Producenci

Miernik wilgotności materiałów sypkich – w jakich dziedzinach przemysłu będzie niezbędny?

Kontrola wilgotności jest stałym elementem nowoczesnego procesu produkcji. Szczególne znaczenie ma w branżach, w których wykorzystywane są produkty sypkie, gdyż wilgotność wpływa na masę i właściwości wielu tego typu produktów. Z tego względu miernik wilgotności materiałów sypkich już dawno stał się narzędziem niezbędnym w wielu zakładach produkcyjnych. Dzięki prawidłowo prowadzonej kontroli możliwe jest bowiem uzyskanie produktu najlepszej jakości i zminimalizowanie strat podczas procesu produkcyjnego, co pozwala zmaksymalizować zysk. Dla materiałów sypkich optymalny jest pomiar mikrofalowy, który daje szybki i dokładny wynik oraz umożliwia głęboką penetrację materiału. Innym skutecznym rozwiązaniem jest pomiar przy pomocy czujników wykorzystujących metodę bliskiej podczerwieni, czyli NIR.

Pomiar wilgotności w przemyśle

Wilgotność ma kluczowe znaczenie w produkcji materiałów budowlanych. Stały pomiar wilgotności piasku czy kruszywa zapewnia bowiem wyższą jakość produktu końcowego. Równie istotny jest pomiar wilgotności zrębków drewnianych, które wykorzystuje się zarówno w przemyśle meblarskim do produkcji płyty pilśniowej, jak i w przemyśle celulozowo-papierniczym. Pomiar wilgotności ma kolosalne znaczenie także w przemyśle spożywczym, szczególnie na dużych, automatycznych liniach do wypieku, gdzie umożliwia optymalny dobór potrzebnej ilości składników mokrych, oraz w przypadku konfekcjonowania produktów sypkich. Ustalenie wilgotność tego typu produktów umożliwia ich precyzyjne ważenie oraz zapewnia deklarowaną przez producenta przydatność do spożycia. Warto zaznaczyć, że pomiar wilgotności jest również istotny w przemyśle farmaceutycznym.

Ze względu na właściwości materiałów sypkich oraz specyfikę branż, które je wykorzystują, konieczny jest szybki i dokładny pomiar ich wilgotności. Proces ten powinien charakteryzować się jednakową wydajnością, zarówno w przypadku wyselekcjonowanych próbek, jak i przy całych partiach próbek. Miernik wilgotności materiałów sypkich jest narzędziem do pomiaru bezkontaktowego, który nie niszczy badanego materiału, zapewniając przy tym dokładny i szybki pomiar.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl