Producenci

Podstawowe zasady konserwacji wilgotnościomierzy

Wilgotnościomierze to jedne z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu. Stosuje się je do określania, czy w danych materiałach stałych, na ich powierzchniach, bądź w najbliższym otoczeniu znajduje się wilgoć. Rejestratory zasadniczo dzielą się na trzy grupy –  igłowe, bezigłowe oraz uniwersalne. W zależności od ich budowy czy funkcjonalności będą wymagały zatem odmiennego sposobu konserwacji.

Wilgotnościomierze – w jaki sposób o nie dbać?

Aby utrzymać wilgotnościomierze w odpowiednim stanie technicznym, należy przede wszystkim przechowywać je w czystym, przewiewnym oraz suchym miejscu. Atmosfera w pomieszczeniu, gdzie składowane są tego typu urządzenia, powinna być chemicznie neutralna. Optymalny zakres temperatury wynosi w tym przypadku od 5 do 40°C, a wilgotności powietrza od 20 do 70% RH.

Ważne jest też regularne wymienianie baterii i igieł, gdyż mogą one zaburzać pracę urządzenia. W tym miejscu warto nadmienić, że standardowa bateria powinna wystarczyć na okres ok. 2 lat. Dla prawidłowej pracy wilgotnościomierza ważne jest także, by nie dopuścić do jej wycieku.

Rejestratory wilgotności są bardzo czułymi urządzeniami pomiarowymi, dlatego nawet niewielkie zabrudzenia mogą wypaczać wyniki pomiarowe. Z tego względu elektrody oraz mierniki powinny być regularnie czyszczone za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków czyszczących (biodegradowalnych).

Oczywiście nie wolno doprowadzać do trwałego zawilgocenia modułu, dlatego również w trakcie wykonywania pomiarów niezbędna jest odpowiednia ochrona. Jeżeli jednak do tego dojdzie, należy niezwłocznie osuszyć wilgotnościomierz.

Należy podkreślić, że wilgotnościomierze to urządzenia kalibrowane fabrycznie. Ważna jest jednak ich regularna kalibracja według obowiązujących norm (najlepiej w centrum serwisowym producenta). Tylko wtedy możliwe będzie bowiem dokonywanie właściwych pomiarów.

Na koniec warto wspomnieć, że rejestratory wilgotności powinny być użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi opracowaną przez producenta. Natomiast ewentualne naprawy muszą być realizowane przez specjalistyczny serwis.

Wilgotnościomierze przechowywane w odpowiednich warunkach oraz właściwie konserwowane z pewnością ułatwią użytkownikom dokonywanie pomiarów wilgotności, co przełoży się na jakość oferowanych usług czy produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl