Producenci

Monitorowanie temperatury w transporcie produktów spożywczych

Monitorowanie temperatury podczas transportu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Zachowanie odpowiednich warunków pozwala bowiem uniknąć psucia się produktów i rozwoju groźnych mikroorganizmów. W celu obowiązkowej kontroli temperatury w chłodniach wykorzystuje się specjalne systemy.

Monitorowanie temperatury w chłodni – kiedy jest konieczne?

Na wszystkich etapach łańcucha dostaw należy utrzymywać tzw. łańcuch chłodniczy. Kontrola temperatury musi odbywać się podczas transportu żywności od momentu załadunku, aż do chwili dostawy do miejsca docelowego. Warunki transportu poszczególnych produktów są ustalane przez producenta. Natomiast monitorowanie temperatury w chłodni należy do obowiązków przewoźnika, który ponosi całą odpowiedzialność za ewentualne pogorszenie jakości żywności, spowodowane nieodpowiednimi warunkami jej przechowywania. W tym miejscu należy podkreślić, że kraje należące do Unii Europejskiej są zobligowane również do rejestrowania temperatury w transporcie chłodniczym. Służą temu specjalne termometry i rejestratory.

System do monitorowania temperatury w chłodni – jaki wybrać?

Proste termometry sprawdzają się tylko podczas doraźnej kontroli temperatury przy załadunku czy rozładunku towaru. Natomiast rejestratory pozwalają zarówno na szybki pomiar jaki i na zapis wartości w pamięci wewnętrznej. Moduł tego typu montuje się bezpośrednio w chłodni lub w kabinie kierowcy. Drugie z wymienionych rozwiązań jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala na bieżąco monitorować warunki transportu. Bezprzewodowe rejestratory umożliwiają zdalny odczyt danych na urządzeniu mobilnym. Nowoczesne systemy posiadają też funkcję wysyłania komunikatów o niebezpiecznych odchyleniach temperatury wewnątrz chłodni. Ponadto system do monitorowania temperatury w chłodni musi spełniać szereg dodatkowych wymagań, wśród których niezwykle ważna jest odporność na zniszczenia i wstrząsy w trakcie przewozu produktów spożywczych.

Monitorowanie temperatury w chłodni powinno być realizowane z wykorzystaniem urządzeń posiadających odpowiednie świadectwo wzorcowania, wystawione przez zewnętrzne laboratorium pomiarowe. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu warto mieć na uwadze wyłącznie sprzęt dobrej jakości, spełniający parametry techniczne deklarowane przez producenta. Prawdopodobnie zapewni to bowiem poprawność wskazań, która cyklicznie sprawdzana jest przez organy zewnętrzne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl