Producenci

Pomiar wilgotności metodą KF i NIR – porównanie rozwiązań

W wielu branżach konieczne jest kontrolowanie poziomu wilgotności materiałów. Do określania tego parametru najczęściej wykorzystywane są dwie metody – KF oraz NIR. Jednak na czym one polegają, czym się różnią i która z nich jest lepsza?

Metoda Karla Fischera

Określenie „metoda KF” pochodzi od inicjałów jej wynalazcy, czyli niemieckiego chemika, Karla Fischera, który opracował ją w początkach ubiegłego wieku. Mimo upływu czasu jest to nadal powszechnie wykorzystywany i skuteczny sposób pomiaru wilgotności. Polega on na połączeniu badanej próbki z odczynnikiem chemicznym, w efekcie czego następuje wyekstrahowanie wody z zasadniczego materiału. Następnie woda jest ważona, a uzyskany wynik porównywany do wyjściowej masy lub objętości testowanego surowca. Warto podkreślić, że jest to niezwykle dokładna technika, a próbki wykorzystywane do badania mogą być niedużej wielkości. Dodatkowo rejestrator wilgotności nie wymaga w tym przypadku specjalnej kalibracji. Istotną wadą pomiaru sposobem Fischera jest jednak nieodwracalne zniszczenie substancji poddanej testowi oraz brak możliwości pomiaru poziomu wilgotności w całej partii materiału. Wynik może być zatem określony jedynie dla jego wybranej części.

Technologia bliskiej podczerwieni

Z języka angielskiego Near Infra Red (NIR) oznacza nowoczesny sposób pomiaru wilgotności produktu, dzięki wykorzystaniu bliskiej podczerwieni. Metoda ta opiera się na badaniu absorpcji oraz odbicia światła od badanej próbki, co w konsekwencji umożliwia określenie jej wilgotności. Zasadniczo, im więcej światła zaabsorbuje testowany materiał, tym więcej wody w sobie zawiera. Należy podkreślić, że proces ten zachodzi znacznie szybciej, niż w przypadku metody KF. Dodatkowo pozwala skontrolować wilgotność całej partii oraz nie uszkadza badanego surowca. Wilgotnościomierze wykorzystujące technikę NIR są ponadto bardzo wydajne oraz łatwe w użytkowaniu. Wymagają odpowiedniej kalibracji, ale skrócenie czasu trwania samego pomiaru rekompensuje konieczność poświęcenia większej uwagi odpowiedniemu ustawieniu maszyn.

Obecnie wciąż wykorzystywane są obie metody pomiaru wilgotności – KF oraz NIR. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na użytkowanie technologii bliskiej podczerwieni, która stopniowo wypiera bardziej czasochłonną i nieco skomplikowaną metodę Fischera.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl