Zawartość wilgoci (MC) oraz równowagowa zawartość wilgoci względnej w papierze (ERH) to dwa bardzo ważne parametry będące podstawą sterowania procesami technologicznymi w zakładach zajmujących się produkcją oraz przetwórstwem wyrobów papierowych. Zatem, jak obie te zmienne wpływają na właściwości papieru i jaki miernik wilgotności papieru wybrać?
Pomiar wilgotności papieru – jak poziom wilgotności wpływa na właściwości fizykochemiczne wyrobów papierowych?
Papier jest z zasady materiałem higroskopijnym. Oznacza to, iż dąży on do osiągnięcia poziomu wilgotności zgodnego z tym panującym w jego najbliższym otoczeniu. Jest to o tyle istotne, iż zawartość wilgoci w papierze silnie wpływa na jego właściwości fizykochemiczne i zachowanie się podczas różnego rodzaju procesów technologicznych. Tak więc duża wilgotność wiąże się z istotnym obniżeniem wytrzymałości wyrobów papierowych oraz zwiększeniem ściśliwości, grubości i szorstkości pojedynczych arkuszy, skutkującym podwyższeniem kosztów produkcji czy magazynowania. Niskie wartości MC i ERH wpływają z kolei na intensywniejsze generowanie ładunków elektrostatycznych. Warto zaznaczyć, iż przekłada się to na zwiększone przyciąganie się arkuszy, co może generować problemy przykładowo z odbijaniem się świeżej farby.
Miernik wilgotności tektury – jaki moduł wybrać?
Pomiar wilgotności papieru może być dokonywany w sposób ciągły lub też wybiórczy. W tym celu wykorzystuje się kompleksowe systemy monitorujące lub też niezależne, obsługiwane bezpośrednio przez pracowników mierniki. Przykładem urządzenia służącego do pomiarów ciągłych może być system PMCS firmy Schaller. Charakteryzuje się on 4-wymiarowym, dokonywanym w czasie rzeczywistym pomiarem najważniejszych parametrów technologicznych papieru (m.in. MC w zakresie 3-20% i ERH w granicach 0-100%). Z kolei, jeżeli chodzi o przenośny miernik wilgotności papieru, zapewne warto wspomnieć o urządzeniach serii humimeter RH5, PM5 i PMP sygnowanych marką wspomnianego już producenta. RH5 wyposażony jest w długą sondę i pozwala na pomiar ERH w ryzach papieru w zakresie od 0 do 100% oraz punktu rosy w zakresie od -55 do +60 °C. Model PMP pozwala na pomiar zawartości wilgoci ryz papieru w zakresie od 1% do 15% zawartości wody na głębokości do 20mm. Jednym z najnowszych mierników do bel papieru jest model PM5, którego specjalnie wyprofilowane czujniki umożliwiają szybki i dokładny pomiar papieru i tektury w belach w zakresie od 1% do 25% zawartość wody.
Miernik wilgotności tektury i papieru jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego zakładu zajmującego się przetwórstwem lub produkcją wyrobów papierowych. Brak znajomości poziomu MC i ERH wykorzystywanego materiału uniemożliwia bowiem właściwy dobór poszczególnych parametrów realizowanego procesu produkcji.