Producenci

Przenośne moduły do pomiaru wilgotności – w jakich branżach będą niezastąpione?

Monitorowanie wilgotności stanowi podstawowy element większości procesów technologicznych, logistycznych czy magazynowych. Dzięki dostępnym na rynku narzędziom, jakimi są przenośne moduły pomiaru wilgotności, kontrola wspomnianego parametru jest możliwa zarówno stacjonarnie, jak i w trakcie transportu. W jakich obszarach systemy tego typu mogą okazać się niezastąpione?

Gdzie stosuje się system pomiaru wilgotności?

Monitorowanie wilgotności konieczne jest nie tylko w obiektach stacjonarnych, ale również w pojazdach transportowych. Wytwarzane materiały i produkty lub składowane surowce wymagają bowiem ściśle określonych warunków środowiskowych. Przenośny rejestrator wilgotności znajduje zastosowanie w obszarach, takich jak:

  • produkcja, przetwarzanie i składowanie papieru i tektury,
  • pomiar punktu rosy, wilgotności względnej i bezwzględnej powietrza,
  • produkcja i składowanie granulatów syntetycznych (np. plastiku, gumy, polipropylenu),
  • branża spożywcza, farmakologiczna, medyczna oraz chemiczna,
  • przetwórstwo drzewne oraz chmielu i konopi,
  • suszenie, kondycjonowanie oraz inkubowanie,
  • monitorowanie wilgotności biur i mieszkań,
  • przemysł szklarniowy i uprawy pod folią,
  • pomiar wilgotności w pomieszczeniach specjalnego przeznaczenia (muzea, galerie, archiwa biblioteki, magazyny).

Miernik wilgotności materiałów w produkcji i składowaniu

System pomiaru wilgotności jest niezbędny w produkcji i składowaniu różnego rodzaju produktów gotowych i materiałów. Dobrym przykładem może okazać się produkcja chmielu, którego jakość ocenia się m.in. na podstawie pomiarów wilgotności. Dobry chmiel powinien być bowiem właściwie wysuszony, ale nie przesuszony. Odpowiedni miernik wilgotności materiałów pozwala kontrolować parametry chmielu na każdym etapie jego produkcji. W przypadku chmielu, w zależności od bieżącego etapu produkcji, zastosować można sondę bagnetową, czujnik zakręcany, czujnik pomiaru wilgotności powietrza oraz bezdotykowy czujnik na podczerwień.

Rejestrator wilgotności w transporcie

Kolejną branżą, w której mobilny system pomiaru wilgotności może okazać się niezastąpiony, jest transport (np. leków, szczepionek czy osocza) w lodówkach i chłodniach. W takim przypadku zainstalowany w pojeździe radiowy rejestrator wilgotności zbiera potrzebne dane, a po wykryciu sygnału radiowego bazy (w pobliżu biura, apteki czy hurtowni farmaceutycznej) zdalnie przesyła gotowe zestawienie. Dostępne są również rejestratory wyposażone w gniazdo karty SIM, co umożliwia stałe monitorowanie warunków, w których odbywa się transport. Dodatkową zaletą tego rodzaju rejestratorów jest możliwość podłączenia do systemu dodatkowych czujników (np. temperatury czy ciśnienia). Przydatną funkcją jest posiadanie przez logger wyświetlacza LCD, na którym kierowca lub osoba odpowiedzialna za załadunek, może szybko odczytać aktualną temperaturę panującą w chłodni.

Mobilne moduły pomiarowe to urządzenia, które w prosty, ale efektywny sposób ułatwiają monitorowanie norm związanych z produkcją, składowaniem i transportem asortymentu różnego typu. Z tego względu przenośne moduły do pomiaru wilgotności sprawdzą się w najważniejszych branżach gospodarki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl