Monitorowanie zużycia energii elektrycznej w sieciach zasilających, we fragmentach budynków lub w elementach wyposażenia domu to rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Pozwala ono bowiem kontrolować ilość zużywanego prądu, a także wykrywać niesprawne moduły oraz błyskawicznie reagować w przypadku ewentualnej awarii. Urządzenia do monitoringu prądu pozytywnie wpływają zatem na ogólne bezpieczeństwo rozmaitych sprzętów i ich użytkowników oraz obniżają ogólne koszty zużycia energii elektrycznej.
Zastosowanie
Wyżej opisane moduły wykorzystywane są głównie w celu kontroli działania sieci zasilających. Miernik energii elektrycznej posiada jednak wiele innych zastosowań – m.in. monitoring zużycia prądu przed i po instalacji nowych elementów lub długotrwały pomiar stopnia zużycia energii przez sprzęt elektryczny. Jest prosty w użyciu i występuje w różnych rozmiarach. Pomaga skutecznie zdiagnozować, a następnie rozwiązać problemy z urządzeniami elektrycznymi oraz osiągnąć redukcję energii zgodnie z normą ISO 14001.
Rodzaje urządzeń
Poszczególne mierniki energii elektrycznej charakteryzują się odmienną specyfikacją. Wśród nich warto wymienić m.in.:
- Rejestratory danych z zaciskiem – stosowane w sieciach zasilających do kontroli aktualnego zużycia energii, a konkretnie prądu zmiennego. Przykładem takiego rejestratora jest urządzenie TGP-4810 o pojemności odczytów na 32 000 próbek i programowalnych interwałach rejestracji.
- Rejestratory napięcia z wyświetlaczem – stosuje się je do monitoringu pracy akumulatorów i ewidencjonowania danych, takich jak natężenie światła, prędkość przepływu czy ciśnienie. Popularnym rejestratorem z wyświetlaczem jest TV-4704 wyposażony w wymienialną baterię, 2 alarmy czy opcję opóźnionego startu.
- Mierniki energii elektrycznej – mogą okazać się niezbędne m.in. przy porównywaniu zużycia prądu przed i po instalacji nowych modułów w urządzeniu. Niewielkie rozmiary i prosta obsługa mierników takich jak TGE-0001 lub TGE-0002 sprawiają, że są one bardzo uniwersalne.
- Ekonomiczne rejestratory napięcia – rejestrują różnego typu dane, dzięki czemu dobór modułu do specyfiki zakładu, ogólnych warunków pracy czy typu realizowanych procesów, nie stanowi żadnego problemu. Są popularne wśród użytkowników przede wszystkim ze względu na wysoką precyzję pomiarową oraz możliwość szybkiego przeniesienia zgromadzonych danych na inny nośnik (np. urządzenie mobilne).
Na rynku istnieje wiele typów urządzeń umożliwiających monitorowanie zużycia energii elektrycznej i czasu pracy elementów wyposażenia domu czy zakładu pracy. Powyższa lista ma więc na celu jedynie przybliżenie różnorodności sprzętu do pomiaru prądu oraz korzyści płynących z zastosowania tego typu rozwiązań.