników-hobbystów zmagała się z problemem niepewności, czy w jej szklarni utrzymuje się przez całą dobę odpowiednia dla jej roślin temperatura i wilgotność.
Szklarnie są podatne na przegrzanie od wiosny do jesieni. Bez ochrony przed upałem, niewiele roślin przetrwa bezpiecznie w stanie nienaruszonym, jeśli będą narażone na długotrwałe wysokie temperatury i suchą atmosferę w szklarni lub ogrodzie zimowym.
Jednak przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wilgotności i zacienieniu, wiele roślin będzie tolerować wysokie letnie temperatury w szklarniach lub ogrodach zimowych w taki sam sposób, w jaki potrafią przetrwać w tropikalnych i subtropikalnych miejscach, z których pochodzi przecież wiele roślin uprawianych w szklarniach i ogrodach.
Zofia była zdeterminowana zapewnić swoim roślinom wszelką opiekę związaną z kontrolą poziomu wentylacji, zacienienia i wilgotności. Jednakże nie mając żadnej wiedzy o przebiegu zmian temperatury w swojej szklarni nie wiedziała, czy i kiedy konieczna jest wentylacja, zacienienie lub dodatkowe podlewanie. Nie wiedziała też, w jakich porach dnia mogą wystąpić problemy.
Postanowiła więc przetestować jeden z rejestratorów danych UbiBot.
Rejestratory UbiBot mogą być zasilane z wymiennych baterii lub z gniazdka elektrycznego. Są chronione przed dostępem kurzu i wilgoci do stopnia ochrony IP65. W celu pomiaru warunków w szklarni warto zastosować dodatkowe wodoodporne etui ochronne, które jest idealnym akcesorium w przypadku wszelkich pomiarów na zewnątrz pomieszczeń.
Chcąc uzyskać dokładne dane dotyczące temperatury i wilgotności, Zofia zdecydowała się na urządzenie UbiBot WS1-Pro. Jest to rejestrator danych temperatury i wilgotności z wyświetlaczem LCD i możliwością podłączenia do sieci Wi-Fi.
WS1-Pro dokonuje regularnych odczytów temperatury i wilgotności i automatycznie przesyła je na bezpłatną platformę IoT UbiBot przez sieć Wi-Fi. Użytkownik może odczytywać dane pomiarowe z dowolnego miejsca na świecie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, poprzez aplikację mobilną lub przeglądarkę internetową. Ponadto użytkownik może skonfigurować własne ustawienia alarmów, które powodują wysłanie powiadomienia na wybrany przez niego adres e-mail. Możliwe jest też udostępnienie pomiarów osobom trzecim.
Zofia przeprowadziła prosty, wykorzystujący bezpłatną aplikację mobilną UbiBot proces konfiguracji i umieściła swój rejestrator danych na jednej z półek szklarniowych. Ustawiła częstotliwość pobierania próbek na 15 minut, a harmonogram synchronizacji z platformą IoT na 1 godzinę. Oznaczało to, że jej urządzenie będzie rejestrować temperaturę i wilgotność co 15 minut, a zebrane dane będą wysyłane na jej konto UbiBot co 1 godzinę. Ponadto ustawiła próg alarmowy na 30°C, aby w przypadku wzrostu temperatury powyżej tej wartości urządzenie wysyłało powiadomienie na jej adres e-mail oraz natychmiast alarmowało ją przez wiadomość pojawiającą się na ekranie jej iPhone’a.
Od początku spodziewała się, że temperatura będzie wyższa niż powinna. Wyjaśniła nam: "Moja szklarnia jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, więc podejrzewałam, że w godzinach popołudniowych robi się w niej naprawdę gorąco. W związku z tym w ciągu dnia zostawiałam otwarte drzwi, aby zwiększyć w ten sposób wentylację. Dopiero gdy zastosowałam czujnik temperatury i wilgotności, zdałam sobie sprawę, że pomimo to w szklarni robi się za gorąco. Przez większość dni otrzymywałam alarmy, ponieważ temperatura wzrastała powyżej ustawionego przeze mnie progu alarmowego 30°C, a kiedy sprawdziłam odczyty w aplikacji na swoim smartfonie, to okazało się, że w niektóre dni osiągały one nawet 34°C".
Analiza danych na platformie UbiBot IoT
Korzystając z wykresów generowanych na platformie UbiBot IoT, Zofia po zalogowaniu się na swoje konto przez przeglądarkę internetową przeanalizowała na ekranie komputera trendy w swoich danych na przestrzeni czasu. Dzięki temu mogła wypróbować różne techniki wentylacji i zacieniania, a następnie szybko i łatwo przekonać się, jak wpłynęło to na temperaturę i wilgotność w jej szklarni. Szczególnie widoczny był związek między oświetleniem zmierzonym przez czujnik światła wbudowany w rejestrator WS1-Pro, a zmianami temperatury w szklarni.
“Jako początkującemu ogrodnikowi, rejestrator danych pomógł mi trochę lepiej zrozumieć jak kontrolować temperaturę w mojej szklarni. Eksperymentowałam z różnymi sposobami na zwiększenie wentylacji i zapewnienie zacienienia, zanim w końcu znalazłam wspaniałe rozwiązanie w postaci osłony przeciwsłonecznej, którą umieściłam na dachu szklarni. To pomogło utrzymać temperaturę na znacznie lepszym poziomie dla moich upraw. Już teraz moje pomidory rosną niesamowicie dobrze i w końcu nie ma wśród nich ofiar!”
Zofia mogła używać WS1-Pro, ponieważ miała dobry sygnał Wi-Fi w swojej szklarni. Wielu innych ogrodników może nie posiadać takiej możliwości. W miejscach, gdzie nie ma zasięgu WiFi można użyć rejestratora WS1-Pro w wersji umożliwiającej przesyłanie pomiarów przez sieć komórkową. Do działania rejestratora wystarczy karta SIM zakupiona u dowolnego operatora komórkowego (T-Mobile, Orange, Play czy Plus). Dane z dowolnego rejestratora UbiBot można również pobrać bezpośrednio podłączając go do komputera PC lub laptopa przez USB. Korzystając z darmowego oprogramowania UbiBot, użytkownik może z łatwością przeglądać i pobierać swoje dane, co pozwala mu na dokonywanie zmian w wentylacji, zacienieniu i wilgotności w szklarni w zależności od potrzeb. Dane pobrane w ten sposób można ręcznie wprowadzić na platformę UbiBot IoT, która automatycznie utworzy na ich podstawie wykresy.
W sprzedaży dostępny jest również model WS1 bez wyświetlacza. Pomimo braku wbudowanego ekranu również bieżące odczyty dostępne są w aplikacji na smartfonie. W celu przesłania na smartfona bieżącego odczytu temperatury, wilgotności i oświetlenia wystarczy nacisnąć przycisk na rejestratorze, a w ciągu kilku sekund pomiary zostaną przesłane przez internet do powiązanej z nim aplikacji i wyświetlone na ekranie telefonu komórkowego.
“Każdemu ogrodnikowi zdecydowanie polecam korzystanie z rejestratora temperatury i wilgotności. To było naprawdę interesujące zobaczyć, jak różne techniki wentylacji i zacieniania wpłynęły na temperaturę w mojej szklarni i na wzrost moich upraw. Następnym krokiem będzie dla mnie nauczenie się trochę więcej na temat kontroli wilgotności, ponieważ myślę, że jeśli uda mi się to opanować, to zobaczę jeszcze większe plony.”